ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Loco typico - złamania kości promieniowej i łokciowej

Złamania "loco typico" to specyficzne złamania kości przedramienia kończyny górnej. Najczęściej dochodzi do złamania w obrębie nasady dalszej kości promieniowej (blisko nadgarstka) w wyniku upadku na rękę. Pozostałe typy złamań mogą być zlokalizowane w obrębie trzonu lub stanowić złożoną kombinację urazów kostno-stawowych przedramienia. Leczenie złamań kości przedramienia zależy od rozpoznanego typu złamania (stabilne lub niestabilne), obecności towarzyszących powikłań, jakości tkanki kostnej oraz poziomu aktywności pacjenta.

Operacje nastawienia złamanych kości przedramienia przeprowadza się w przypadku złamań stawowych, przemieszczonych, niestabilnych (np. wielofragmentowych) a także w przypadku jednoczesnego złamania kości promieniowej i łokciowej. Ze względu na kluczową rolę odwracania i nawracania przedramienia w wykonywaniu codziennych czynności, zaleca się jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji polegającej na ćwiczeniach zakresu ruchomości i przywróceniu funkcji ręki. 

Umów wizytę u ortopedy leczącego złamania kości promieniowej i łokciowej prywatnie

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

 

Złamanie Collesa

Złamanie Collesa to pozastawowe złamanie nasady dalszej kości promieniowej, z zagięciem odłamu dalszego w kierunku grzbietowym

Złamanie Smitha

Złamanie Smitha to również złamanie pozastawowe nasady dalszej kości promieniowej, ale z zagięciem odłamu dalszego w kierunku dłoniowym

Złamanie Bartona

Złamanie Bartona obejmuje grzbietową lub dłoniową krawędź powierzchni stawowej dalszej kości promieniowej - jest to skośne złamanie śródstawowe.

Złamanie Hutchinsona lub Chauffera (złamanie szoferskie)

Jest to śródstawowe złamanie w obrębie wyrostka rylcowatego końca dalszego kości promieniowej o skośnym lub poprzecznym przebiegu linii złamania. 

Złamanie die-punch

Jest to złamanie polegające na centralnym wgnieceniu dołu księżycowatego (jednej z powierzchni stawowej nasady dalszej kości promieniowej). Złamanie to łatwo przeoczyć na RTG, w przypadku jego podejrzenia należy wykonać tomografię komputerową na poziomie stawu promieniowo-nadgarstkowego.  

Złamanie Galeazziego

Złamanie przyśrodkowej lub dystalnej kości promieniowej z towarzyszącym zwichnięciem dystalnego stawu promieniowo-łokciowego.

Złamanie Monteggia

Uraz Monteggia to złamanie trzonu kości łokciowej z towarzyszącym zwichnięciem głowy kości promieniowej.

Złamanie Essex Lopresti

Essex Lopresti to rzadka kombinacja złamań Galeazzi i Monteggia, obejmująca złamanie głowy kości promieniowej (okolica bliżej łokcia) z towarzyszącym zwichnięciem w stawie promieniowo-łokciowym dalszym i uszkodzeniem błony międzykostnej przedramienia. 

Klasyfikacja AO złamań dalszej nasady kości promieniowej

Klasyfikacja ta dotyczy złamań nasady dalszej kości promieniowej i służy różnicowaniu stabilności złamania i stopnia przemieszczenia. Dzięki tej klasyfikacji ortopeda może łatwiej podjąć decyzję, kiedy leczenie operacyjne będzie konieczne. 

Jak dochodzi do złamania kości promieniowej?

Złamania Collesa i Smitha wynikają najczęściej z upadku na rękę. U młodych osób dominują złamania odniesione wskutek urazów wysokoenergetycznych, np. podczas uprawiania sportu (upadek z rozpędzonego roweru, upadek podczas jazdy na rolkach lub nartach), a także w wyniku wypadków komunikacyjnych.  U osób starszych, szczególnie kobiet po 60 roku życia, dochodzi częściej do złamań niskoenergetycznych, np. w wyniku poślizgnięcia się na śliskiej powierzchni i upadku z wysokości własnej. Tendencja do złamań może wynikać z obniżonej wytrzymałości kości promieniowej w przebiegu zmian osteoporotycznych.  

Niektóre typu złamań (np. złamanie Hutchinsona-Chauffera) wynikają z bezpośredniego uderzenia w przedramię lub zmiażdżenia przedramienia (np. w wyniku przejechania kołem samochodu po przedramieniu). 

Powikłania

Powikłania wczesne:

  • uszkodzenie nerwu zaopatrującego rękę (najczęściej nerwu pośrodkowego, łokciowego), 
  • ucisk na tętnicę promieniową, niedokrwienie ręki. 

Powikłania późne:

  • brak zrostu kości lub zrost w nieprawidłowym ustawieniu ograniczający ruchy nawracania i odwracania przedramienia oraz ruchy nadgarstka,
  • zespół cieśni kanału nadgarstka wskutek ograniczenia przestrzeni, w której leży nerw pośrodkowy, np. przez obrzęk pourazowy / pooperacyjny, 
  • przedwczesne zmiany zwyrodnieniowe stawu promieniowo-nadgarstkowego (w przypadku złamań obejmujących powierzchnię stawową). 

Objawy złamania nasady dalszej kości przedramienia

W momencie wystąpienia złamania pacjent odczuwa ostry ból, po którym w obrębie przedramienia zaraz przed nadgarstkiem pojawia się obrzęk i krwiak. Wykonywanie ruchów w nadgarstku jest zwykle niemożliwe z powodu silnych dolegliwości bólowych. Wskutek przemieszczenia odłamów kostnych może być widoczna podskórna deformacja obrysu kończyny, czasami odłam kostny może spowodować przebicie powłok skóry i krwawienie (złamanie otwarte). 

Objawy złamania pozostałych odcinków kości promieniowej i łokciowej, urazów stawu promieniowo-łokciowego

  • ból i obrzęk przedramienia,
  • ból nasila się przy próbie nawracania i odwracania przedramienia (przy zmianie pozycji ręki dłonią do sufitu i odwrotnie), 
  • tkliwość trzonu kości przedramienia, 
  • możliwy dyskomfort przy ruchach w stawie łokciowym, 
  • możliwe zniekształcenie obrysu przedramienia. 

Diagnostyka złamań kości promieniowej

Przy silnym bólu nadgarstka lub przedramienia zawsze należy skonsultować stan kontuzjowanej kończyny z ortopedą. Lekarz przeprowadzi badanie palpacyjne bolesnej okolicy i stwierdzi jakie badania będą konieczne do wyboru najlepszej metody leczenia. Ponadto oceny wymaga stan nerwowo-naczyniowy kończyny, w tym badanie tętna, czucia i funkcji motorycznych ręki. Dodatkowo zawsze należy ocenić stawy powyżej i poniżej złamania, aby wykluczyć obecność innych towarzyszących urazów. Przykładowo - złamanie głowy kości promieniowej może być trudne do uwidocznienia na wstępnym obrazowaniu RTG, ale należy je podejrzewać, gdy występują ograniczenia w prostowaniu i supinacji stawu łokciowego po urazie.

Zdjęcia RTG pozwalają a wykrycie złamania oraz rozpoznanie jego typu. Jeżeli złamanie jest wieloodłamowe, celem zaplanowania leczenia operacyjnego konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o tomografię komputerową 3D, dzięki której ortopeda uzyska przestrzenną wizualizację złamania. Jeżeli pacjent zgłasza objawy mogące wskazywać na ucisk lub uszkodzenie nerwu bądź tętnicy (drętwienie ręki, zmiany niedokrwienne palców) konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania rezonansu (MRI) i przeprowadzenie operacji nastawienia złamania z odbarczeniem tkanek miękkich najszybciej jak to możliwe. 

Leczenie zachowawcze - unieruchomienie w gipsie / ortezie

Złamania kości promieniowej bez przemieszczenia wstępnie leczy się z użyciem specjalnej szyny. Szyna pozwala na wykonywanie ruchów palcami ręki, co pacjent powinien codziennie obowiązkowo czynić w ramach ćwiczeń utrzymujących ślizg tkanek miękkich. Po 2-3 tygodniach szynę zamienia się na gips przedramienny. W Nowej Ortopedii w Krakowie zakładamy wygodny lekki gips syntetyczny HM Cast

Gips zdejmuje się po 6 tygodniach, po czym rozpoczyna się pełna rehabilitacja przywracająca ruchy przedramienia i nadgarstka, a także stymulująca prawidłowe wzorce ruchowe kończyny górnej. We wczesnym okresie po zdjęciu gipsu pacjent może doraźnie nosić ortezę nadgarstka, którą stopniowo odstawia wraz z poprawą komfortu wykonywania codziennych czynności. 

Jednoodłamowe złamania pozastawowe można zwykle nastawić za pomocą trakcji ręki i przeciwtrakcji łokcia, nastawiając manualnie lub stosując wyciąg osiowy. Ortopeda musi dokładnie znać typ złamania oraz kierunek przemieszczenia odłamu, aby uzyskać bezpieczną repozycję złamania. Nastawione złamanie podobnie unieruchamia się za pomocą tymczasowej szyny, następnie gipsu przedramienia i opcjonalnie ortezy. 

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne podejmuje się w przypadku złamań niestabilnych, za które uważa się:

  • złamania wielofragmentowe, z rozkawałkowaniem, 
  • złamania, w których parametr radiologiczny - początkowe skrzywienie grzbietowe wynosi powyżej 20 stopni, 
  • złamania śródstawowe z przemieszczeniem min 2 mm, 
  • złamania typu ścinającego (złamanie Bartona),
  • złamania przebiegające z niestabilnościa stawu promieniowo-łokciowego dalszego, 
  • złamania przebiegające ze znacznym skróceniem kości promieniowej, 
  • złamania u pacjentów powyżej 60 roku życia z niską jakością tkanki kostnej. 

Ponadto wskazanie do operacji stanowi:

  • utrata początkowego nastawienia (przemieszczenie odłamów w trakcie leczenia zachowawczego), 
  • złamanie z rozległym uszkodzeniem tkanek miękkich wymagającym zaopatrzenia chirurgicznego, 
  • współistniejące złamania w obrębie tej samej kończyny górnej. 

Operacja stabilizacji złamania kości promieniowej

Celem operacji jest przywrócenie anatomicznie prawidłowej pozycji odłamów kostnych oraz ich stabilizacja wewnętrzna płytką kątową ze śrubami lub gwoździowaniem przezskórnym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub w warunkach bloku splotu ramiennego. Ortopeda wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie w okolicy nadgarstka, aby uzyskać łatwy dostęp do złamanej kości. Następnie nastawia odłamy kostne i stabilizuje wybranym rodzajem implantu. W przypadku dużych ubytków kości i ryzyka skrócenia kości promieniowej, może być konieczne wykorzystanie przeszczepów kostnych.

W złamaniach otwartych ortopeda może zadecydować o zastosowaniu stabilizatora zewnętrznego - metoda ta jest obarczona mniejszym ryzykiem infekcji tkanek w miejscu złamania. 

Operacja stabilizacji złamania kości promieniowej i łokciowej

Złamania obejmujące zarówno kość łokciową, jak i promieniową wymagają nastawienia chirurgicznego. Technika zabiegu jest analogiczna, choć może wymagać zastosowania większego dostępu operacyjnego celem zaopatrzenia wszystkich złamań.  

Rekonwalescencja po operacji nastawienia złamania kości przedramienia

  • Po operacji na operowaną kończynę zakłada się szynę dłoniową na 10-14 dni celem wygojenia tkanek miękkich. 
  • Natychmiast po operacji pacjent powinien zacząć wykonywać ruchy palcami celem ułatwienia ślizgu ścięgien mięśni oraz by zapobiec ewentualnym zrostom i przykurczom palców. 
  • Po usunięciu szyny i szwów pacjent pod nadzorem fizjoterapeuty może wykonywać delikatne ćwiczenia zakresu ruchu w stawie promieniowo-nadgarstkowym. 
  • Po uzyskaniu zrostu na kontrolnych zdjęciach RTG (około 6-7 tygodnia po operacji) pacjent może rozpocząć właściwą rehabilitację z przywróceniem ruchów pronacji i supinacji przedramienia. Stopniowo wdrażane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie okolicy nadgarstka. 
  • Pacjent może zacząć prowadzić samochód, jeśli przejdzie pozytywną ocenę fizjoterapeutyczną pod kątem kontrolowanego manipulowania przedmiotami, co jest konieczne do bezpiecznego obsługiwania kierownicy i/lub manualnej skrzyni biegów. 
  • Noszenie ciężkich przedmiotów w operowanej ręce jest możliwe najwcześniej w około 3 miesiącu po operacji pod warunkiem braku cech niestabilności i bólu przeciążeniowego nadgarstka.

Operacje złamań kości przedramienia - ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

 40-90 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  ogólne
Pobyt w Szpitalu  8 - 16 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  2 - 3 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji  4-10 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12 - 16 dni po operacji
Przeciwwskazania do zabiegu  ustalane indywidualnie

Umów wizytę u ortopedy prowadzącego leczenie złamań kości przedramienia w Krakowie

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

 

-

Źródła:

Hess A. Złamania dalszego odcinka kości promieniowej [w:] Sanders R. Traumatologia układu ruchu, seria Core Knowledge in Orthopeadics. Elsevier Urban Partner. Wrocław 2009.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka