ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Wkładki ortopedyczne w Krakowie | CENA: 400 zł

W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy dopasowane do schorzenia oraz rodzaju aktywności indywidulane wkładki ortopedyczne.

Wkładki ortopedyczne służą wsparciu procesu leczenia oraz fizjoterapii. Celem noszenia wkładek ortopedycznych jest niwelacja przeciążeń ścięgien, mięśni i stawów poprzez poprawę przetaczania stopy. Wkładki do butów zmniejszają dolegliwości bólowe wynikające z wad stóp, np. płaskostopia czy koślawości pięt. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane wkładki umożliwiają skrócenie procesu rekonwalescencji po urazach sportowych oraz zabiegach operacyjnych w obrębie kończyny dolnej. Noszenie wkładek może mieć ponadto znaczenie profilaktyczne – poprawa biomechaniki stopy w trakcie chodu lub biegu służy ograniczeniu zmian zwyrodnieniowych rozwijających się na tle przeciążeń układu ruchu.

Umów wizytę teraz - do fizjoterapeuty wykonującego wkładki ortopedyczne w naszym szpitalu

mgr Magdalena Koźlak - fizjoterapeuta


mgr Magdalena Koźlak fizjoterapeuta Kraków

















Wykonanie wkładek w Szpitalu Dworska zawsze poprzedzone jest konsultacją fizjoterapeutyczną i/lub lekarską.

Przygotowanie

Na wizytę należy przynieść:

  1. Opis konsultacji fizjoterapeutycznej lub lekarskiej (np. ortopedycznej, neurochirurgicznej),
  2. Obuwie, do którego będą wykonane wkładki:
    • z wyciąganą wkładką fabryczną,
    • najlepiej z regulacją wysokości podbicia - wiązane lub zapinane na rzepy,
    • z szerokimi czubkami,
    • W przypadku dolegliwości bólowych, obrzęków po urazie - buty o większej tęgości

    Cechy noszonego obuwia mają istotne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń i urazów w obrębie stopy. W trakcie wizyty poprzedzającej wykonanie wkładek fizjoterapeuta lub lekarz informuje o wskazanym szczególnym rodzaju obuwia (jeśli jest to wymagane).

  3. Krótkie spodenki na przebranie – ułatwia prawidłowe ustawienie osi kończyn dolnych podczas modelowania wkładek.
  4. Badanie komputerowe stóp (baropodometria) - wydruk (jeśli wykonanie badania komputerowego zostało wcześniej zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę). W wybranych zaburzeniach chodu badanie komputerowe jest niezbędne do wykonania wkładek, w innych przypadkach nie jest ono konieczne.

Jak przebiega wykonywanie wkładek ortopedycznych?

W Szpitalu Dworska w Krakowie pracujemy na francuskim systemie wkładek SIDAS:

  • System daje możliwość wykonania całkowicie indywidualnej wkładki ortopedycznej,
  • Istnieje możliwość naniesienia korekcji lub odciążeń w dowolnym miejscu wkładki,
  • Duży wybór materiałów o różnych właściwościach (odciążających, sprężyście oddających energię, korekcyjnych) pozwala na wykonanie wkładek dopasowanych do problemu zdrowotnego oraz do rodzaju aktywności sportowej pacjenta,
  • Wkładki są dopasowane do indywidualnego kształtu stopy, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu.

Etapy przygotowywania wkładek ortopedycznych SIDAS:

  • Nauka ustawienia stopy, stawu skokowego, osi kończyn dolnych w pożądanej pozycji,
  • Wykonanie odcisku stóp na poduszkach podciśnieniowych,
  • Dobór odpowiedniej bazy wkładek z możliwą modyfikacją materiałów,
  • Podgrzanie baz wkładek w specjalnej nagrzewnicy,
  • Formowanie wkładek na odciskach stóp,
  • Doklejenie dodatkowych elementów do wkładek (opcjonalnie),
  • Dopasowanie wkładek do obuwia.

Pacjent przymierza wkładki i ocenia pierwsze odczucia towarzyszące ich użytkowaniu. Proces wykonania indywidualnych wkładek trwa około 45-60 minut czasu. Konieczność przygotowania szczególnego rodzaju wkładek lub brak przyniesionego obuwia do przymiarki wiąże się z odbiorem wkładek w ramach kolejnej wizyty.

W ofercie posiadamy również wkładki ortopedyczne firmy Vasyli. Znajdują one zastosowanie w korekcjach tyłostopia dużego stopnia oraz u osób starszych z dużymi trudnościami ze zmianą pozycji i w poruszaniu się. Rodzaj wkładek dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Obejrzyj film z procesu wykonania wkładek u piłkarza Łukasza Popieli:

Wskazania do wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne

Podczas stawiania każdego kroku łuk podłużny stopy ulega nieznacznemu obniżeniu w optymalnym zakresie, co umożliwia amortyzację obciążeń oraz dopasowanie stopy do kształtu podłoża. W warunkach płaskostopia dochodzi do nadmiernego obniżenia się łuku podłużnego stopy. Stan ten kojarzony jest również z terminem nadpronacji stopy. Płaskostopie może wiązać się z koślawością tyłostopia – patrząc z tyłu pięta nadmiernie pochyla się do środka. Jest to wtedy tzw. stopa płasko-koślawa.

Płaskostopie podłużne może mieć wiele przyczyn, stąd zaburzenia biomechaniki mogą być odmienne dla różnego rodzaju płaskostopia. W przypadku stwierdzenia koślawości tyłostopi wykonuje się wkładki supinujące, które hamują nadmierny ruch pięt do środka. Gdy obecna jest niestabilność pierwszego promienia, wkładka powinna stabilizować łuk podłużny poprzez ułatwienie zgięcia podeszwowego pierwszej kości śródstopia. Gdy płaskostopie jest już utrwalone, wykonuje się wkładki zapobiegające pogłębianiu się deformacji.

U dorosłych celem noszenia wkładek na płaskostopie podłużne jest odciążenie bolesnych struktur, np. więzadła piętowo-łódkowego podeszwowego (tzw. spring ligament), ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, rozcięgna podeszwowego czy ścięgna Achillesa. U osób wyczynowo uprawiających sport wkładki pomagają ograniczyć przeciążenia w obrębie kolan czy bioder wynikające z zaburzeń biomechaniki kończyny dolnej spowodowanych płaskostopiem.

Elastyczne, korektywne płaskostopie u dzieci do 7 roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym. Wkładki ortopedyczne dla dzieci wykonywane są tylko w przypadku wyraźnych wskazań takich jak:

  • Asymetryczne pierwotne płaskostopie wpływające negatywnie na ustawienie wyższych pięter układu ruchu,
  • Pogłębianie się płaskostopia pomimo ukończenia 5 roku życia,
  • Ból stopy, kolana lub biodra spowodowane znacznego stopnia płaskostopiem.

Noszeniu wkładek powinna towarzyszyć fizjoterapia nakierowana na przyczynę płaskostopia u dzieci. W przypadku dużego stopnia płaskostopia wskazana jest konsultacja u ortopedy dziecięcego.

Przeczytaj więcej o metodach leczenia płaskostopia.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne

Najczęściej zgłaszanym objawem płaskostopia poprzecznego jest ból w okolicy przodostopia. Ból jest związany z przeciążeniem struktur, które wynika z nieprawidłowego ułożenia kości śródstopia i nierównomiernego rozkładu nacisków pod podeszwą przodostopia. Skrajne kości śródstopia (pierwsza i/lub piąta) ulegają nadmiernemu przesunięciu w kierunku grzbietu stopy, w związku z czym obciążenia są przenoszone przez środkowe kości śródstopia. Wizualnym objawem płaskostopia poprzecznego są miejscowe bolesne zgrubienia skóry, najczęściej pod głowami II i III kości śródstopia.

Płaskostopie poprzeczne często towarzyszy innym wadom stóp, np. stopie płasko-koślawej, co jest związane z ogólnym zaburzeniem biomechaniki stopy. Płaskostopiu poprzecznemu często towarzyszą deformacje palców, np. paluch koślawy (hallux) czy palce szponiaste.

Celem wkładek ortopedycznych na płaskostopie poprzeczne jest normalizacja rozkładu nacisków pod podeszwą przodostopia. Wkładki odciążające przodostopie znajdują zastosowanie we wspomaganiu leczenia patologii takich jak:

  • Nerwiak Mortona,
  • Zapalenie kaletek międzyśródstopnych,
  • Uszkodzenia płytki podeszwowej palca,
  • Bolesne modzele na podeszwie przodostopia,
  • Złamania podgłowowe kości śródstopia,
  • Jałowa martwica głowy II kości śródstopia.

Wkładki ortopedyczne na paluch koślawy (hallux valgus)

Wizualnie paluch koślawy objawia jest bocznym odchyleniem palucha w stawie śródstopno-paliczkowym oraz wyniosłością po przyśrodkowej stronie przodostopia. Na zdjęciach rentgenowskich widoczne jest oddalenie pierwszej kości śródstopia od drugiej. Należy zaznaczyć, że paluch koślawy jest złożoną strukturalnie deformacją, której cechy stanowią indywidulaną kombinację zmian. Paluch koślawy najczęściej nie stanowi izolowanej wady, ale towarzyszy innym zaburzeniom funkcjonalnym i strukturalnym stopy (nadpronacja, płaskostopie poprzeczne).

Wkładki na haluksy nie są w stanie skorygować koślawości palucha, ale mogą poprawić przetaczanie stopy oraz zmniejszyć stopień przeciążeń wynikających z zaburzeń biomechaniki związanych z obecnością haluksa. Przykładowo, w warunkach dogrzbietowego przesunięcia pierwszej kości śródstopia i kumulacji nacisków pod głową drugiej kości śródstopia (tzw. metatarsalgia z przesunięcia), rolą wkładki jest poprawa udziału pierwszego promienia w przetaczaniu stopy i normalizacja rozkładu nacisków na podeszwie przodostopia.

Przeczytaj więcej o metodach leczenia palucha koślawego.

Wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe (zapalenie rozcięgna podeszwowego)

Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Dolegliwości bólowe wynikające z patologii rozcięgna są najbardziej dotkliwe z rana przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka. Rozcięgno podeszwowe bierne podtrzymuje łuk podłużny stopy i napina się podczas obciążania stopy masą ciała. W stopie płasko-koślawej rozcięgno pracuje w nadmiernym rozciągnięciu, a ponadto może dojść nierównomiernego rozkładu naprężeń w jego obrębie. Wskutek powtarzanych przeciążeń dochodzi do sumowania się mikrourazów rozcięgna, co w efekcie wywołuje dolegliwości bólowe. Obecnie uważa się, że ostroga piętowa widoczna na zdjęciach rentgenowskich w przednio-dolnej części guza piętowego nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za generowanie bólu pięty.

Wkładki na rozcięgno podeszwowe mają za zadanie skorygować ewentualne wady stóp oraz zmniejszyć siły negatywnie oddziałujące na rozcięgno podeszwowe. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, okolica pięty może być dodatkowo wyłożona materiałem amortyzującym.

Przeczytaj więcej o metodach leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego

Wkładki ortopedyczne odciążające ścięgna mięśni strzałkowych

Patologie ścięgien mięśni strzałkowych obejmują tendinopatie, zwichnięcie ścięgien lub mechaniczne uszkodzenia ścięgien. Przyczyną tych patologii jest często niestabilność stawu skokowego, która może powodować niekontrolowaną inwersję pięty i przeciążenie leżących za kostką boczną ścięgien mięśni strzałkowych. Wkładki ortopedyczne pronujące tyłostopie stabilizują piętę, zmniejszając ryzyko jej niekontrolowanego pochylenia do boku. Dzięki temu ścięgna mięśni strzałkowych zostają czasowo odciążone. Pronacja tyłostopia zmniejsza napięcie struktur przedziału bocznego stawu skokowego, co może być wskazane po niektórych zabiegach naprawczych i rekonstrukcyjnych w obrębie ścięgien mięśni strzałkowych.

Wkładki ortopedyczne odciążające chrząstkę kolana

W zaburzeniach osi stawu kolanowego dochodzi do nierównomiernego obciążenia chrząstki stawowej. Przedział przyśrodkowy kolana jest z reguły nadmiernie przeciążony w wyniku szpotawego ustawienia goleni. Zmiana w ustawieniu stopy może wpłynąć na biomechanikę kolana, zmniejszając naciski w określonym rejonie chrząstki. Celem złagodzenia dolegliwości bólowych szpotawego kolana można podjąć próbę odciążenia chrząstki przedziału przyśrodkowego poprzez zastosowanie wkładki pronującej tyłostopie. Wkładki ortopedyczne na koślawość kolan są natomiast wkładkami supinującymi tyłostopie.

Wkładki do butów sportowych

Zdrowe stopy poddawane regularnemu treningowi (chodzenie, bieganie) będą podążały za obciążeniem pod względem wzmacniania struktury kości oraz zwiększania siły i wytrzymałości mięśni. Jest to naturalny proces oparty na prawach superkompensacji i nie powinniśmy bez potrzeby w niego ingerować. Bez potrzeby – czyli wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że nasza stopa jest w 100% przygotowana do znoszenia tych obciążeń.

Rzadko jednak mamy do czynienia ze stopą idealną, która nie posiada żadnych defektów. Subtelne nieprawidłowości w funkcji stopy ogromnie zyskują na znaczeniu, gdy na stopę działają zwiększone siły. Może wtedy dochodzić do negatywnych kompensacji prowadzących do przeciążeń kolana, biodra, a nawet kręgosłupa. Ogólnie mówiąc, do zaburzeń biomechaniki kończyny dolnej dochodzi, gdy stopa przestaje nadążać za procesem treningowym, jej struktury ulegają przeciążeniu a funkcja zaburzeniu.

Nie chcemy przeszkadzać stopom w ich „samowzmacnianiu”, ale jednocześnie możemy je wspomóc, optymalizując obciążenie wkładką w zakresie, na jaki pozwala nam konstrukcja buta. Celem stosowania wkładek sportowych i specjalistycznego obuwia sportowego jest więc zapewnienie wsparcia w takim stopniu, by było wystarczające dla odciążenia przeciążonych struktur, a jednocześnie pozwalające na bodźcowanie układu mięśniowego.

Indywidualne wkładki ortopedyczne dla osób uprawiających sport zawierają specjalne materiały amortyzujące i sprężyście oddające energię. Efektem noszenia indywidulanych wkładek sportowych jest wyraźna poprawa komfortu w trakcie podejmowania aktywności ruchowej oraz zmniejszenie ryzyka urazów przeciążeniowych wynikających z nieprawidłowej funkcji stopy.

Najczęściej zadawane pytania o wkładki ortopedyczne:

Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

Najwyższą skuteczność wkładek ortopedycznych można uzyskać dzięki odpowiedniej diagnostyce układu ruchu przeprowadzonej przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Dzięki temu precyzyjnie zostają określone struktury wymagające ewentualnego odciążenia. Uzyskuje się również informacje dotyczące zaburzeń biomechaniki w obrębie kończyny dolnej. W niektórych przypadkach przed zaprojektowaniem wkładek konieczne jest wykonanie badania komputerowego stóp. Materiały, z których mają zostać wykonane wkładki, powinny być dobierane indywidualnie - uwzględniać schorzenie i poziom aktywności pacjenta. Najbardziej wskazane jest, aby było możliwe wykonanie całkowicie indywidualnej wkładki ortopedycznej na bazie odcisku stopy pacjenta.

Co to są wkładki supinujące?

Wkładki supinujące wykonuje się w przypadku stwierdzenia koślawości tyłostopi lub stóp płasko-koślawych. Uniesienie brzegu przyśrodkowego wkładki pod piętą hamuje nadmierny ruch pięty do środka. Dzięki temu tyłostopie zostaje ustabilizowane, co ułatwia zachowanie bardziej neutralnego ustawienia osi stawu skokowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia przeciążeń.

Czy wkładki ortopedyczne są refundowane?

W Polsce wkładki ortopedyczne są pełnopłatne i nie podlegają refundacji. Wyjątek stanowią wkładki uzupełniające amputowaną część stopy.

Cena usługi: 400

Cena: 400 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka