ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Więzadła łąkotkowo-piszczelowe (meniscotibial ligaments), określane również więzadłami wieńcowymi (coronary ligaments) przyczepiają łąkotki stawu kolanowego do plateau kości piszczelowej. Więzadła te biorą udział w hamowaniu przedniej translacji piszczeli oraz uczestniczą w zachowaniu stabilności rotacyjnej kolana. 

Więzadła wieńcowe łąkotki przyśrodkowej - gdzie leżą

Łąkotka przyśrodkowa jest stabilizowana więzadłami wieńcowymi:

  • w okolicy jej rogu tylnego, 
  • w części środkowej jako pasmo łąkotkowo-piszczelowe części głębokiej więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL, medial colateral ligament). 

Więzadła łąkotkowo-piszczelowe rozpoczynają się około 6-7 mm poniżej krawędzi powierzchni stawowej plateau piszczeli i przyczepiają się do zewnętrznej powierzchni łąkotki przyśrodkowej tuż nad jej dolną krawędzią. 

Czytaj więcej...

Złotym standardem badań obrazowych w ocenie stopnia uszkodzenia łąkotki jest rezonans magnetyczny kolana (MRI). 

  • stopień 0 - nienaruszona łąkotka, 
  • stopień 1 - wewnątrzstrukturalne uszkodzenie łąkotki o kulistym kształcie, zmiana nie sięga powierzchni stawowej łąkotki;
  • stopień 2 - liniowy wzorzec pęknięcia, który jeszcze nie sięga powierzchni stawowej łąkotki,
  • stopień 3 - uszkodzenie sięga górnego i/lub dolnego brzegu powierzchni stawowej łąkotki, uszkodzenie łąkotki 3 stopnia jest również widoczne artroskopowo.
  • stopień 4 - wielofragmentowe uszkodzenie łąkotki. 
Czytaj więcej...

Uszkodzenia łąkotki typu „rączka od wiaderka” (Bucket-handle meniscal tears) stanowią około 10% urazów łąkotek. Są to podłużne pęknięcia w obrębie czerwonej (dobrze ukrwionej) lub białej (słabo ukrwionej) strefy łąkotki, z przemieszczeniem rozdartego centralnego fragmentu w kierunku stawu.

raczka od wiadra uszkodzenie łąkotki

Czytaj więcej...

Endoskopowy zabieg wycięcia kaletki przedrzepkowej - cena   7500 zł

Kaletka przedrzepkowa to niewielki zbiornik wypełniony płynem zlokalizowany z przodu rzepki. Kaletka przedrzepkowa działa jak śliska poduszka, która zmniejsza tarcie pomiędzy rzepką a skórą. Zapalenie kaletki przedrzepkowej powoduje ból i obrzęk przedniej części kolana, uniemożliwiając klękanie, a czasami nawet pełne zginanie kolana. 

zapalenie kaletki przedrzepkowej kolana

Czytaj więcej...
Cena usługi: 7500

Uszkodzenie ACL 2 stopnia to częściowe rozdarcie więzadła krzyżowego przedniego (ACL, anterior cruciate ligament). Oznacza to, że niektóre włókna zostały uszkodzone, ale więzadło nie zostało całkowicie zerwane. Uszkodzenie ACL 2 stopnia może obejmować od 20 do 80% włókien więzadła. Wybór metody leczenia zależy od tego, czy doszło do znacznego rozciągnięcia zachowanych włókien więzadła i niekorzystnej wtórnej niestabilności stawu kolanowego, a także od poziomu oczekiwanej aktywności sportowej pacjenta. 

Czytaj więcej...

Rezonans magnetyczny (MRI) jest metodą z wyboru stosowaną w diagnostyce obrazowej uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz przy podejrzeniu urazu jakiejkolwiek innej struktury wewnątrzstawowej (więzadła krzyżowego tylnego PCL, łąkotek, chrząstki stawowej).

Jeżeli doznałeś skręcenia lub silnego stłuczenia kolana, dobry ortopeda z pewnością poprosił Cię o wykonanie badania rezonansu magnetycznego, a następnie o ponowne zgłoszenie się na konsultację z wynikami MRI lub o dosłanie obrazów MRI drogą mailową. Jedną z możliwych cech wskazujących na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest podwyższona intensywność sygnału w obrazach MRI, należy jednak pamiętać, że ostateczna diagnoza musi zostać ustalona przez doświadczonego ortopedę specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu stawu kolanowego. 

Czytaj więcej...

Objawy zerwania przeszczepu więzadła ACL najczęściej przypominają zerwanie pierwotnego więzadła krzyżowego przedniego (uciekanie kolana, ból, obrzęk). Z poniższego tekstu dowiesz się, jak nasi ortopedzi podchodzą do diagnostyki przyczyn zerwania przeszczepu oraz dlaczego możesz być narażony na ponowne uszkodzenie przeszczepu, nawet jeżeli z powodzeniem ukończyłeś proces rehabilitacji. W dalszej części tekstu znajdziesz film prezentujący historię pacjenta, który zerwał przeszczep ACL już DWA RAZY, a my wykryliśmy przyczyny tego stanu i zaplanowaliśmy odpowiednie leczenie. 

Czytaj więcej...

Oko cyklopa to powikłanie po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACLR, anterior cruciate ligament reconstruction) polegające na bolesnym ograniczeniu wyprostu stawu kolanowego przez guzowatą masę bliznowatą. Podczas wyprostu kolana dochodzi do konfliktu nieprawidłowo tworzących się skupisk tkanki bliznowatej od przodu od kanału piszczelowego, w którym podczas zabiegu artroskopowego umieszcza się przeszczep ACL.

Zespół cyklopa może ponadto wystąpić po awulsyjnym zerwaniu więzadła ACL leczonym wyłącznie zachowawczo

Dowiedz się więcej o przyczynach, diagnostyce i leczeniu zespołu cyklopa. 

Czytaj więcej...

Ciało tłuszczowe Hoffy to jedna z poduszek tłuszczowych kolana, położona z przodu tego stawu za więzadłem rzepki. Ciało tłuszczowe jest bogato unerwione i dlatego często stanowi przyczynę bólu przedniej części kolana. Stłuczenie kolana, powtarzające się mikrourazy, a także zabiegi chirurgiczne powodujące miejscowe krwawienia są najczęstszymi przyczynami podrażniania i bólu ciała tłuszczowego. Przedłużający się stan zapalny może dodatkowo prowadzić do zmian zwłóknieniowych poduszki tłuszczowej, która zaczyna wchodzić w konflikt w przestrzeni pod rzepką, generując trudniejsze w leczeniu przewlekłe dolegliwości bólowe. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach związanych z ciałem tłuszczowym Hoffy kolana oraz metodach leczenia tego problemu. 

Czytaj więcej...

Twoje kolano boli coraz mocniej? Masz za sobą niezdiagnozowane lub niedoleczone urazy stawu kolanowego i podejrzewasz, że może to być nawrót dolegliwości? Stwierdzono u Ciebie pierwsze oznaki zwyrodnienia kolana i chcesz jak najdłużej utrzymać staw w sprawności? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec szybkiemu postępowi zwyrodnienia kolana i uniknąć konieczności wszczepienia endoprotezy za kilka lub kilkanaście lat. 

Czytaj więcej...

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka