ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Toksyna botulinowa w leczeniu spastyczności

Ostrzykiwania toksyną botulinową to sprawdzona i skuteczna metoda lokalnego zmniejszania spastyczności. Efektem zabiegu jest rozluźnienie ostrzykiwanego mięśnia lub grupy mięśni. Terapia toksyną botulinową w połączeniu z umiejętną rehabilitacją pozwala na zwiększenie zakresu ruchu, profilaktykę pogłębiania się przykurczów i deformacji. Ponadto, terapia umożliwia poprawę wzorca chodu oraz sprzyja zwiększeniu niezależności pacjenta w zakresie codziennych czynności, przemieszczania się i podróżowania. Co istotne, nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w medycznej opiece i wspieraniu sportowców uczestniczących w zawodach dla osób niepełnosprawnych. Pomagamy osiągnąć formę sportową w walce o najwyższe podium. 

Umów wizytę u lekarza ostrzykującego spastyczne mięśnie botuliną w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Nasze doświadczenie w poprawie funkcjonalności osób aktywnych

Pomagamy ludziom aktywnym sportowo, którzy chcą odnosić sukcesy sportowe i mają określony cel funkcjonalny do osiągnięcia. Szanujemy pasjonatów sportu uczestniczących w zawodach dla osób niepełnosprawnych, pragnących przełamywać kolejne bariery. Od lat pomagamy takim osobom - jeżeli ambitnie dążysz do poprawy wydajności sportowej i szukasz profesjonalnego miejsca medycznie wspierającego walkę o sportowe marzenia, dobrze trafiłeś. 

Jednym z naszym zadowolonych pacjentów jest Rafał Szumiec - polski narciarz alpejski, kolarz ręczny, paraolimpijczyk zimowy, występujący w konkurencjach dla zawodników jeżdżących na siedząco. 

265986279_2915796725399400_6877802367902142631_n.jpeg

Czym jest spastyczność?

Spastyczność oznacza patologiczne zwiększenie napięcia mięśni, któremu towarzyszy wzmożenie odruchów ścięgnistych. Spastyczność może utrudniać wykonanie danej czynności, ograniczać zakres ruchu, a nawet prowadzić do utrwalonych deformacji kończyn, np. 

  • końsko-szpotawe ustawienie stopy zmusza do chodzenia na przodostopiu i bocznej krawędzi stopy podczas chodu, generując bóle przodostopia i zwiększając ryzyko inwersyjnych skręceń stawu skokowego,   
  • przeprost w stawie kolanowym, przywiedzenie w stawie biodrowym - utrudnia chód, utrudnia wstawanie i siadanie, zmianę pozycji,  
  • zgięcie w stawie łokciowym, zgięcie w stawie nadgarstka i palców - utrudnia lub uniemożliwia chwytanie i manipulowanie przedmiotami, wykonywanie codziennych czynności.  

Spastyczność ogranicza funkcjonalność pacjenta w zakresie zależnym od ilości zajętych grup mięśniowych, stopnia niedowładu, a także utrwalenia się deformacji. 

Spastyczność towarzyszy zaburzeniom neurologicznym takim jak:

  • postać spastyczna mózgowego porażenia dziecięcego (MPD) u osób dorosłych,  
  • stwardnienie rozsiane,  
  • stan po udarze mózgu,  
  • stan po urazach czaszkowo-mózgowych.  

W jaki sposób toksyna botulinowa normalizuje napięcie mięśni?

Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez bakterie - laseczki jadu kiełbasianego. Toksyna botulinowa podana domięśniowo blokuje mechanizm uwalniania acetylocholiny w obrebie synapsy - płytki motorycznej. W efekcie działania toksyny botulinowej stwierdza się ograniczenie działania acetylocholiny, spadek pobudzenia mięśnia przez nerw, tym samym umożliwiając normalizację napięcia tego mięśnia (jego rozluźnienie).  

Efekty ostrzykiwania botoksem

Przykładowo, rozluźnienie mięśni łydek ułatwia utrzymanie równowagi oraz pozytywnie wpływa na wzorzec chodu (poprawia płynność, symetrię i szybkość chodu). Celem uzyskania jak najlepszych efektów po ostrzykiwaniach pacjent powinien przebywać pod stałą opieką fizjoterapeutów. Miejscowa optymalizacja napięcia mięśniowego toksyną botulinową pozwala na łatwiejsze prowadzenie rehabilitacji mającej na celu pracę nad problemami strukturalnymi i poprawą funkcji:

  • zwiększaniem i utrzymaniem biernego zakresu ruchu (specyficzne rozciąganie, ortezy, plastrowanie dynamiczne, gipsowanie u małych dzieci),  
  • aktywacją i wzmocnieniem odpowiednich mięśni (elektrostymulacja),  
  • poprawą jakości wzorców ruchowych (łatwiejsza realizacja zadań terapii, np. metodą Bobath, PNF).   

Spodziewane efekty terapii spastyczności z wykorzystaniem toksyny botulinowej:

  • łatwiejsze stawianie stopy, łatwiejsze wkładanie i noszenie obuwia,  
  • szybsza zmiana pozycji ciała, poprawa stabilności ciała, mniejsze ryzyko potknięć i upadków, 
  • łatwiejsze ubieranie się, przygotowywanie i spożywanie posiłków oraz higiena osobista,  
  • większa niezależność w zakresie korzystania ze środków transportu publicznego, podróżowania,  
  • złagodzenie bólu wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni,  
  • u osób leżących zapobieganie narastaniu deformacji sprzyjającym powstawaniu odleżyn,  
  • dodatkowa profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył głębokich poprzez zniesienie przykurczu mięśnia trójgłowego łydki.  

Zalety stosowania toksyny botulinowej

Bezpieczeństwo

W naszym szpitalu iniekcje toksyny botulinowej zawsze odbywają się pod kontrolą USG. Dzięki temu wstrzykujemy subtancję precyzyjnie w konkretne miejsca mięśnia, najbardziej pożądane w aspekcie ich rozluźnienia. Każdy zabieg ostrzykiwania jest zaplanowany na podstawie szczegółowej analizy strukturalnej, funkcjonalnej i biomechanicznej pacjenta.  

Botoks jest najskuteczniejszą metodą leczenia o najniższym ryzyku działań niepożądanych. Ostrzykiwanie spastycznych mięśni jest bezpieczne dla pacjenta pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad jak przy każdym zabiegu medycznym. Jeżeli pacjent został dokładnie przebadany oraz precyzyjnie zakwalifikowany do terapii toksyną botulinową, a także przestrzegane jest prawidłowe dawkowanie oraz odstępy pomiędzy zabiegami, terapia nie powinna nieść żadnych powikłań. Skutki uboczne mogą głównie wystąpić w przypadku podania zbyt dużej dawki lub przedwczesnego zgłoszenia się pacjenta na kolejne ostrzyknięcie, co może skutkować nadmiernym osłabieniem mięśni. Skutki te są jednak po pewnym czasie odwracalne. 

Możliwość ograniczenia farmakoterapii 

Rozluźnienie mięśni uzyskane dzięki toksynie botulinowej pozwala na ograniczenie przyjmowania farmakologicznych środków doustnych i związanych z tym możliwych skutków ubocznych (bólów brzucha, obciążenia wątroby, nadmiernej senności i uczucia zmęczenia). Ostateczną decyzję co do zmiany dawkowania podejmuje lekarz neurolog prowadzący leczenie farmakologiczne. 

Kwalifikacja pacjenta do ostrzykiwań mięśni toksyną botulinową

Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu ostrzykiwań toksyną botulinową każdy pacjent zostaje dokładnie zbadany przez lekarza neurologa, ortopedę i/lub fizjoterapeutę. W procesie kwalifikacji do zabiegu ostrzykiwań toksyną botulinową należy wziąć pod uwagę:

  • jakie grupy mięśniowe zostały zajęte przez spastyczność i co możemy biomechanicznie osiągnąć, normalizując ich napięcie - np. czy doprowadzi to do poprawy ustawienia stopy, ułatwi chód,  
  • jaki jest stopień niedowładu mięśni,  
  • czy stwierdza się nieodwracalny przykurcz strukturalny,  
  • poziom aktywności pacjenta i jego indywidualne cele motoryczne pozwalające na wzrost samodzielności w określonym aspekcie. 

Jak szybko dochodzi do rozluźnienia mięśni? Kiedy obserwuje się pierwsze efekty zabiegu?

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej w postaci zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśni można zauważyć w 3-4 dniu po zabiegu. Docelowy efekt rozluźnienia uzyskuje się po ok. 14-20 dniach po ostrzyknięciu mięśnia. 

Jak długo utrzymują się efekty pojedycznego zabiegu? Jak często trzeba powtarzać ostrzyknięcia toksyną botulinową?

Rozluźnienie mięśni utrzymuje się do momentu, w którym organizm zregeneruje płytkę motoryczną. Wtedy acetylocholina ponownie zaczyna przenosić bodźce z nerwu na mięsień. Efekty ostrzykiwań toksyną botulinową utrzymują się średnio 4-8 miesięcy. Po tym czasie należy zgłosić się do lekarza prowadzącego leczenie, który ustali czy i kiedy konieczne będzie podanie kolejnej dawki.  

Umów wizytę u lekarza ostrzykującego spastyczne mięśnie botuliną w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka