ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Ciało Hoffy w kolanie, obrzęk, zakleszczenie - leczenie

Ciało tłuszczowe Hoffy to jedna z poduszek tłuszczowych kolana, położona z przodu tego stawu za więzadłem rzepki. Ciało tłuszczowe jest bogato unerwione i dlatego często stanowi przyczynę bólu przedniej części kolana. Stłuczenie kolana, powtarzające się mikrourazy, a także zabiegi chirurgiczne powodujące miejscowe krwawienia są najczęstszymi przyczynami podrażniania i bólu ciała tłuszczowego. Przedłużający się stan zapalny może dodatkowo prowadzić do zmian zwłóknieniowych poduszki tłuszczowej, która zaczyna wchodzić w konflikt w przestrzeni pod rzepką, generując trudniejsze w leczeniu przewlekłe dolegliwości bólowe. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach związanych z ciałem tłuszczowym Hoffy kolana oraz metodach leczenia tego problemu. 

Umów wizytę u ortopedy diagnozującego i leczącego chorobę Hoffy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Gdzie leży ciało tłuszczowe Hoffy i jaka jest jego funkcja?

Ciało tłuszczowe Hoffy (ciało tłuszczowe podrzepkowe) leży z przodu kolana pod rzepką. Ciało tłuszczowe jest ograniczone:

  • od przodu przez więzadło rzepki i torebkę stawową,
  • od góry przez dolny biegun rzepki,
  • od dołu przez proksymalną część kości piszczelowej i kaletkę podrzepkową głęboką,
  • od tyłu przez błonę maziową stawu.

Ciało tłuszczowe jest przyczepione do przednich rogów łąkotek

Struktura ta jest bogato unerwiona przez odgałęzienia nerwu udowego, strzałkowego wspólnego i odpiszczelowego. W związku z tym często bywa źródłem bólu przedniej części kolana. 

Unaczynienie ciała tłuszczowego składa się z dwóch pionowych tętnic zlokalizowanych za bocznymi krawędziami ścięgna rzepki. Są to gałęzie tętnicy kolanowej górnej i dolnej, które są połączone dwiema lub trzema poziomymi tętnicami biegnącymi wewnątrz ciała tłuszczowego. Podczas gdy obszar obwodowy poduszki tłuszczowej Hoffy jest dobrze ukrwiony, w obszarze centralnym występuje ubogie unaczynienie. 

W obrębie ciała tłuszczowego można zaobserwować dwa zagłębienia: górne - pionowo przebiegające oraz dolne przebiegające poziomo. U niektórych pacjentów może występować połączenie między tymi dwoma wgłębieniami. 

Rola ciała tłuszczowego podrzepkowego

Ciało tłuszczowe Hoffy pełni rolę poduszki ochronnej, która oddziela rzepkę od kości piszczelowej i udowej. Jest to elastyczna, ruchoma struktura, która dostosowuje swój kształt i położenie do różnych stopni zgięcia i wyprostu kolana. Główną funkcją poduszki tłuszczowej jest zmniejszenie tarcia między rzepką, więzadłem rzepki i głębokimi strukturami stawu kolanowego. Ponadto poduszka tłuszczowa zapobiega podrażnianiu błony maziowej, pochłaniając wstrząsy towarzyszące ruchom w stawie podczas zmian pozycji, chodzenia i biegania. 

Przyczyny zespołu ciała tłuszczowego Hoffy (choroby Hoffy)

Do czynników predysponujących do bólu kolana spowodowanego patologiami ciała tłuszczowego Hoffy można zaliczyć:

  • bezpośrednie uderzenie w przednią część stawu kolanowego, upadek na kolano, silne stłuczenie przedniej części kolana, 
  • sumowanie się mikrourazów spowodowanych nieprawidłowościami w budowie anatomicznej stawu kolanowego (przeprost kolana, boczne przyparcie rzepki), zwłaszcza, gdy pacjent podejmuje regularną aktywność sportową,  
  • przebyte zwichnięcie lub złamanie rzepki, 
  • wysokie ustawienie rzepki, 
  • przebyte urazy łąkotek, 
  • przebyte operacje kolana,
  • przewlekły stan zapalny stawu, zwapnienie tkanek kolana, 
  • PVNS - barwnikowe zapalenie kosmkowo-guzkowe
  • zatrzymywanie wody w organiźmie u kobiet przed miesiączką (obrzęk ciała tłuszczowego samoistnie zwiększa się).

Uraz ciała tłuszczowego Hoffy

Jeśli struktura ta zostanie ściśnięta, zgnieciona lub uszkodzona, staje się obrzęknięta i bolesna. W obrębie obwodowej części struktury może dojść do miejscowego wynaczynienia krwi i powstania krwiaka. Zmiany w ciele tłuszczowym mogą być ponadto wtórne do urazów sąsiednich struktur anatomicznych, zwłaszcza struktur pozostających w ścisłym związku z poduszką tłuszczową (podrażnienie ciała podprzepkowego może nawet wynikać z pęknięcia łąkotek kolana). 

Zakleszczenie ciała tłuszczowego Hoffy - konflikt przedniej części kolana

Wskutek podrażnienia i obrzęku objętość poduszki tłuszczowej zwiększa się, co podwyższa ryzyko jej uwięźnięcia lub zakleszczenia między rzepką a kością udową. Powtarzanie się cyklu błędnego koła urazów może prowadzić do przewlekłego zapalenia ciała tłuszczowego i stopniowych zmian w jego strukturze w kierunku zwłóknienia. Dochodzi do patologicznego przerostu ciała Hoffy i nawracającego bólu związanego z powtarzanym zakleszczeniem i urazami jego tkanek. 

Objawy patologii ciała tłuszczowego Hoffy

  • ból przedniej części kolana pod i po obu stronach więzadła rzepki,
  • ból może nasilać się w trakcie ruchów zginania i prostowania stawu, czemu może towarzyszyć uczucie rozpychania w stawie,
  • obrzęk, opuchlizna po obu stronach więzadła rzepki,
  • podwyższona tkliwość przedniej części stawu kolanowego. 

Diagnostyka zespołu ciała tłuszczowego Hoffy

Do zaplanowania odpowiedniego leczenia konieczna jest analiza korelacji między objawami zgłaszanymi przez pacjenta a objawami widocznymi w badaniach USG i/lub rezonansu magnetycznego kolana. Diagnozę stawia lekarz ortopeda po zbadaniu kolana i zapoznaniu się z wynikami badań obrazowych. 

Leczenie bólu związanego z zespołem ciała tłuszczowego Hoffy

Leczenie zachowawcze choroby Hoffy

Zespół Hoffy leczy się w pierwszej kolejności zachowawczo. Celem postępowania jest złagodzenie dolegliwości bólowych, niwelacja stanu zapalnego, a także zmniejszenie ryzyka ponownych mikorurazów spowodowanych zakleszczaniem się ciała tłuszczowego. Proponowane metody leczenia zachowawczego obejmują:

  • fizjoterapię - terapię manualną tkanek okolicy stawu udowo-rzepkowego, trening mięśni stabilizujących staw kolanowy (w tym ćwiczenia poprawiające mięśniową stabilizacje rzepki), kinesiotaping, fizykoterapię o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, 
  • ostrzykiwania środkiem sterydowym o silnym działaniu przeciwzapalnym - zabieg wykonuje ortopeda pod kontrolą USG w warunkach ambulatoryjnych, 
  • odpoczynek - czasowe unikanie aktywności nasilających dolegliwości bólowe. 

Artroskopowy debridement - usunięcie przerośniętych, zwłókniałych tkanek ciała tłuszczowego Hoffy

Leczenie operacyjne rozważa się w przypadku, gdy rehabilitacja, odpoczynek i ostrzykiwania środkiem sterydowym nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zabieg przeprowadza się w ramach artroskopii kolana i polega na wycięciu części tkanki tłuszczowej objętej przetrwałym stanem zapalnym i zwłóknieniem. 

Przebieg zabiegu

Patologiczne zmiany w ciele tłuszczowym podrzepkowym są wizualizowane za pomocą miniaturowej kamery (artroskopu) umieszczonej w portalu kolana (niewielkim 1 cm nacięciu skóry). Przez drugi portal ortopeda wprowadza do kolana niewielkie narzędzia służące do oczyszczenia nieprawidłowych tkanek. Po usunięciu zrostów wchodzących w konflikt, operator sprawdza ruchomość i ułożenie pozostałej części poduszki tłuszczowej w trakcie prostowania i zginania kolana. 

Rekonwalescencja

Po operacji pacjent może normalnie chodzić w granicach tolerancji - jeżeli w ciągu kilku pierwszych dni ból utrudnia utrzymanie równowagi lub powoduje utykanie, można rozważyć asekurację w postaci kul łokciowych. Postępowanie w pierwszym tygodniu po operacji uwzględnia stosowanie zimnych okładów z lodu, opatrunków uciskowych i elewacji kończynu w celu zmniejszenia bólu i obrzęku kolana. Pełny ruch w stawie kolanowym jest dozwolony w granicach tolerancji.

Od 2 tygodnia bardzy ważny jest udział pacjenta w rehabilitacji, która ma na celu zapobiec ponownym zrostom tkanek i przykurczom podrzepkowym. Wskazane są mobilizacje stawu udowo-rzepkowego oraz trening mięśni stabilizujących rzepkę w rowku kości udowej. 

Powrót do codziennej aktywności jest z reguły możliwy w 3-4 tygodniu po zabiegu, a powrót do sportu po około 2 miesiącach. 

Leczenie innych patologii kolana wpływających na podrażenienie ciała tłuszczowego Hoffy

Należy podkreślić, że leczenie powinno także uwzględniać usunięcie pierwotnych przyczyn prowadzących do zespołu Hoffy. W ramach artroskopii kolana mogą być więc ponadto przeprowadzone procedury związane z przywróceniem mechanicznej stabilności rzepki w rowku bloczka kości udowej, zaopatrzenie uszkodzenia łątkotek oraz innych powikłań urazowych stawu kolanowego. Długość rekonwalescencji zależy w tym przypadku od zakresu sumarycznie zrealizowanych procedur podczas artroskopii kolana.   

Operacja usunięcia konfliktu ciała Hoffy - ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

 30-45 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  podpajęczynówkowe
Pobyt w Szpitalu  8 - 16 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  2 - 3 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji  4-6 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  10 - 14 dni po operacji
Przeciwwskazania do zabiegu  ustalane indywidualnie

Umów wizytę u ortopedy diagnozującego i leczącego zespół Hoffy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

-

Źródła:

Draghi, F., Ferrozzi, G., Urciuoli, L., Bortolotto, C., & Bianchi, S. (2016). Hoffa’s fat pad abnormalities, knee pain and magnetic resonance imaging in daily practice. Insights into Imaging, 7(3), 373-383. https://doi.org/10.1007/s13244-016-0483-8

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka