SZYBKA REJESTRACJA ONLINE - W 3 KLIKNIĘCIACH, 24h/7

USG palca ręki w Krakowie CENA: 235 zł

USG palca może być składową badania USG dłoni lub stanowić osobne badanie USG. W obrębie każdego palca lekarz dokonuje oceny:

  • więzadeł stawów nadgarstkowo-śródręcznych, międzypaliczkowych bliższych i międzypaliczkowych dalszych,
  • ścięgien mięśni prostujących i zginających palec,
  • troczków prostowników i zginaczy,
  • mięśni kłębu kciuka i kłębika palca małego.

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG palca ręki w naszym szpitalu

lek. med. Hubert Laprus - ortopeda


Hubert Laprus, ortopeda, Kraków

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda

lek.med. Michał Budziakowski - spec.ortopeda


lek.med. Michał Budziakowski ortopeda Kraków

 

Jakie patologie można zdiagnozować podczas badania USG palca ręki?

Zwyrodnienie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka

Zwyrodnienie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka objawia się bólem u podstawy kciuka, który może promieniować do kłębu kciuka. Dolegliwości nasilają się w trakcie chwytania i wykonywania manipulacyjnych ruchów ręką z udziałem kciuka. W procesie zwyrodnienia dochodzi do stopniowego niszczenia chrząstki stawu. Czynnikami ryzyka powodującymi przyspieszenie zmian zwyrodnieniowych jest wiotkość aparatu torebkowo-więzadłowego, przebyte urazu kciuka oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Badanie USG stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka pozwala zobrazować wysięk zapalny w jamie stawu, pogrubienie aparatu torebkowo-więzadłowego oraz obecność osteofitów na krawędziach powierzchni stawowych. USG umożliwia odróżnienie zwyrodnienia stawu kciuka od choroby de Quervaina (objawy w obu schorzeniach są podobne).

Urazy ścięgien palców

Uszkodzenia ścięgien prostowników palców mogą prowadzić do zniekształceń:

  • Palec butonierkowaty – nadmierne zgięcie w stawie międzypaliczkowym bliższym i przeprost w stawie międzypaliczkowym dalszym,
  • Palec typu łąbędzia szyjka – zgięcie w stawie międzypaliczkowym dalszym i przeprost w stawie międzypaliczkowym bliższym,
  • Kostka bokserska - ból i obrzęk stawu śródręczno-paliczkowego oraz ograniczenie ruchu prostowania palca.

Zniekształcenia palców często występują u osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). W przebiegu RZS ścięgna mogą ulec uszkodzeniu m.in. wskutek tarcia o zaostrzone krawędzie powierzchni stawowych (przeczytaj więcej o zniekształceniach palców dłoni w przebiegu RZS). Przerwanie ciągłości ścięgien może również nastąpić w wyniku urazu, np. wskutek przecięcia palca ostrym przedmiotem (przeczytaj więcej w artykule Urazy palca ręki.

Badanie USG palca pozwala ocenić lokalizację oraz stopień uszkodzenia ścięgna. W przypadku zerwania ścięgna USG dynamiczne pokazuje rozchodzenie się kikutów lub przemieszczenie końca ścięgna od miejscu przyczepu w trakcie wykonywania ruchów palcem. Analiza obrazu uzyskanego podczas badania USG pomaga podjąć decyzję co do wyboru metody leczenia. Przeczytaj więcej o urazach palców rąk

Palec trzaskający

W trakcie zginania palców ścięgna mięśni zginaczy są przytrzymywane przez troczki. W obrębie każdego z palców II-V występuje pięć troczków, a w obrębie kciuka trzy troczki. Przeciążenie ścięgna mięśnia zginającego palec może spowodować stan zapalny troczka, jego zwłóknienie i pogrubienie. W efekcie dochodzi do utrudnienia ślizgu leżącego pod troczkiem ścięgna. Objawami palca trzaskającego jest utrata płynnego zgięcia i wyprostu palca ze słyszalnym kliknięciem i bólem w trakcie pokonywania oporu.

Badanie USG palca uwidacznia zmiany zapalne pochewki ścięgna oraz pogrubienie troczka. W dynamicznym badaniu USG (w trakcie ruchu palca) obserwuje się blokowanie ruchu ścięgna pod troczkiem.

Cena usługi: 235

Cena: 235 zł

Spis treści

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka