ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Skręcenie nadgarstka - objawy i leczenie

Skręcenie nadgarstka występuje, gdy więzadła stabilizujące stawy nadgarstka ulegają naciągnięciu, naderwaniu lub zerwaniu. Do skręcenia nadgarstka dochodzi najczęściej w momencie upadku na rękę, gdy dłoń ustawiona jest w silnym zgięciu lub wyproście. Skręcenia nadgarstka są dość częstymi urazami, które zaniedbane lub nieodpowiednio leczone mogą skutkować niestabilnością stawu, przyspieszonymi zmianami zwyrodnieniowymi i przewlekłym bólem nadgarstka. Dowiedz się więcej o objawach skręcenia nadgarstka, diagnostyce oraz metodach leczenia tego urazu.

 

Umów wizytę u ortopedy leczącego urazy stawu nadgarstka 

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

 

Skręcenie nadgarstka - objawy

objawy skrecenia nadgarstka

 

Objawy skręcenia nadgarstka obejmują najczęściej: 

  • ból nadgarstka,
  • obrzęk nadgarstka,
  • siniak (podbiegnięcie krwawe) w okolicy nadgarstka, 
  • bolesność przy dotyku, 
  • uczucie pieczenia, rozdzierana w środku stawu nadgarstka, 
  • ocieplenie bolesnej okolicy w porównaniu do zdrowej ręki,
  • możliwe przeskakiwanie, klikanie w nadgarstku podczas poruszania ręką. 

 

Skręcenie nadgarstka a inne kontuzje tej okolicy - dlaczego należy udać się do ortopedy?

badanie skreconego nadgarstka przez ortopedę Kraków

Nawet łagodnie wyglądający uraz nadgarstka, przebiegający z minimalnym obrzękiem, może obejmować uszkodzenie więzadła lub innych struktur (np. uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej). Taki uraz może wymagać zastosowania odpowiedniego leczenia ortopedycznego, aby uniknąć długotrwałych problemów z nadgarstkiem.

Ponadto skręcenie można pomylić ze złamaniem drobnej kości nadgarstka. Przykładowo, nieleczone złamanie kości łódeczkowatej może nie zagoić się prawidłowo. Pacjent może w tym wypadku wymagać operacji stabilizacji złamanej kości, by pozbyć się bólu ręki i przywrócić prawidłową funkcję nadgarstka. 

Ważne jest, aby lekarz ortopeda ocenił nawet łagodny uraz nadgarstka, zwłaszcza jeżeli objawy nie ulegają złagodzeniu po kilku dniach. Wizyta u specjalisty jest absolutnie konieczna, jeśli uraz powoduje uporczywy ból nadgarstka. Właściwa diagnoza i leczenie urazów nadgarstka są niezbędne, aby uniknąć długotrwałych problemów, w tym przewlekłego bólu i wtórnej sztywności nadgarstka. 

Diagnostyka skręceń stawu nadgarstka - wizyta u ortopedy

Wywiad i badanie fizykalne nadgarstka

Na konsultacji ortopedycznej lekarz może zapytać o wszelkie wcześniejsze urazy dłoni i nadgarstka. Będzie również chciał wiedzieć, jak i kiedy doszło do aktualnego urazu. Ortopeda poprosi Cię także o precyzyjne opisanie objawów w okolicy ręki i nadgarstka jak również innych niepokojących dolegliwości towarzyszących: np. drętwienia palców ręki. 

Następnie lekarz ortopeda dokładnie zbada Twój nadgarstek, aby sprawdzić zakres ruchomości, stabilność stawu oraz miejsce największej bolesności. Podwyższona tkliwość w niektórych obszarach nadgarstka może sugerować towarzyszące złamanie drobnej kości nadgarstka. W kolejnym kroku ortopeda zbada globalnie całą kończynę górną, aby upewnić się, że nie masz innych obrażeń w przyległych stawach. 

Badania obrazowe

Na miejscu w gabinecie lekarz może wykonać nieinwazyjne badanie USG nadgartka, które w rękach doświadczonego ortopedy pozwala na zdiagnozowanie stopnia uszkodzenia konkretnego wiezadła w obrębie nadgarstka. Ponadto możliwa jest dynamiczna ocena wydolności więzadeł w czasie rzeczywistym, co pozwala bepośrednio zobrazować mechaniczną niestabilność nadgartka.  

Analiza zdjęć rentgenowskich pozwala upewnić się, że nie doszło do towarzyszących złamań ani przemieszczeń kości nadgarstka. Zdjęcia rentgenowskie skręconego nadgarstka mogą wymagać uwzględnienia kontralateralnych widoków zdrowego nadgarstka w celu porównania i/lub widoków dynamicznych, gdy zwykłe obrazy RTG nie są jednoznaczne, a objawy wskazują na możliwy uraz tego rodzaju. Widoki dynamiczne RTG mogą przykładowo obejmować obrazowanie z zaciśniętą pięścią z możliwym odchyleniem dołokciowym ręki. 

Rezonans magnetyczny posiada najlepsze możliwości diagnostyczne w zakresie oceny uszkodzeń kompleksu chrząstki trójkątnej oraz towarzyszących urazów chrząstki powierzchni stawowych nadgarstka. 

Więzadła nadgarstka - które najczęściej ulegają uszkodzeniu? 

Kości nadgarstka są połączone ze sobą za pomocą złożonej sieci więzadeł. Więzadła te zapewniają integralność strukturalną niezbędną do stabilizacji połączenia przedramienia z nadgarstkiem i nadgarstka z dłonią w celu wykonywania ruchu ręką i przenoszenia sił na kończynę górną podczas podporu na ręce.  Znaczna część więzadeł nadgarstka jest wpleciona w warstwach torebki stawowej i określa się je jako struktury anatomiczne torebki. Poniżej pokrótce omówiono najczęstsze urazy więzadeł nadgarstka. 

Uszkodzenie więzadła łódeczkowato-księżycowatego

Więzadło łódeczkowato-księżycowate łączy kość łodeczkowatą i księżycowatą nadgarstka. Więzadło to przypomina literę U i składa się z trzech części: dłoniowej, śródkostnej i grzbietowej. Pasmo grzbietowe jest uważane za najważniejsze pod względem biomechanicznym. Rolą tej struktury jest stabilizacja proksymalnego szeregu kości nadgarstka. 

W wyniku uszkodzenia więzadła łódeczkowato-księżycowatego dochodzi do nieprawidłowego nadmiernego ruchu między kością łódeczkowatą a księżycowatą. W warunkach obciążenia nadgarstka może dojść do niestabilności i przemieszczenia się kości poza ich anatomiczny zakres. Skutkiem jest przewlekły ból, uczucie przeskakiwania w stawie, czemu mogą towarzyszyć odgłosy klikania. Nierozpoznane skręcenie w tym miejscu może prowadzić do przedwczesnego zwyrodnienia stawów nadgarstka.

Uszkodzenia więzadeł kompleksu chrząstki trójkątnej

Więzadła kompleksu chrząstki trójkątnej uczestniczą w utrzymynwaniu chrząstki trójkątnej we właściwym miejscu - między kością łokciową a bliższym szeregiem kości nadgarstka. Główną rolę odgrywają tutaj pasma więzadeł: promieniowo-łokciowe i łokciowo-nadgarstkowe. Podstawowym celem kompleksu jest zapewnienie stabilności nadgarstka w odchyleniu dołokciowym i umożliwienie przenoszenia obciążeń z ręki na kość łokciową (20% sił). Trójkątna chrząstka włóknista zapewnia odporność na siły ściskające, podczas gdy więzadło promieniowo-łolciowe stabilizuje staw promieniowo-łokciowy, a więzadło łolciowo-nadgarstkowe zapobiega migracji grzbietowej dystalnej kości łokciowej. Uszkodzenia więzadeł tej okolicy wmagają szczególnej uwagi lekarza ortopedy, a szczególnie umiejętności podjęcia decyzji, kiedy wystarczające jest leczenie zachowawcze, a kiedy operacyjne. 

Dowiedz się więcej o tej kontuzji - przeczytaj artykuł: uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej

Ogólna klasyfikacja urazów skrętnych nadgarstka

Skręcenia mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego, w zależności od stopnia uszkodzenia więzadeł nadgarstka:

  • Skręcenie 1. stopnia (łagodne). Więzadła są naciągnięte, ale nie zerwane.
  • Skręcenie stopnia 2 (umiarkowane). Więzadła są częściowo naderwane. Ten rodzaj urazu może wiązać się ze wzmożoną bolenością i częściową utratą funkcji nadgarstka. 
  • Skręcenie 3. stopnia (poważne). Więzadło jest całkowicie zerwane lub oderwane od przyczepu do kości. Są to poważne urazy przeważnie wymagające interwencji chirurgicznej. Jeśli więzadło oderwie się od kości, może pociągnąć za sobą mały odłamek kości. Nazywa się to złamaniem awulsyjnym (złamaniem z oderwania).

Uszkodzenia konkretnych więzadeł nadgarstka posiadają swoje odrębne, bardziej szczegółowe klasyfikacje, które pomagają ortopedom w podjęciu decyzji odnośnie optymalnej metody leczenia. 

Skręcony nadgarstek - pierwsza pomoc w domu przed wizytą u ortopedy

Leczenie domowe, pierwsza pomoc po skręceniu nadgarstka obejmuje tzw. protokół PRICE:

  • P (protection) - owiń nadgarstek bandażem celem ustabilizowania stawu, a w razie dużej bolesności umieść rękę na temblaku wykonanym z ubrania, 
  • R (relax) - chroń nadgarstek przed wykonywaniem ruchu, nie podpieraj się na skręconym nadgarstku, 
  • I (ice) - przyłóż zimny okład wykonany z lodu zawiniętego w ręcznik, 
  • C (compression) - bandaż powinien zapewniać kompresję tkanek, dzięki czemu uzyskuje się ograniczenie narastnia obrzęku,
  • E (elevation) - ułoż nadgarstek na podwyższeniu, np. stole z poduszką, unikaj trzymania ręki w dole.  

Ile trwa leczenie skręcenia nadgarstka?

Leczenie zachowawcze

Jeżeli ortopeda ustali, że kontuzja nadgarstka obemuje jedynie niegroźny uraz więzadłowy i nie doszło do towarzyszącego złamania kości nadgarstka, w większości przypadków wystarczające pozostaje leczenie zachowawcze. W łagodnych przypadkach skręcenia nadgarstka kontynuuje się postępowanie według protokołu PRICE z możliwym uzupełnieniem o doraźne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym. Tak wcześnie jak to możliwe wdraża się rehabilitację, która ma na celu bezpieczną dla gojącego się więzadła mobilizację nadgarstka oraz utrzymanie siły mięśni ręki i przedramienia. Umiarkowane skręcenia stawu nadgarstka mogą wymagać noszenia półsztywnej ortezy, by zapewnić ochronę stawu i pełne wygojenie więzadła.

Decyzja o podjęciu i długości leczenia zachowawczego zależy od wielu czynników, takich jak poziom aktywności pacjenta i rodzaj wykonywanej pracy z wykorzystaniem rąk. Większość pacjentów wraca do codziennej aktywności po około 4-6 tygodniach. powrót do sportu silnie angażującego nadgarstek zwykle jest możliwy w około 2-3 miesiącu od lekkiego skręcenia. 

Ile L4 po skręceniu nadgarstka - lekki uraz

Długość zwolnienia L4 zależy od rodzajy wykonywanej przez pacjenta pracy. Ortopeda z reguły wystawia L4 na 2-6 tygodni. 

Leczenie operacyjne niestabilności nadgarstka

W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym lub w przypadku całkowitego zerwania więzadła powodującego niestabilność stawu nadgarstka. ortopeda może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. 

Zabieg ma na celu naprawę lub rekonstrukcję całkowicie zerwanego więzadła. Operacja polega na ponownym połączeniu więzadła z kością lub użyciu przeszczepu ścięgna do rekonstrukcji uszkodzonego więzadła. Po analizie obrazów MRI ortopeda zadecyduje, która opcja będzie najlepsza w Twojej sytuacji. Podczas operacji zopatrywane są także inne uszkodzenia, np. urazy chrząstki stawowej czy złamania przylegych kości nadgarstka. 

W naszym szpitalu, jeśli to tylko możliwe, dążymy do wykonywania zabiegów z małoinwazyjnego dostępu artroskopowego. Artroskopia nadgarstka niesie ze sobą korzyść w postaci nienaruszenia torebki stawowej, mniejszego uszkodzenia tkanek miękkich i tym samym mniejszego ryzyka uczucia sztywności stawu po zabiegu w porównaniu z zabiegami otwartymi. Po operacji następuje okres rehabilitacji, który obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie poruszające nadgarstkiem i ćwiczenia przywracające zakres ruchu.

Chociaż zoperowane więzadło zwykle goi się w ciągu 6-8 tygodni, pełny okres rekonwalescecji może zająć nawet od 4 do 8 miesięcy, zwłaszcza u sportowców i u osób z towarzyszącymi ciężkimi urazami nadgarstka (np. złamaniem kości, urazami chrząstki). 

Ile L4 po operacji niestabilności nadgarstka

Długość L4 zależy od ostatecznego okresu rekonwalscencji i łącznie może wynosić nawet kilka miesięcy. 

Operacja ciężkich skręceń nadgarstka (naprawa lub rekonstrukcja więzadeł) - ważne informacje

Czas trwania zabiegu

40-60 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie   blok splotu ramiennego lub ogólne
Pobyt w Szpitalu  minimum 4-6 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji 4-6 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji 2-3 miesiące
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12-16 dni
Zmiana opatrunków  co 3-4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  palenie tytoniu

Umów wizytę u ortopedy leczącego skręcenie nadgarstka w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

 

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka