ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Koślawość pięt u dzieci, stopa płasko-koślawa - operacja

Operację koślawości pięt u dzieci, operację stopy płasko-koślawej u dziecka najczęściej przeprowadza się, gdy rozpoznano wadę wrodzoną powodującą deformację. Zabieg operacyjny wskazany jest także w przypadku, gdy dziecko nie wyrosło z fizjologicznej koślawości pięt i/lub płaskostopia, a stopy dziecka jednocześnie pozostają bolesne i/lub deformacja bardzo szybko się pogłębia, zwiększając ryzyko powikłań w dorosłym życiu. W każdym przypadku decyzja o metodzie leczenia stopy płasko-koślawej u dziecka (zachowawczej czy operacyjnej) jest podejmowana indywidualnie. 

Koślawość pięt u dzieci, płaskostopie - umów wizytę u ortopedy dziecięcego

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek.med. Szymon Oleksik - spec. ortopeda dziecięcy


lek.med. Szymon Oleksik - spec. ortopeda, ortopeda dziecięcy

 

Operacja płaskostopia, koślawych pięt u dzieci - wizyta kwalifikująca u ortopedy dziecięcego

Stopy dziecka powinny zostać dokładnie zbadane zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, aby ocenić stopień utrwalenia deformacji. Płaskostopie może być początkowo jedynie deformacją dynamiczną, która aby się ujawnić, wymaga obciążenia stóp ciężarem ciała podczas badania klinicznego. Ortopeda obserwuje pozycję stóp i chód dziecka, aby ocenić zakres dynamicznego koślawienia pięt, zakres obniżenia sklepienia podłużnego w fazie obciążenia oraz ewentualną asymetrię między prawą a lewą kończyną dolną podczas chodu. Następnie obserwuje ruch odwracania pięt przy wspięciu na palce. Kolejne elementy badania obejmują wykonanie testów manualnych na stopie zależnie od wstępnie wykrytych nieprawidłowości. 

Dobry ortopeda dziecięcy oceni ponadto zakres zgięcia grzbietowego stopy, a także określi możliwe przyczyny jego ograniczenia. Należy zidentyfikować ewentualny przykurcz Achillesa lub mięśnia brzuchatego łydki. Ograniczenie zgięcia grzbietowego pogłębia deformację płasko-koślawą stopy. Ważne jest również przyjrzenie się butom dziecka, aby wykryć niesymetryczne zużycie podeszw. 

Ocena zdjęć RTG stóp dziecka

Celem precyzyjnej oceny stopnia zaawansowania stopy płasko-koślawej u dziecka, zalecane jest przyniesienie ze sobą zdjęć RTG stóp w obciążeniu masą ciała. W przypadku rozpoznanej koalicji stępu ze wskazaniem do operacji dodatkowo wymagana jest tomografia komputerowa stóp. Badania obrazowe dają wiele przydatnych informacji, pozwalających zaplanować zabieg operacyjny. 

Przyczyny stopy płasko-koślawej u dzieci

  • wady wrodzone, np, koalicja kości stępu,
  • hipermobilność wynikająca z genetycznie uwarunkowanej elastopatii więzadeł stabilizujących stawy, 
  • nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych, 
  • choroby nerwowo-mięśniowe, 
  • nadmierna masa ciała. 

Wskazania do operacji koślawości pięt, stopy płasko-koślawej u dzieci

Operacja stopy płasko-koślawej wskazana jest w przypadku zmian wrodzonych prowadzących do patologicznego niekorektywnego płaskostopia. Takim stanem może być m.in. koalicja stępu, która polega na nieprawidłowym połączeniu między kością skokową i piętową. Zrost kostny należy wtedy usunąć operacyjnie, inaczej stopa nie będzie miała możliwości wykonywania naturalnych ruchów w stawie podskokowym. 

Ponadto leczenie operacyjne jest zalecane u dzieci zgłaszających dolegliwości bólowe stóp, z szybko pogłębiającą się deformacją, szczególnie gdy obserwuje się początek utrwalania się stopy płasko-koślawej.

Należy podkreślić, że w wieku 3-4 lat u dzieci występuje tzw. fizjologiczne płaskostopie (stopa płasko-koślawa) związane z naturalnie zwiększoną antetorsją szyjki kości udowej w tym wieku. Rozwój bioder w ciągu kolejnych lat życia zmienia biomechanikę kończyny dolnej, w związku z czym dziecko stopniowo wyrasta z fizjologicznej koślawości stóp. Prawidłowo ukształtowane łuki stóp oraz prawidłowa koślawość pięt wynosząca ok. 5 stopni (jak u osób dorosłych) powinny być obecne u dziecka w wieku 7-8 lat. U niektórych dzieci, z różnych powodów nie dochodzi do samositnej redukcji koślawości i uniesienia sklepienia podłużnego, wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą celem ustalenia przyczyn i zastosowania odpowiedniego leczenia. 

Pomiary kliniczne i radiograficzne mogą pomóc w ustaleniu stopnia deformacji, ale to czy operacja koślawości stóp jest konieczna czy nie, należy rozpatrywać indywidualnie w każdym przypadku. Niektóre dzieci mogą odczuwać łagodny ból z poważną deformacją stopy, podczas gdy inne dzieci mogą wykazywać łagodną deformację z tendencją do progresji, ale za to z silnym bólem stopy. Ostateczna decyzja podejmowana jest przez ortopedę dziecięcego po przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych danych i badań obrazowych. 

Czy wkładki ortopedyczne mogą wyleczyć płaskostopie u dziecka?

Wkładki ortopedyczne mają za zadanie łagodzić dolegliwości bólowe oraz zapobiegać dalszej progresji deformacji poprzez: 

  • odciążenie ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, 
  • redukcję nadmiernego obciążenia stawów stopy. 

Nie ma dobrej jakości badań potwierdzających, że samo noszenie wkładek u dziecka (zwłaszcza w wieku powyżej 8 lat) z koślawością i/lub płaskostopiem spowoduje korekcję tej deformacji. Sprawdzoną i udowodnioną jak dotąd metodą leczenia skutkującą trwałą zmianą ułożenia kości stóp jest zabieg operacyjny. 

Na czym polega operacja stopy płasko-koślawej u dzieci?

Najczęściej wykonywane techniki korygowania stopy płasko-koślawej u dzieci można podzielić na trzy kategorie zabiegów obejmujących:

  • tkanki miękkie,
  • tkanki kostne (osteotomie i artrodeza),
  • artroerezę.

Zabiegi na tkankach miękkich

Zabiegi na tkankach miękkich obejmują wydłużenie ścięgna Achillesa, uwolnienie rozcięgna brzuchatego łydki, plastykę ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego oraz w razie potrzeby transfery ścięgien mięśni strzałkowych. Celem tych procedur jest redukcja sił koślawiących tyłostopie.

Przykurcz mięśnia brzuchatego łydki jest prawie zawsze obecny u dzieci z płaskostopiem - należy go zróżnicować od przykurczu ścięgna Achillesa, wykonując test Silverskiolda. 

Zabieg polega na wydłużeniu ścięgna Achillesa techniką przezskórną lub przez klasyczny dostęp otwarty). U dzieci ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego czasami stanowi element zespołu dodatkowej kości łódkowatej, co może wymagać jej usunięcia i przytwierdzenia ścięgna w odpowiednim napięciu. W przypadku znacznego odwiedzenia przodostopia zabieg może dodatkowo uwzględniać transfer ścięgna mięśnia strzałkowego krótkiego i lub długiego, aby umożliwić odpowiednie wyrównanie napięć i zapobiec nawrotom stopy płasko-koślawej. 

Artroereza stopy płasko-koślawej u dziecka

Procedura artroerezy jest małoinwazyjną metodą leczenia koślawości pięt u młodszych dzieci. Zabieg polega na umieszczeniu w zatoce stępu miniaturowego implantu, który ogranicza ruch kości skokowej względem pięty. Pacjenci pediatryczni zazwyczaj bardzo dobrze przystosowują się do artroerezy. W niektórych przypadkach obserwuje się przejściowe dolegliwości bólowe stopy w okolicy implantu, które z czasem powinny przeminąć. 

Osteotomia medializująca guz kości piętowej

Procedura polega na przecięciu kości piętowej, a następnie dośrodkowym przesunięciu guza kości piętowej. Dzięki temu zmienia się rozkład sił oddziałujących na staw podskokowy, co pozwala na korekcję koślawości. 

Koślawość pięt u dzieci, płaskostopie - umów wizytę u ortopedy dziecięcego

lek.med. Szymon Oleksik - spec. ortopeda dziecięcy


lek.med. Szymon Oleksik - spec. ortopeda, ortopeda dziecięcy

 

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka