ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Endoproteza powierzchniowa kolana Episurf

Indywidualna endoproteza powierzchniowa kolana to niewielki, komputerowo projektowany implant, który daje możliwość zaopatrzenia ubytków chrzęstno-kostnych o wielkości do 3,5x4,5 cm. Każdy implant jest indywidualnie dobierany tak, aby być jak najlepiej dopasowany do unikalnej anatomii stawu pacjenta, określonej zarówno na podstawie wielkości, jak i lokalizacji ubytku. Daje to istotną przewagę komputerowo projektowanych implantów nad standardowymi, które nie zawsze umożliwiają idealne dopasowanie i stabilność w miejscu powierzchni stawowej o specyficznej krzywiźnie. 

nowoczesna endoproteza kolana

endoproteza powierzchniowa kolana episurf

Endoprotezoplastykę powierzchniową rozważa się, gdy realizacja procedur rekonstrukcyjnych chrząstki z wykorzystaniem tkanek własnych pacjenta jest niemożliwa. Niewielki implant powierzchniowy uzupełnia uszkodzony obszar chrząstki i leżącej pod nią tkanki kostnej. Zabieg pozwala uniknąć lub odsunąć w czasie bardziej inwazyjną operację połowiczej lub całkowitej endoprotezoplastyki kolana. Endoproteza powierzchniowa może być osadzona w obrębie kłykcia przyśrodkowego, kłykcia bocznego lub bloczka kości udowej. 

endoprotezy powierzchniowe kolana rodzaje

Nowoczesne endoprotezy stawu kolanowego - umów wizytę u ortopedy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Jak powstaje indywidualna endoproteza powierzchniowa kolana?

Celem kwalifikacji do zabiegu konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Na podstawie obrazów MRI tworzona jest wirtualna rekonstrukcja 3D modelu kolana, która umożliwia precyzyjną wizualizację:

 • uszkodzenia chrząstki (lokalizacja, wielkość, kształt), 
 • uszkodzenia kości podchrzęstnej (j.w.),
 • zmian w szpiku kostnym (obrzęku szpiku kostnego),
 • przebytych operacji kolana,
 • zaawansowania zmian zwyrodnieniowych i obecności innych schorzeń. 

indywidualne planowanie endoprotezy

Wizualizacja 3D kolana stanowi podstawę do oceny przydatności implantu - pozwala precyzyjnie określić czy endoproteza powierzchniowa będzie odpowiednią opcją leczenia w konkretnym przypadku.  

Jeżeli ortopeda w porozumieniu z firmą produkującą implanty zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, po uzyskaniu zgody zleca się projekt wykonania przymiarów oraz ostatecznego modelu endoprotezy. Co istotne, lekarz ortopeda może aktywnie brać udział w procesie projektowania, dostarczając wskazówki istotne z punktu widzenia biomechaniki i obecności dodatkowych schorzeń pacjenta. 

Jak wygląda indywidualna endoproteza powierzchniowa kolana?

Każdy implant jest precyzyjnie frezowany ze stopu kobaltowo-chromowego. Górna powierzchnia artykulacyjna posiada zindywidualizowany kształt, który precyzyjnie dopasowuje się do anatomii kolana pacjenta.  Kształt powierzchni nośnej naturalnie artykuluje z chrząstką przeciwległej powierzchni stawowej. Precyzyjne dopasowanie kształtu implantu i wyciętego podłoża kostnego zapobiega przenikaniu płynu stawowego między implant a otaczającą tkankę. 

endoproteza kolana bloczek

enodproteza powierzchniowa kolana bloczek

Spód i boki protezy pokryte są chropowatą powłoką z tytanu i hydroksyapatytu, która biologicznie łączy implant z kością pacjenta. Trzpień precyzyjnie wciśnięty w tkankę kostną zapewnia stabilne mocowanie. Zewnętrzna powłoka hydroksyapatytowa daje szansę na szybką osteointegrację czyli morfologiczne i czynnościowe wytworzenie połączenia między żywą tkanką kostną a powierzchnią implantu. Dzięki temu możliwe jest wczesne obciążanie kończyny po operacji (po 4 tygodniu).  

Jak przebiega operacja?

Przygotowany zestaw instrumentarium obejmuje: przymiar - zindywidualizowaną prowadnicę wiertła, wiertło, zestaw powiązanych narzędzi oraz ostateczny model endoprotezy. 

 1. Zabieg przeprowadzany jest z dostępu otwartego - ortopeda wykonuje podłużne cięcie, aby otworzyć staw i uwidocznić obszar ubytku. 
 2. Następnie ortopeda przykłada prowadnicę do powierzchni w ściśle wyznaczonej lokalizacji wokół ubytku. Komputerowo zaprojektowana prowadnica idealnie przylega do powierzchni wokół uszkodzenia chrząstki. Zapewnia to stabilną konstrukcję ułatwiającą operatorowi stabilny i precyzyjny proces wiercenia.
 3. Wywiercenie otworu, w który zostanie wprowadzona endoproteza. 
 4. Proste i precyzyjne osadzenie kompatybilnego implantu pod odpowiednim kątem i na określoną głębokość w kości (z dokładnością do 200 μm - dane producenta). Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystawania brzegu implantu ponad powierzchnię stawową, co mogłoby doprowadzić do kumulacji nacisków na przeciwległej powierzchni stawowej przez implant. Warto wspomnieć, że zaleca się osadzenie implantu 0,5 mm poniżej poziomu otaczającej chrząstki, ponieważ w warunkach obciążenia chrząstka ulega naturalnej kompresji o około 20%. Zapas 0,5 mm pozwala na optymalną dystrybucję obciążeń w obrębie powierzchni stawowej. 

Rekonwalescencja po zabiegu

 • postępowanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe - system Game Ready łączący chłodzenie operowanego kolana i optymalny stopień kompresji, 
 • ruchy kolana w pełnym zakresie możliwe zaraz po zabiegu, 
 • w pierwszych tygodniach konieczny chód o kulach z odciążaniem operowanej nogi, 
 • możliwe częściowe obciążanie kończyny: od 4 tygodnia, pełne obciążanie: 6-8 tydzień po zabiegu, 
 • powrót do aktywności sportowej - 5-6 miesiąc po operacji. 

Na jak długo wystarcza endoproteza powierzchniowa?

Badania z 2020 roku wykazały minimum 7-letnią przeżywalność implantu u 96% pacjentów (682 wszczepionych implantów) [1]. 

Wszczepienie endoprotezy powierzchniowej nie wyklucza przeprowadzenia klasycznej połowiczej lub całkowitej endoprotezoplastyki kolana w przyszłości.  

Przeciwwskazania

 • zbyt rozległe uszkodzenie chrząstki kłykcia kości udowej, 
 • uszkodzenie przeciwległej powierzchni stawowej (kissing-lesion) III-IV stopnia według skali ICRS, 
 • zaawansowane zwyrodnienie stawu kolanowego. 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu

 40 - 60 minut
Badania wymagane do zabiegu   podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  podpajęczynówkowe lub ogólne
Pobyt w Szpitalu 6-24 godzin (zależnie od znieczulenia)
Okres znacznej dysfunkcji 2 tygodnie
Okres ograniczonej dysfunkcji 4-6 tygodni
Przeciwwskazania do zabiegu zaawansowana artroza, uszkodzenie przeciwległej powierzchni stawowej

Nowoczesne endoprotezy stawu kolanowego - umów wizytę u ortopedy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Źródła:

 1. Ryd L, Flodström K, Manley MT. Patient-Specific Implants for Focal Cartilage Lesions in The Knee: Implant Survivorship Analysis up to Seven Years Post-Implantation. Surg Technol Int. 2020 May 20;38:379-386. doi: 10.52198/21.STI.38.OS1384. PMID: 33352614.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka