ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Membrana Hyalofast - rekonstrukcja chrząstki metodą AMIC cena

Cena: Leczenie ubytków chrząstki 5000-10000 zł (zależnie od wielkości ubytku i jego lokalizacji) plus koszt membrany 5000-6000 zł

Leczenie martwicy chrzęstno-kostnej OCD (dodatkowo przeszczepy kostne): od 13 000 zł plus koszt membrany  5000-6000 zł

Zastosowania membrany hialuronowej w ortopedii

Miejscowe uszkodzenia chrząstki pełnej grubości rzadko goją się samoistnie. Większość głębokich zmian chrzęstnych będzie wymagać leczenia operacyjnego celem przywrócenia ciągłości powierzchni stawowej i profilaktyki przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu. 

ubytek chrzastki kolana

W połączeniu z przeszczepami kostnymi membrana hialuronowa może być stosowana również w naprawach nieodwracalnych ubytków chrzęstno-kostnych typowych dla III lub IV stadium oddzielającej martwicy chrzęstno-kostnej, gdzie zmiana chorobowa obejmuje również warstwę podchrzęstną kości na znacznej głębokości. Wtedy membrana umieszczana jest jako druga warstwa na przeszczepach kostnych wypełniających ubytek. 

Metody naprawcze chrząstki z wykorzystaniem membran najczęściej stosuje się w obrębie stawu kolanowego i skokowego, a także ramiennego.

Rekonstrukcja ubytku chrząstki membraną hialuronową

Zabiegi AMIC

Jednoetapowa rekonstrukcja chrząstki z użyciem membran (najczęściej hialuronowych lub kolagenowych) należy do zabiegów określanych autologiczną chondrogenezą indukowaną macierzą (AMIC, Autologous Matrix Induced Chondrogenesis). AMIC to sprawdzona metoda rekonstrukcji chrząstki opracowana po raz pierwszy w Niemczech, a następnie rozwijana w Szwajcarii. Prace nad jej rozwojem trwają od około 2000 roku.  

Membrana Hyalofast

membrana hialuronowa hyalofast regeneracja chrząstki

W naszym szpitalu wykorzystujemy m.in. membranę Hyalofast pozwalającą na uzyskanie bardzo dobrej jakości rekonstruowanej chrząstki w miejscu ubytku. Membrana hialuronowa to biomateriał, pod­kład włók­ni­nowy skła­da­jący się pół­syn­te­tycz­nej pochod­nej kwasu hia­lu­ro­no­wego - naturalnego składnika macierzy pozakomórkowej i jednego z naturalnych składników chrząstki stawowej.

Membrana tworzy rusztowanie dla komórek mezynchemalnych (MSC, mesenchymal stem cells):

  • wypływających z kości w miejscu ubytku w wyniku abrazji (rozdrapania, zeszlifowania kości aż do odsłonięcia naczyń krwionośnych), 
  • skoncentrowanego aspiratu szpiku kostnego (BMAC, Bone Marrow Aspirate Stem Cell Concentrate) - jeżeli podczas zabiegu nasącza się ją koncentratem komórek macierzystych pobranych ze szpiku kostnego pacjenta. 

Włókna membrany Hyalofast sprzyjają adhezji komórek, umożliwiając prawidłowe uporządkowanie komórek mezenchymalnych wewnątrz trójwymiarowej matrycy.  Po wszczepieniu w miejsce uszkodzenia tymczasowo wypełnia ubytek tzn. stopniowo ulega biodegradacji (wchłonięciu) i zastąpieniu tkanką o właściwościach zbliżonych do naturalnej chrząstki szklistej. W miarę stopniowej degradacji włókien membrany, uwalniane są cząstki pochodnej kwasu hialuronowego, stymulując procesy gojenia i regeneracji chrząstki. 

Zalety zabiegów AMIC

  1. Membrany można wszczepić artroskopowo lub w niektórych przypadkach przez mini-dostęp operacyjny. Miękka trójwymiarowa struktura membrany pozwala łatwo dopasować się do anatomii ubytku. Właściwości adhezyjne membrany sprawiają, że łatwo przylegają do miejsca aplikacji. Umożliwia to jednorodny wzrost regenerowanej chrząstki z przygojeniem względem przyległej chrząstki wokół ubytku. W efekcie uzyskana chrząstka wypełniająca ubytek jest dobrej jakości i z powodzeniem pełni swoją funkcję w stawie.  
  2. W odróżnieniu do metody implantacji autologicznych chondrocytów (ACI, Autologous Chondrocyte Implantation) jest to zabieg jednoetapowy pozwalający uniknąć długiej i skomplikowanej procedury hodowli komórek chrzęstnych (chondrocytów) in vitro oraz wymogu przeprowadzenia drugiego zabiegu operacyjnego celem ich implantacji. W ujęciu długoterminowym jest to zabieg mniej inwazyjny i mniej obciążający dla pacjenta.  

Umów wizytę u ortopedy leczącego ubytki chrząstki z wykorzystaniem membrany hialuronowej

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

Kolano

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Staw skokowy

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

 

Staw ramienny

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

 

Zabieg naprawy uszkodzenia chrząstki z wykorzystaniem membrany Hyalofast - jak przebiega?

Opis dotyczy przykładowego zabiegu rekonstrukcji chrząstki przebiegającego z abrazją warstwy podchrzęstnej kości i wykorzystaniem membrany Hyalofast (zdjęcia pochodzą z zabiegu realnie przeprowadzonego w naszym szpitalu w Krakowie). 

Ortopeda oczysz­cza miejscowe uszkodzenie chrząstki, a następnie przeprowadza tzw. abrazję czyli usuwa cienką warstwę sklerotycznej  tkanki kostnej leżącej pod uszkodzoną chrząstką. Wywołane krwawienie ma za zadanie ułatwić stymulację regeneracji chrząstki stawowej.

Proces wszczepienia membrany Hyalofast odbywa się w warunkach tzw. suchej artroskopii - sól fizjologiczna jest usuwana ze stawu, aby ułatwić precyzyjną i stabilną implantację i umożliwić masączenie, membrany krwią z kosci, co wpływa na jej adhezję do miejsca ubytku.. 

Najpierw ortopeda musi dociąć odpowiedni rozmiar i kształt przymiaru, który odpowiada rozmiarowi ubytku chrzęstnego.

 membrana hialuronowa przymiar

Następnie docina membranę Hyalofast do kształtu przymiaru. 

membrana hyalofast comp

membrana hyalofast przycieta

Ortopeda wsuwa membranę Hyalofast do środka kolana po specjalnej rynience przez jeden z portali artroskopowych. 

membrana hialuronowa wprowadzanie

membrana hialuronowa implementacja

W wyniku abrazji dochodzi do krwawienia i uwalniania ze szpiku komórek multipotencjalnych, które osa­dzają się bez­po­śred­nio na wszczepionej membranie. Komórki multipotencjalne wykazują zdolność do różnicowania się w komórki chrzęstne w środowisku tworzonym przez membranę. Membrana pod­trzy­muje żywot­ność osa­dza­nych na niej komó­rek i zwięk­sza ich przeżywalność. Ponadto Hyalofast pełni rolę rusztowania zapewniającego odpowiednią strukturę dla wzrostu tkanki chrzęstno-włóknistej wypełniającej ubytek. 

Jeżeli to konieczne, membrana zostaje usta­bi­li­zo­wana fibrynowym klejem tkan­ko­wym. 

Rekonwalescencja

  • do 6 tygodni brak obciążania operowanej nogi (chód o kulach), następnie po analizie kontrolnego MRI i uzyskaniu zgody ortopedy - chód z obciążaniem w granicach tolerancji pacjenta, 
  • operowane kolano: orteza noszona przez pierwsze 2 tygodnie, zablokowana w 30 stopniach zgięcia kolana lub według zaleceń ortopedy, ćwiczenia izometryczne (napinanie mięśnia czworogłowego, kulszowo-goleniowych), 
  • operowany staw skokowy: szyna gipsowa przez pierwsze dwa tygodnie, 
  • następnie ćwiczenia zakresu ruchu, ćwiczenia czynne oraz wzmacniające w funkcjonalnych pozycjach kończyny dolnej. 

Ważne informacje - zabieg leczenia ubytków chrząstki membraną hialuronową

Czas trwania zabiegu

90 - 120 minut 
Badania wymagane do zabiegu podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie podpajęczynówkowe
Pobyt w Szpitalu  do 6-8 godzin po zabiegu
Okres znacznej dysfunkcji  do 2 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji  2 - 6 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  10 - 14 dni
Zmiana opatrunków  co 3 - 4 dni

 

Źródła:

Cena usługi: 5000 - 13000
+ Koszt implantu: 5000 - 6000

Cena: 5000 - 13000 zł
+ Koszt implantu: 5000 - 6000 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka