ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Endoskopowa discektomia | CENA: 12500 zł

Endoskopowa discektomia to małoinwazyjna metoda operacyjna, dzięki której usuwa się przyczynę bólu w wybranych patologiach kręgosłupa, np. rwie kulszowej czy rwie barkowej. Celem zabiegu jest odbarczenie uciśniętego korzenia nerwowego, a przez to zlikwidowanie bólu promieniującego do kończyny dolnej lub górnej. Operacja polega na usunięciu jądra miażdżystego (discektomia), które wydostało się poza zdegenerowany krążek międzykręgowy i ucisnęło na korzeń nerwowy.

Endoskopowa discektomia wiąże się z wykonaniem niewielkiego otworu w powłokach ciała (o średnicy długopisu), przez który wprowadza się w okolicę kręgosłupa endoskop (kamerę) oraz narzędzia chirurgiczne. Dzięki małej inwazyjności zabiegu powrót do codziennego funkcjonowania jest dużo szybszy w porównaniu do zabiegu wykonywanego na otwarto, gdzie cięcie przy kręgosłupie jest bardziej rozległe.

Zabiegi endoskopowe wykonywane są głównie w obrębie odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, znacznie rzadziej konieczne jej ich wykonanie w przebiegu patologii krążka międzykręgowego piersiowego odcinka kręgosłupa.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w endoskopowej discektomii w naszym szpitalu

lek. med. Łukasz Janeczko - spec. neurochirurg


lek. med. Łukasz Janeczko neurochirurg Kraków

 

Wskazania do zabiegu discektomii endoskopowej

Wskazaniami do operacyjnego odbarczenia korzenia nerwowego jest:

  • wystąpienie niedowładu kończyny (kończyn),
  • wystąpienie nietrzymania moczu,
  • nieskuteczne leczenie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rehabilitacyjne – jeżeli ból i/lub zaburzenia czucia utrzymują się i prowadzą do istotnego pogorszenia jakości życia pacjenta.

W procesie kwalifikacji do zabiegu bierze się także pod uwagę wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa i jego korelację z objawami klinicznymi.

Na czym polega zabieg endoskopowej discektomii?

Zabieg przeważnie przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – w większości przypadków nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. W trakcie zabiegu pacjent leży na boku (operowany odcinek lędźwiowy kręgosłupa) lub na plecach (operowany odcinek szyjny kręgosłupa).

Chirurg wykonuje dwa małe nacięcia (o średnicy około 5 mm) po jednej lub obu stronach kręgosłupa, przez które w okolicę uciśniętego korzenia nerwowego wprowadza kamerę (endoskop) oraz narzędzia neurochirurgiczne. Najczęściej wykorzystywane dostępy do uciśniętych struktur nerwowych to:

  1. przez otwory międzykręgowe kręgosłupa lędźwiowego TELD (Transforaminal endoscopic lumbar discectomy),
  2. międzylaminarnie (pomiędzy blaszkami łuków kręgów odcinka lędźwiowego).

Celem odbarczenia korzenia nerwowego na poziomie odcinka szyjnego kręgosłupa wykorzystuje się dostęp przedni lub tylny.

Chirurg operuje narzędziami pod kontrolą śródoperacyjnego aparatu RTG (fluoroskopii) oraz toru wizyjnego. Obraz z endoskopu obserwowany jest na ekranie monitora, co umożliwia bezpośrednie uwidocznienie uciśniętego korzenia nerwowego. W trakcie endoskopii nie ma konieczności przecinania mięśni czy elementów kostnych kręgosłupa.

Chirurg usuwa z kanału kręgowego materiał jądra miażdżystego tworzący przepuklinę uciskającą na korzeń nerwowy. Następnie dokładnie sprawdza czy otoczenie korzenia nerwowego gwarantuje jego bezkonfliktowe ułożenie. Pole operacyjne przez cały czas przepłukiwane jest solą fizjologiczną, co zapobiega powstawaniu zrostów tkankowych. Po wykonaniu wymaganych procedur narzędzia neurochirurgiczne i endoskop są usuwane, a otwory przy kręgosłupie zaopatrywane są 1-2 szwami i zabezpieczane opatrunkiem.

Endoskopowa discektomia trwa około 30-40 minut. Po zabiegu pacjent przebywa przez 2-3 godziny na sali obserwacyjnej. Dzień wypisu ustalany jest indywidualnie po analizie stanu ogólnego i neurologicznego pacjenta. Przez okres kilku dni należy unikać aktywności ruchowej powodującej ból okolicy operowanej. Wskazane jest uczestnictwo pacjenta w specjalistycznej rehabilitacji, której celem będzie przywrócenie ruchów kończyny i odbudowa siły mięśniowej.

Korzyści z zabiegu endoskopowej discektomii

  1. W większości przypadków ból wynikający z ucisku korzenia nerwowego znika zaraz po operacji.
  2. Mniejsza traumatyzacja tkanek okołokręgosłupowych zapobiega powstawaniu niepożądanych blizn i zrostów śródkanałowych, które mogłyby prowadzić do podrażnienia struktur nerwowych.
  3. Mniejsza ingerencja w struktury okołokręgosłupowe – zabieg nie zaburza istotnie stabilności kręgosłupa,
  4. Mniejsze ryzyko powikłań w stosunku do zabiegu wykonywanego na otwarto (np. mniejsze ryzyko infekcji).
  5. Mała inwazyjność znacznie skraca okres rekonwalescencji po zabiegu, umożliwiając szybszy powrót do normalnej aktywności czy pracy zawodowej

Należy zaznaczyć, że ostateczny wybór metody operacyjnej jest zawsze dobierany indywidualnie, zależnie od uwarunkowań anatomicznych oraz stanu neurologicznego pacjenta. Czasem wybiera się metodę endoskopową, ale w wielu przypadkach mogą przeważać argumenty za wykonaniem zabiegu metodą na otwarto.

 

Źródło:

Choi, Gun et al. “Endoscopic Spine Surgery.” Journal of Korean Neurosurgical Society 60.5 (2017): 485–497. PMC. Web. 20 Apr. 2018.

Najczęściej zadawane pytania o zabieg endoskopowej discektomii:

Na czym polega zabieg endoskopowej discektomii?

Discektomia to usunięcie jądra miażdżystego, które wysuwając się ze zdegenerowanego krążka międzykręgowego, doprowadziło do nieodprowadzalnego ucisku na korzeń nerwowy. Odbarczenie korzenia nerwowego umożliwia powrót funkcji mięśni zaopatrywanych przez uciśniętą strukturę nerwową (zniesienie niedowładu). Zabieg endoskopowy cechuje mała inwazyjność – wymaga wykonania na plecach jednego lub dwóch niewielkich otworów (ok. 5mm), przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne oraz kamera. Nie ma konieczności rozcinania mięśni czy elementów kostnych kręgosłupa. Dzięki temu okres rekonwalescencji pacjenta jest krótszy w porównaniu do zabiegu wykonywanego na otwarto.

Jakie są wskazania do discektomii (odbarczenia uciśniętego korzenia nerwowego)?

Wskazaniami do leczenia operacyjnego jest nieodprowadzalny ucisk jądra miażdżystego na korzeń nerwowy. Pilne wskazanie stanowi wystąpienie powikłań w postaci niedowładu kończyny lub zaburzenia funkcji zwieraczy (nietrzymanie moczu). Leczenie operacyjne podejmuje się także w przypadku braku efektów leczenia rehabilitacyjnego, przeciwzapalnego i przeciwbólowego, gdy ból i/lub zaburzenia czucia utrzymują się i negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta.

W jakim znieczuleniu wykonuje się zabieg discektomii?

Zabieg discektomii wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym czyli lokalnym pozbawieniu bodźców czuciowych. W większości przypadków nie ma konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego.

Cena usługi: 12500

Cena: 12500 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka