ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Fizykoterapia

Fizykoterapia to jeden z działów fizjoterapii, która polega na wywoływaniu efektów leczniczych poprzez dostarczenie do tkanek organizmu bodźców fizykalnych naturalnych lub generowanych przez specjalne urządzenia i aparaty. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: krioterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki, elektroterapia oraz pole magnetyczne. Fizykoterapia jest stosowana jako uzupełnienie terapii manualnej oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dawka oraz częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie, zależnie od okresu schorzenia i stanu klinicznego pacjenta.

Umów wizytę teraz - do fizjoterapeuty wykonującego fizykoterapię w naszym szpitalu

mgr Jakub Wojciechowski - fizjoterapeuta


mgr Jakub Wojciechowski fizjoterapeuta Kraków

mgr Joanna Grobel - fizjoterapeuta


mgr Joanna Grobel - fizjoterapeuta Kraków

mgr Michał Caba - fizjoterapeuta


mgr Michał Caba fizjoterapeuta Kraków

mgr Marcin Kapusta - fizjoterapeuta


mgr Marcin Kapusta fizjoterapeuta Kraków

mgr Patrycja Skrzypek - fizjoterapeuta


mgr Patrycja Skrzypek fizjoterapeuta Kraków

mgr Magdalena Koźlak - fizjoterapeuta


mgr Magdalena Koźlak fizjoterapeuta Kraków

mgr Maciej Olszewski - trener, fizjoterapeuta


mgr Maciej Olszewski - trener, fizjoterapeuta Kraków

mgr Jakub Opiela - trener, fizjoterapeuta


mgr Jakub Opiela - trener, fizjoterapeuta Kraków

 

Efekty lecznicze fizykoterapii

Efekty lecznicze fizykoterapii mogą polegać na:

  • zmniejszeniu dolegliwości bólowych,
  • normalizacji napięcia mięśniowego,
  • stymulacji osłabionych mięśni do pracy,
  • regulacji metabolizmu komórek,
  • poprawie odżywienia i dotlenienia tkanek,
  • hamowaniu przetrwałego stanu zapalnego,
  • ogólnej witalizacji organizmu.

Skupiona fala uderzeniowa FSWT

Przeczytaj artykuł dotyczący zastosowania fali uderzeniowej skupionej FSWT w ortopedii. 

Krioterapia

Schładzanie z wykorzystaniem urządzenia Game Ready

Schładzanie to forma krioterapii wykorzystywana w okresie ostrym po kontuzji lub w pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym. Tkanki organizmu zostają poddane odziaływaniu temperatury 0-10°C przez okres 10-20 minut. Efektem schładzania jest spowolnienie metabolizmu uszkodzonej tkanki, zmniejszenie obrzęku po operacji lub kontuzji oraz działanie przeciwbólowe. Terapia schładzaniem może być prowadzona z wykorzystaniem urządzenia Game Ready, które jednocześnie umożliwia kompresję leczonej okolicy ciała. Kompresja stymuluje odpływ krwi i chłonki w kierunku dosercowym, dodatkowo zapobiegając obrzękom. Przeczytaj więcej o urządzeniu Game Ready.

Kriostymulacja z wykorzystaniem opar azotu

Kriostymulacja miejscowa polega na bodźcowaniu tkanek skrajnie niską temperaturą (od -100 do -180°C) przez bardzo krótki okres czasu (2-3 minuty). Kluczowe efekty kriostymulacji pojawiają się dopiero po zakończeniu zabiegu – dochodzi do wtórnego rozszerzenia się naczyń krwionośnych, które jest nawet do 4 razy większe niż w warunkach spoczynkowych. Zwiększenie przepływu krwi przez tkankę przyspiesza ewakuację mediatorów odpowiedzialnych za ból, poprawia stopień odżywienia i dotlenienia tkanki. Kriostymulacja stosowana jest głównie w okresie przewlekłym schorzeń i w stanach przeciążeniowych układu ruchu. Do zabiegów kriostymulacji miejscowej wykorzystuje się najczęściej butlę wypełnioną ciekłym azotem. Opary azotu wydobywające się z dyszy kierowane są w kierunku leczonej okolicy ciała.

Ultradźwięki

W trakcie zabiegu nadźwiękawiania tkanki zostają poddane oddziaływaniu fal mechanicznych o częstotliwości około 20 kHz. Efektem działania ultradźwięków jest:

  • mikromasaż wynikający z wprowadzenia struktur tkanek w drgania (efekt mechaniczny),
  • produkcja ciepła bezpośrednio w tkankach (efekt termiczny),
  • ułatwienie dyfuzji płynów, regulacja aktywności enzymów tkankowych (efekt fizykochemiczny).

Ultradźwięki najczęściej wykorzystywane są w łagodzeniu bólu zwyrodnieniowego stawów, leczeniu patologii ścięgien mięśni oraz tkanek leżących w bliskich sąsiedztwie kości. Podczas zabiegu fizjoterapeuta przesuwa po skórze pacjenta głowicę generującą fale ultradźwiękowe, wykonując ruchy okrężne. Skóra może być pokryta standardowym żelem lub lekiem. Ultradźwięki ułatwiają wprowadzenie leku do tkanki – zabieg taki nazywany jest fonoforezą.

Elektroterapia

W ramach elektroterapii wykorzystuje się różne rodzaje prądów. Celem zabiegów jest głównie niwelacja dolegliwości bólowych, poprawa ukrwienia oraz przyspieszenie ewakuacji obrzęków. Na ciele pacjenta układane są elektrody, które następnie podpinane są do urządzenia generującego prąd stały lub zmienny o określonej częstotliwości. W trakcie zabiegu odczuwane jest uczucie mrowienia lub delikatnego szczypania. Ból lub mocne pieczenie skóry pod elektrodą stanowi wskazanie do obniżenia dawki prądu. Po zakończeniu zabiegu pod elektrodami może być widoczne lekkie zaczerwienienie skóry, co jest wynikiem miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zaczerwienienie powinno zniknąć do godziny czasu od zakończenia zabiegu.

Jonoforeza – wprowadzenie leku (najczęściej przeciwbólowego i przeciwzapalnego) w chore miejsce z wykorzystaniem prądu stałego.

Prądy TENS – przezskórna stymulacja nerwów prądami impulsowymi, prądy TENS stosowane są w głównie w leczeniu bólu oraz celem poprawy ukrwienia tkanek. Możliwe jest także pobudzanie mięśni do skurczu.

Prądy diadynamiczne – prądy o modulowanej amplitudzie powstałe wskutek nałożenia prądu sinusoidalnego na prąd stały. Efektem działania prądów diadynamicznych jest podwyższenie progu odczuwanych dolegliwości bólowych.

Prądy Träberta – jedyne prądy, które wymagają ułożenia elektrod na kręgosłupie. Efekty działania prądów Träberta ujawniają się w obszarze zaopatrywanym przez nerwy segmentu, w obrębie którego ułożono elektrody na kręgosłupie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie poprawy krążenia w kończynach dolnych droga pośrednią (elektrody układane są w okolicy lędźwiowo-krzyżowej).

Prądy interferencyjne – powstają wskutek nałożenia się działania dwóch prądów naprzemiennych. Podczas zabiegu na ciele pacjenta układane są cztery elektrody. Prądy interferencyjne wykazują działanie przekrwienne i przeciwbólowe.

Elektrostymulacja mięśni – stosowana z użyciem różnych prądów (prądy Kotza, TENS) celem profilaktyki zaników mięśniowych oraz jako forma treningu siły i wytrzymałości mięśni.

Terapia energotonowa HI-TOP

Terapia energotonowa jest jedną z form elektroterapii, ale o dużo bardziej zaawansowanym działaniu. Klasyczna elektroterapia stymuluje nerwy i mięśnie, natomiast terapia energotonowa oddziałuje bezpośrednio na metabolizm komórek. Zabieg HI-TOP dostarcza tkankom nawet 100 razy więcej energii podczas pojedynczego zabiegu w porównaniu do standardowych prądów. Terapia energotonowa umożliwia przeprowadzenie całościowej witalizacji organizmu, przyspiesza procesy autoregulacji i intensyfikuje procesy gojenia i przebudowy tkanek. Witalizacja może być także stosowana jako forma odnowy biologicznej.

Przeczytaj więcej o zastosowaniu terapii energotonowej HI-TOP.

Pole magnetyczne

Zabieg polega na oddziaływaniu na tkanki zmiennym polem magnetycznym. Głównym mechanizmem działania pola magnetycznego jest zmiana polaryzacji błony komórkowej i usprawnienie procesów oddychania komórkowego. Pole magnetyczne przenika przez pełną głębokość okolicy poddawanej zabiegowi – nie jest konieczne zdejmowanie ubrania, zabieg może być także wykonywany przez gips. Działaniu pola magnetycznego nie towarzyszą żadne bodźce czuciowe. Zabiegi pola magnetycznego polecane są szczególnie w okresie gojenia się tkanek oraz celem ułatwienia zrostu kości po złamaniach.

Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów

Warto podkreślić, że fizykoterapia służy łagodzeniu objawów schorzeń i urazów ortopedycznych. Najwyższą skuteczność leczenia uzyskuje się dzięki sesjom terapii manualnej oraz regularnym ćwiczeniom zleconym przez fizjoterapeutę. Fizykoterapia stanowi cenne wsparcie głównego procesu usprawniania.

W Szpitalu Dworska w Krakowie użytkowane są nowoczesne i certyfikowane aparaty do fizykoterapii, co zapewnia bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Przed ustaleniem planu fizykoterapii fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad dotyczący rodzaju i okresu schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazaniem do większości zabiegów z zakresu fizykoterapii jest:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • zaburzenia czucia,
  • gorączka, ostre infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • zmiany ropne na skórze w obszarze zabiegu,
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
  • ciąża,
  • miesiączka,
  • czynna choroba nowotworowa,
  • demencja, choroba Alzheimera, utrudniony kontakt z pacjentem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące fizykoterapii:

Zabiegi z zakresu fizykoterapii – jak się przygotować?

Większość zabiegów wymaga odsłonięcia okolicy ciała, która ma zostać poddana terapii (elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki). Wyjątek stanowi pole magnetyczne, które może być aplikowane przez odzież a nawet przez opatrunek gipsowy. Skóra poddawana bezpośrednio zabiegowi powinna być pozbawiona zanieczyszczeń. Przed rozpoczęciem zabiegu należy poinformować fizjoterapeutę o przyjmowanych lekach, uczuleniach oraz zgłosić wystąpienie nietypowych objawów po poprzednio wykonanym zabiegu (np. zbyt długo utrzymującego się rumienia skóry).

Czy zabiegi z zakresu fizykoterapii można dowolnie łączyć?

Zabiegi fizykoterapeutyczne można ze sobą łączyć, dzięki czemu uzyskuje się dużo bardziej skuteczne złagodzenie dolegliwości bólowych. Bardzo ważne jest odpowiednie łączenie zabiegów oraz kolejność ich wykonania. Plan fizykoterapii jest zawsze ustalany indywidulanie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub ortopedę.

Czy stosowanie wyłącznie zabiegów fizykoterapeutycznych (np. elektroterapii, krioterapii, pola magnetycznego) prowadzi do całkowitego wyleczenia?

Obecnie uważa się, że fizykoterapia stanowi wsparcie głównego procesu leczenia. Zabiegi fizykoterapeutyczne łagodzą ból oraz poprawiają właściwości fizykochemiczne tkanek, ale ich działanie jest głównie objawowe. Zlikwidowanie biomechanicznej przyczyny dolegliwości bólowych wymaga poddania się sesjom terapii manualnej. Aby ból nie powrócił, należy także wykonywać ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka