ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Niestabilność barku/ Zwichnięcie stawu ramiennego

Staw ramienno-łopatkowy nazywany w skrócie stawem ramiennym dzięki specyficznej budowie anatomicznej jest stawem o największym zakresie ruchu w naszym organizmie, a przez to obarczony jest największym ryzykiem niestabilności. Niestabilność często potocznie nazywana jest „zwichnięciem barku” , „wypadnięciem barku”. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda forma niestabilności objawia się pełnym zwichnięciem. 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu niestabilności barku w naszym szpitalu

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 


Zwichnięcie stawu ramiennego -  dzielimy na zwichnięcia urazowe oraz zwichnięcia wolicjonalne
( zależne od naszej woli) będące wynikiem osobniczo zmiennej zwiększonej elastyczności tkanek często skutkującej uogolnioną wiotkością ( hipermobilnością) stawów. 

Urazowe zwichnięcia stawu ramiennego to jeden z najbardziej „gorących” tematów w chirurgii barku. Od lat na wielu forach ekseperckich i konferencjach ścierają się ze sobą zwolennicy operowania już pierwszorazowego epizodu zwichnięcia jak i zwolennicy leczenia rehabilitacyjnego i operowania dopiero nawrotowej niestabilności. 

Decydując się na ostateczną formę leczenia powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek, płeć, aktywność sportowa, wyniki badań obrazowych, choroby przewlekłe itp. Doskonale udokumentowana w literaturze jest tendencja do nawrotowych zwichnięć osób młodych
( zwłaszcza płci męskiej), aktywnych sportowo, szczególnie tych, u których przy pierwszym zwichnięciu doszło do uszkodzeń obrąbka stawowego ( widoczne tylko w rezonansie magnetyczny) czy też uszkodzeń kostnych takich jak złamanie wgnieceniowe głowy kości ramiennej ( złamanie Hill-Sachsa) czy złamanie brzegu panewki ( uszkodzenie typu kostny Bankart). Osoby starsze cechujące się większą zbornością stawu mają mniejszą tendencję do nawrotowych zwichnięć jeżeli przy pierwszym urazie nie doszło do opisywanych powyżej uszkodzeń kostnych. 

Obraz rekonstrukcji tomografii komputerowej pokazujący masywne wgnieceniowe złamanie głowy kości ramiennej po zwichnięciu
( złamanie Hill-Sachsa)

1hllartykul

Masywne złamanie panewki stawu ramiennego po zwichnięciu

2hlartykul

Widok „ od przodu” na złamanie panewki stawu ramiennego po zwichnięciu

3hlartykul

 Autor tekstu: lek. med. Hubert Laprus - ortopeda.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka