ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Zespół fałdu przyśrodkowego

Zespół fałdu przyśrodkowego stawu kolanowego jest specyficznym rodzajem zapalenia błony maziowej stawu kolanowego. Plica mediopatellaris to łacińskie określenie fałdu błony maziowej w przyśrodkowym przedziale kolana. Struktura ta nie stanowi choroby samej w sobie, ale może być przyczyną uporczywych dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Fałd błony maziowej składa się z tkanki mezenchymalnej, która powstaje w kolanie podczas embriologicznej fazy rozwoju. W trakcie życia płodowego tkanka ta tworzy przegrody łącznotkankowe, które dzielą staw kolanowy na trzy przedziały, które wraz z rozwojem znikają, a ich pozostałością mogą być fałdy błony maziowej na ścianie stawu zwane potocznie plikami (od łacińskiego słowa plica - fałd). Fałd błony maziowej zlokalizowany jest po stronie przyśrodkowej rzepki i rozpoczyna się w okolicy nadrzepkowej, biegnąc dalej po skosie do ciała tłuszczowego Hoffy.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu fałdu przyśrodkowego w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek. med. Marcin Janeczek ortopeda Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Dokładnie nie jest wiadome jaki odsetek ludzi posiada tą strukturę, ale na pewno zdecydowana większość. U nielicznych spośród tych osób jednak fałd jest na tyle duży, żeby powodować konflikt i dolegliwości bólowe.

Przyczyny, objawy i rozpoznanie zespołu fałdu błony maziowej

Dolegliwości bólowe w obecności fałdu błony maziowej występują jedynie w momencie podrażnienia struktury. Wówczas może dojść do przerostu fałdu, zwłóknienia czy też jego stanu zapalnego, a to z kolei powoduje "obcieranie" fałdu o kłykieć przyśrodkowy kości udowej lub wręcz wklinowywanie się pomiędzy kłykieć a rzepkę. Taki konflikt tkanek w stawie daje ból, czasami wysięk, wrażenie przeskakiwania w stawie.

Wśród przyczyn powodujących ból i dyskomfort u pacjentów z zespołem fałdu maziowego wyróżnia się podrażnienia pierwotne oraz wtórne. Do pierwotnych przyczyn podrażnienia dochodzi podczas upadku na kolano, bezpośredniego uderzenia w przyśrodkową część rzepki lub w wyniku długotrwałego przeciążenia związanego z pracą w pozycji ze zgiętymi stawami kolanowymi oraz częstego chodzenia po schodach. Dodatkowo uprawianie takich dyscyplin sportowych jak bieganie czy jazda na rowerze, w których dominuje ciągła praca wyprostno–zgięciowa kolana może prowadzić do podrażnienia fałdu. W tym przypadku przyczyną wystąpienia dysfunkcji jest zaburzenie funkcji mięśni polegające na osłabieniu mięśni przedniej strony uda (szczególnie części przyśrodkowej) oraz przykurczu mięśni zginaczy. Wśród wtórnych podrażnień znajdują się uszkodzenia łąkotki, stany zapalne tkanek oraz inne schorzenia stawu kolanowego.

Do najczęstszych objawów podrażnienia fałdu błony maziowej zaliczamy:

  • ból oraz dyskomfort w przednim lub przednio-przyśrodkowym przedziale kolana;
  • ból umiejscowiony pod rzepką, odczuwany po stronie wewnętrznej kolana nasilający się po długotrwałym siedzeniu ze zgiętymi kolanami lub aktywnościach fizycznych takich jak: chodzenie po schodach, bieganie, jazda na rowerze oraz ćwiczenia wymagające kucania, klękania i wykonywania przysiadów;
  • dyskomfort o charakterze przerywanym i epizodycznym - występuje krótko po aktywności fizycznej;
  • występowanie bolesnych przeskakiwań i epizodów blokowania kolana (nie zawsze);
  • uczucie pełności i rozpierania kolana;
  • obrzęk w miejscu urazu i obecność wyczuwalnego zgrubienia pod skórą;
  • ograniczenie funkcji kończyny.

Dokładne rozpoznanie zespołu fałdu maziowego jest trudne, ponieważ często jest on mylony z uszkodzeniem łąkotki, chondromalacją rzepki, zespołem bólowym stawu rzepkowo-udowego czy też zapaleniem kości i chrząstki.

Diagnostyka w pierwszej kolejności opiera się na zebraniu szczegółowego wywiadu od pacjenta i przeprowadzeniu odpowiedniego badania klinicznego. Czasami zdarza się, że objawy są na tyle jednoznaczne, że samo badanie klinicznie i wywiad wystarczą do prawidłowego postawienia diagnozy.

W przypadku kiedy występujące objawy nie są jednoznaczne w drugiej kolejności wykonuje się badanie RTG obu stawów kolanowych w trzech projekcjach: przednio-tylnej, bocznej oraz w projekcji Marchanta (projekcja osiowa w zgięciu kolan do 45 stopni), które pozwoli na wykrycie lub wyeliminowanie ewentualnych zmiany zwyrodnieniowych w obrębie kolan czy też patologii w obrębie stawu rzepkowo-udowego, badanie USG kolana oraz badanie rezonansem magnetycznym kolana(MRI).

Powyższe badania mogą okazać się kluczowymi z punktu widzenia diagnostyki współistniejących patologii w obrębie stawu kolanowego i mogą znacznie przybliżyć lekarza ortopedę do postawienia prawidłowej diagnozy w sposób pośredni na zasadzie wykluczenia innych dysfunkcji kolana. W niektórych przypadkach pomimo wykonania RTG, USG kolana i MRI kolana nie ma jednoznacznej odpowiedzi i w tych przypadkach lekarz decyduje się na artroskopię stawu kolanowego, która nie pozostawia już żadnych wątpliwości w postawieniu trafnej diagnozy.

Czynniki ryzyka wpływające na powstanie zespołu fałdu błony maziowej

Najważniejszymi czynnikami prowadzącymi do zwiększonej zachorowalności na zespół fałdu maziowego są:

  • występowanie grubszego, większego fałdu w kolanie,
  • osłabienie mięśnia czworogłowego oraz przykurcz mięśni zginaczy,
  • koślawość kolan oraz płaskostopie,
  • uprawianie dyscyplin sportowych, w których występuje zagrożenie bezpośredniego urazu stawu kolanowego,
  • uprawianie dyscyplin wymagających siłowej pracy wyprostno-zgięciowej stawu kolanowego (np. bieganie, jazda na rowerze),
  • powszechne błędy treningowe: brak rozgrzewki oraz rozciągania, zbyt intensywny trening, błędna technika wykonywania ćwiczeń czy też przetrenowanie i brak odpowiedniej odnowy po wysiłku.

Leczenie zespołu fałdu błony maziowej

W pierwszej kolejności w przypadku leczenia zespołu fałdu błony maziowej zawsze sugeruje się fizjoterapię ukierunkowaną na zmniejszenie konfliktu oraz próbę zredukowania predyspozycji jego powstawania. W drugiej można podjąć próbę ostrzyknięcia fałdu sterydem pod kontrolą USG.

Jeżeli to wszystko nie pomoże lekarz decyduje się na artroskopowe usunięcie fałdu. Zabieg artroskopowego przecięcia czy usunięcia fałdu to jeden z prostszych i krócej trwających operacji artroskopowych i pozwala na szybki, w ciągu 2-4 tygodni powrót do pełnej aktywności.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka