ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Blokada dostawowa

Blokada sterydowa polega na miejscowym podaniu leku o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Blokady wykonuje się tylko w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje pomimo zastosowania innych metod leczenia zachowawczego. Steryd podaje się w formie zastrzyku najlepiej pod kontrolą USG lub fluoroskopii. Miejscami ostrzyknięcia mogą być: staw, kaletka, pochewka ścięgna, okolica nerwu lub tkanka podskórna. Warto zaznaczyć, że blokada ortopedyczna nie leczy przyczyny schorzenia, a może jedynie hamować stan zapalny i niwelować ból będący objawem danej choroby.

Umów wizytę do ortopedy wykonującego blokady dostawowe w naszym szpitalu w Krakowie

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Jak działają zastrzyki ze steroidów?

Zastrzyki ze steroidów (np. hydrokortyzonu) wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stąd stosowane są głównie w przypadku obecności przetrwałego stanu zapalnego w obrębie narządu ruchu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do ostrzykiwań np. Diprophos. Środki te stanowią najczęściej mieszaninę sterydu oraz środka znieczulającego miejsce ostrzyknięcia.

Blokada sterydowa może mieć ponadto charakter diagnostyczny – ułatwia podjęcie decyzji co do wykonania zabiegu operacyjnego. Jeśli podanie sterydu w dane miejsce znosi ból, a leczenie tej zmiany może być wyłącznie operacyjne, pozwala to na uniknięcie innego leczenia, które na dłuższą metę pozostawałoby i tak nieskuteczne.

Zastrzyki ze środkiem sterydowym stosuje się w leczeniu obrzękniętych lub bolesnych stawów, na przykład po urazie lub w przypadku zapalenia stawów. Hydrokortyzon jest wstrzykiwany bezpośrednio do bolącego stawu. Nazywa się to wstrzyknięciem dostawowym. Najczęściej ostrzykiwane stawy to bark, łokieć, kolano, dłoń, nadgarstek lub biodro. Zastrzyki sterydowe są również stosowane w leczeniu zapalenia kaletek (struktur produkujących i gromadzących płyn. W niektórych przypadkach blokady dostawowe stosuje się w leczeniu uporczywego bólu mięśni, gdy inne postępowanie zachowawcze nie jest wystarczające.

Zastrzyki dostawowe ze sterydem pomagają złagodzić ból i obrzęk oraz ułatwiają poruszanie się. Hydrokortyzon to rodzaj leku znany jako steroid (lub kortykosteroid). Kortykosteroidy to zupełnie inne substancje niż sterydy anaboliczne. Zastrzyki hydrokortyzonu są dostępne tylko na receptę. Zwykle podaje je specjalnie przeszkolony lekarz pod kontrolą USG. 

Jak przebiega zabieg podania blokady?

Po dezynfekcji skóry miejsca ostrzyknięcia lekarz przygotowuje lek, pobierając go do strzykawki. Następnie pod kontrolą USG lub fluoroskopii bardzo precyzyjnie wprowadza cienką igłę do miejsca objętego stanem zapalnym. Pacjent może poczuć minimalne ukłucie, a następnie lekkie rozpierania związane z wprowadzeniem leku do tkanki. Dyskomfort bardzo szybko przemija w związku z działaniem leku znieczulającego zawartego we wstrzykiwanej mieszaninie. Następnie igła jest usuwana, a miejsce ostrzyknięcia jest zabezpieczone gazikiem. Po iniekcji należy unikać nadmiernych ruchów i przeciążania okolicy poddanej zabiegowi.

Czy podanie zastrzyku ze sterydem jest bolesne?

Zastrzyk może powodować lekki dyskomfort, niemniej jednak większość pacjentów twierdzi, że uczucie ukłucia i rozpierania w rzeczywistości nie było aż tak dotkliwe jak wcześniej sądzili.

Kiedy blokada zaczyna działać i jak długo hamuje ból?

Właściwe przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie sterydu rozpoczyna się w 2-3 dniu po zabiegu. Gdy po kilku godzinach od iniekcji środek znieczulający przestaje działać, dolegliwości bólowe mogą być dalej odczuwane i jest zjawisko normalne. Dopiero w 2-3 dniu powinna być zaobserwowana ulga w odczuwanym bólu. Stopień złagodzenia dolegliwości bólowych jest różny – u niektórych pacjentów ból znika całkowicie, u innych nasilenie bólu zmniejsza się. Efekt przeciwbólowy Diprophosu utrzymuje się przez około 3-4 tygodnie, choć zdarza się, że możliwe jest funkcjonowanie bez bólu przez dłuższy okres czasu (nawet do kilku miesięcy).

Jak często można powtarzać zastrzyki sterydowe?

Częstość wykonywania blokad zależy od miejsca oraz schorzenia – o konieczności ewentualnego powtórzenia ostrzyknięcia decyduje lekarz.

Ile najwięcej zastrzyków sterydowych można przyjąć?

Ogólnie zaleca się, aby w to samo miejsce nie wykonywać więcej niż 3-5 iniekcji steroidów w ciągu roku.

Miejsca podania blokady - zastrzyku

Poniżej przedstawiono przykłady schorzeń i patologii, które często wymagają podania blokady:

Blokada dostawowa (zastrzyki na stawy)

Diprophos lub inny steryd wstrzyknięty do stawu nie leczy choroby zwyrodnieniowej, ale sprawia że ostrzyknięta okolica ciała nie boli, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie w okresie przygotowawczym do operacji.

Choroby ścięgien a blokada sterydowa

Obecnie odchodzi się od wykonywania zastrzyków ze sterydem w schorzeniach ścięgien o charakterze tendinozy. Tendinozę charakteryzuje degeneracja włókien ścięgna z możliwą ogniskową martwicą tkanek, nie stwierdza się natomiast obecności stanu zapalnego. Stąd podanie silnego leku przeciwzapalnego nie wpływa istotnie na przebieg choroby, a nawet może pogorszyć stan chorego. Negatywne odległe skutki podania sterydu polegające na dalszym osłabieniu struktury ścięgna i zwiększeniu ryzyka jego zerwania przeważają nad krótkoterminowymi korzyściami w postaci ograniczenia dolegliwości bólowych.

Kto może odnieść korzyści z podania blokady? Wskazania

Wskazania do blokady sterydowej - sens wykonywania blokad sterydowych istnieje w przypadku leczenia objawowego:

 • osób z silnym ostrym bólem pochodzenia zapalnego,
 • osób chorujących na przewlekłe choroby zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
 • osób oczekujących na zabieg operacyjny,
 • osób, które nie mogą przyjmować leków przeciwzapalnych drogą doustną.

blokady dostawowe, zastrzyki wskazania

Skutki uboczne zastrzyku ze steroidów

Dzięki odpowiedniej kwalifikacji pacjenta oraz staranności przy wykonywaniu zabiegu skutki uboczne podania blokady zdarzają się rzadko. Możliwe skutki uboczne blokady to:

 • miejscowa martwica skóry w miejscu podania,
 • infekcja w miejscu podania,
 • osłabienie wytrzymałości mechanicznej tkanek (np. ścięgien),
 • wzrost poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego (w przypadku dostania się minimalnej ilości sterydu do krwiobiegu).

blokada sterydowa skutki uboczne

Przeciwwskazania do podania blokady sterydowej do stawu

Zastrzyki sterydowe mogą być nieodpowiednie dla niektórych osób. Należy poinformować lekarza ortopedę przed podaniem blokady, jeżeli:

 • kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na hydrokortyzon lub jakikolwiek inny lek sterydowy, 
 • kiedykolwiek miałeś depresję lub depresję maniakalną (choroba afektywna dwubiegunowa) lub jeśli ktoś z Twojej najbliższej rodziny cierpiał na te choroby,
 • cierpisz na ostrą infekcję,
 • próbujesz zajść w ciążę, jesteś już w ciąży lub karmisz piersią,
 • miałeś ostatnio kontakt z osobą chorą na ospę wietrzną, półpasiec lub odrę,
 • niedawno przeszłaś lub masz mieć jakieś szczepienia.


Poinformuj lekarza także o:

 • niezagojonych ranach,
 • wysokim ciśnieniu krwi,
 • jaskrze (chorobie oczu),
 • osteoporozie,
 • cukrzycy typu 1 lub typu 2.

Jeśli masz cukrzycę i monitorujesz swój poziom cukru we krwi, będziesz musiał to robić częściej. Zastrzyki hydrokortyzonu mogą u niektórych osób wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi.

Blokady sterydowe a ciąża

Zastrzyki sterydowe można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią pod warunkiem wcześniejszej kwalifikacji przez lekarza ortopedę i zgody wyrażonej przez lekarza ginekologa. Warto podkreślić, że ortopeda wykona zastrzyki dostawowe u kobiety ciężarnej tylko wtedy, jeśli korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają ryzyko jego skutków ubocznych. Poinformuj lekarza, jeśli próbujesz zajść w ciążę lub jesteś już w ciąży przed podaniem blokady sterydowej.

Zastrzyki sterydowe a karmienie piersią

Zastrzyki sterydowe podczas karmienia piersią są bezpieczne pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu. Tylko bardzo małe ilości hydrokortyzonu mogą przedostać się do mleka matki - jak dotąd nie potwierdzono szkodliwego wpływu podania zastrzyku sterydowego na zdrowie płodu. Niemniej jednak przed podaniem zastrzyku zawsze daj znać lekarzowi ortopedzie o tym, że karmisz piersią. 

Blokady dostawowe a inne leki

Niektóre leki mogą wpływać na działanie zastrzyków steroidowych. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania nowego leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, czy lek ten można bezpiecznie przyjmować podczas przyjmowania zastrzyków sterydowych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na leki na receptę, ale również na środki dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen, aspiryna, a także skoncentrowane preparaty ziołowe i suplementy diety. 

Czy można pić alkohol po przyjęciu zastrzyku?

Niewielkie ilości alkoholu nie powinny oddziaływać ze sterydem podanym dostawowo. Niemniej jednak niewskazane jest upojenie alkoholowe, które może doprowadzić do nadmiernego przeciążenia stawu, powstania nowego urazu i pogorszenia dolegliwości bólowych niezależnie od efektów wcześniej podanej blokady sterydowej. 

Czy blokada wpływa na płodność lub antykoncepcję?

Jak dotąd nie wykazano wpływu blokad na płodność oraz skuteczność środków antykoncepcyjnych. 

Jaka jest cena blokady sterydowej w Krakowie?

Cena zastrzyku dostawowego ze sterydem wynosi 100 zł (Kraków, Nowa Ortopedia, Szpital Dworska). 

Najczęściej zadawane pytania o blokadę dostawową:

Blokada w kolano – na czym polega?

Blokada kolana polega na podaniu sterydu o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych do stawu kolanowego. Zabieg ma uzasadnienie w stanie zapalnym kaletki kolana lub samego stawu. Blokadę można podać w przypadku zaawansowanego zwyrodnienia kolana – steryd nie leczy zmian zwyrodnieniowych, ale znacznie łagodzi dolegliwości bólowe. Środek sterydowy podawany jest do kolana w formie zastrzyku pod kontrolą USG.

Co to jest blokada sterydowa (Diprophos)?

Blokada sterydowa polega na miejscowym podaniu leku zawierającego steryd (np. leku Diprophos) o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Środek sterydowy podaje się w formie zastrzyku pod kontrolą USG lub fluoroskopii. Miejscami ostrzyknięcia mogą być: staw, kaletka, pochewka ścięgna, okolica nerwu lub tkanka podskórna. Blokada sterydowa nie leczy przyczyny schorzenia, ale hamuje stan zapalny i w ten sposób może skutecznie obniżyć poziom dolegliwości bólowych. Zaleca się, aby blokady były wykonywane tylko w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje pomimo zastosowania innych metod leczenia zachowawczego.

Czy zastrzyki ze steroidów (blokady) można dowolnie powtarzać?

Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych pod postacią osłabienia struktury tkanki zaleca się, aby w ciągu roku nie podawać steroidu w to samo miejsce więcej niż 3-5 razy. O możliwości powtórzenia iniekcji decyduje lekarz prowadzący.

Chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat zabiegów leczenia bólu przeprowadzanych w Szpitalu Dworska w Krakowie? Zadzwoń: 12 352 25 25

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka