ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Złamanie bokserskie

zlambos

Nie zwlekaj z leczeniem. 

Złamanie bokserskie czyli złamanie najczęściej V kości śródręcza. Nazwa pochodzi od mechanizmu powstania złamania - bezpośrednie uderzenie zaciśniętą pięścią. Do złamania może również dojść podczas upadku na rowerze, przytrzaśnięciu drzwiami ręki, silnym uderzeniem ręki, czy przygnieceniem ciężkim przedmiotem.

Złamanie często wymaga leczenia operacyjnego i w przypadku znacznego zagięcia kątowego odłamów tylko takie daje szansę powrotu do pełnej sprawności. 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu złamań w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

JAK SIĘ OBJAWIA ZŁAMANIE? 

  • Ból, obrzęk i zasinienie w okolicy złamania
  • Ograniczenie funkcjonalności ręki
  • Zniekształcenie kości w miejscu złamania
  • UWAGA - możliwy jest ruch palcami zbliżony do prawidłowego. Pacjenci często ignorują objawy zakładając, że skoro palec się zgina nie ma złamania. Nic bardziej błędnego, za ruch odpowiadają ścięgna, które pozostają nieuszkodzone.

DIAGNOZA 

Złamanie diagnozujemy za pomocą zdjęcia RTG na którym uwidocznione jest złamanie.

Rozpoznanie można również postawić na podstawie badania USG, ale nie jest to standardem i stwierdzenie złamania w USG koniecznie powinno być uzupełnione prześwietleniem RTG.

zlamaniertg1

*Zdjęcie RTG śródoperacyjne przedstawiające złamanie podgłowowe V kości śródręcza.

zlamaniertf2

KIEDY TRZEBA OPEROWAĆ? 

Tylko idealne nastawienie odłamów na dedykowanej płycie tytanowej daje szansę powrotu do pełnej sprawności. Zabieg należy i można  przeprowadzić do  7, maksymalnie 10 dni od złamania.

W Nowej Ortopedii  używamy specjalnych , niezwykle cienkich i wytrzymałych , dedykowanych do złamań kości palców i śródręcza  płytek tytanowych  o grubości od 0,6 do 1,0 mm. Są tak płaskie, że po wygojeniu złamania nie są odczuwalne i nie trzeba ich usuwać.

 zlamaniebokserske1

*Na zdjęciach widoczne są różne płytki do złamań kości śródręcza  lub palców.

zlamaniebokserskei2

*Na zdjęciu widać jak mała jest płytka względem ostrza chirurgicznego.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Zabieg wykonujemy najczęściej w znieczuleniu przewodowym (znieczulona jest tylko dłoń). Chirurg wykonuje 1 -3 cm nacięcie, następnie uwidacznia złamanie. Kolejnym etapem jest nastawienie odłamów i założenie płytki z śrubami.

Pacjent opuszcza szpital po 2 - 3 godzinach po zabiegu. 

Od tego czasu nie jest potrzebne żadne unieruchomienie w postaci gipsu czy ortezy.

zlamaniebokserskie3

*Zdjęcie pokazuje zszytą już skórę bezpośrednio po zabiegu. Założony jest szew podskórny wchłanialny, którego nie trzeba usuwać.

CZY MUSZĘ SIĘ OPEROWAĆ? 

Nie zawsze. Są różne rodzaje złamania V kości śródręcza m.in skośne, poprzeczne, spiralne, wieloodłamowe...W obrębie tych rodzajów złamań może dochodzić do mniejszego lub większego przemieszczeniem odłamów. Kwalifikację do zabiegu każdorazowo przeprowadza ortopeda.

Złamania  z nieznacznym przemieszczeniem odłamów można leczyć zachowawczo - ortezą lub unieruchomieniem gipsowym, należy jednak brać pod uwagę możliwość wtórnego przemieszczenia  odłamów w ciągu pierwszego tygodnia . Unieruchomienie zewnętrzne nigdy nie daje 100 procentowej pewności utrzymania nastawianie tak jak w przypadku stabilizacji płytką tytanową. Dlatego też każdorazowo powinno wykonać się kontrolę RTG w okresie  7 -10 dni od złamania. Nawet jeżeli ustawienie odłamów utrzyma się wiąże się, leczenie zachowawcze wiąże się z koniecznością noszenia gipsu lub ortezy przez 6 tygodni od dnia złamania. 

CZY PŁYTKĘ TRZEBA USUWAĆ? 

Nie. Płytkę usuwa się tylko i wyłącznie wtedy kiedy konfliktuje z otaczającymi ją tkankami, powodując dolegliwości bólowe. 

W Nowej Ortopedii  stosujemy specjalne płytki tytanowe, dobrane indywidualnie do każdego złamania śródoperacyjnie, dlatego tego typu powikłania występują bardzo rzadko. 

zlamaniebokserskie4

*Zdjęcie pokazuje przyłożoną do nastawionego złamania kości płytkę grubości 0,6 mm.

KIEDY MOŻNA POWRÓCIĆ DO PEŁNEGO OBCIĄŻANIA?

Do pracy nie wymagającej obciążania ręki można powrócić już po 1-2 tygodniach. Do pracy, w której pacjent musi podnosić cięższe przedmioty, trzymać urządzenia po 6- 8 tygodniach - czyli po okresie, kiedy kość się zrośnie. 

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka