ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja stożka rotatorów | CENA: 11500-13000 zł

Stożek rotatorów, zwany tez kapturem lub pierścieniem rotatorów to grupa ścięgien i mięśni otaczających głowę kości ramiennej. Odpowiadają one za stabilizację kości ramiennej oraz ruch w stawie barkowym (ramienno-łopatkowym). W skład stożka rotatorów wchodzą: mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień obły mniejszy oraz mięsień podłopatkowy. Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów w zależności od rozległości i czasu od uszkodzenia może być bardzo skąpoobjawowe, ale może też doprowadzić do bardzo znacznej dysfunkcji stawu z postępującym ograniczeniem ruchomości, osłabieniem siły w ruchach całej kończyny z bólem i sztywnością stawu.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w operacji stożka rotatorów w naszym szpitalu

lek. med. Hubert Laprus - ortopeda


Hubert Laprus, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek. med. Marcin Janeczek ortopeda Kraków

 

Uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów

Uszkodzenie ścięgna mięśni rotatorów może byś skutkiem urazu lub efektem zmian degeneracyjnych. Najczęściej uszkodzeniu ulega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Mięsień ten odpowiada za ruch odwodzenia – czyli unoszenie ramienia bokiem oraz niskie pozycjonowanie głowy kości ramiennej (inaczej określając prawidłowe toczenie się głowy kości ramiennej w stawie).

Do uszkodzenia ścięgna dochodzi często wskutek upadku na wyprostowaną kończynę lub podczas dźwigania ciężkiego przedmiotu przy jednoczesnej rotacji ramienia. Na uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów narażone są również osoby czynnie uprawiające sport (zwłaszcza te dyscypliny, które wymagają częstego unoszenia rąk, np. siatkówka) oraz osoby wykonujące pracę fizyczną, wymagającą częstego powtarzania tych samych ruchów, powodujących mikrourazy i przeciążenia w obrębie stawu barkowego. Czasami wystarczy niefortunnie sięgnąć po torebkę za fotelem w samochodzie lub gwałtownie odwieść ramię bez dodatkowego obciążenia - szczególnie jeżeli ścięgno jest już wyjściowo zmienione zwyrodnieniowo.

Zmiany degeneracyjne natomiast dotyczą zwykle osób po 40 roku życia i są pośrednio związane z naturalnym procesem zużywania się ścięgna, przewlekłym przeciążaniem w pracy, długotrwałe nierehabilitowaną ciasnotą podbarkową i innymi rzadziej występującymi patologiami.

Objawy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów

Pacjenci, u których dochodzi do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów, odczuwają bardzo zróżnicowane dolegliwości – czasami przy niewielkim uszkodzeniu ból jest bardzo silny a czasami, mimo poważnych uszkodzeń i zerwania ścięgien pacjent może nie odczuwać bólu i dość swobodnie poruszać kończyną. Często pacjenci odczuwają nagły spadek siły mięśniowej oraz ból, określany często jako kłujący, pojawiający się w okolicy naramiennej, czasami promieniujący w dół, aż do przedramienia. Ból może pojawiać się również w stanie spoczynku – np. podczas snu. Pacjenci mogą mieć trudności z poruszaniem kończyną, zwłaszcza z uniesieniem ręki.

Operacja stożka rotatorów (doszycie ścięgna, reinsercja, rekonstrukcja stożka rotatorów)

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego stożka mięśni rotatorów decyduje lekarz, na podstawie wielu czynników. W przypadku niewielkich uszkodzeń stożka rotatorów do operacji kwalifikowani są zwykle pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów. W przypadku osób aktywnych sportowo lub wykonujących pracę fizyczną, szczególnie w zakresie dyscyplin czy zawodów obciążających bark, nawet "niewielkie" uszkodzenia kwalifikuje się do naprawy.

W przypadku znacznych uszkodzeń w zakresie ścięgien stożka rotatorów nie wykonanie operacji może prowadzić do stopniowego znacznego i trwałego ograniczenia ruchomości oraz przewlekłego bólu niezależnie od trybu życia.

Operacja stożka rotatorów najczęściej polega na ponownym przymocowaniu (reinsercji) oderwanego ścięgna lub kilku ścięgien do pierwotnego miejsca przyczepu.

Można tego dokonać na kilka sposobów, ale najbardziej powszechnie stosowanym jest zabieg artroskopowy z wykorzystaniem kotwic z niewchłanialnymi nićmi, które wkręca się do kości. Nie wykonuje się zabiegów usuwania tych implantów w późniejszym okresie.

Ważne jest, aby operacja została przeprowadzona w miarę krótkim czasie od urazu. W miarę upływu czasu ścięgna ulegają obkurczeniu, a mięśnie stopniowo zanikają. Zmiany te są nieodwracalne i po przekroczeniu pewnych kryteriów, które oceniamy badaniem MRI barku, zabieg naprawy ścięgien stożka staje się niemożliwy do wykonania.

Rodzaje operacji stożka rotatorów

Do najczęściej wykonywanych technik operacyjnych w zakresie barku należą:

  • klasyczna (otwarta) rekonstrukcja stożka rotatorów,
  • małoinwazyjna operacja stożka rotatorów- mini-open,
  • artroskopowe usunięcie zwapnień stożka rotatorów,
  • artroskopowa rekonstrukcja stożka rotatorów.

Rekonstrukcja otwarta stożka rotatorów

Jest to najbardziej inwazyjna technika, pozwalająca jednak na bardzo dokładne doszycie ścięgien. Stosowana jest najczęściej wówczas, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji artroskopowej, albo przez chirurgów, którzy nie zajmują się operacjami artroskopowymi. Czasami decyduje się na ten sposób zaopatrzenia w trakcie artroskopii, kiedy okazuje się, że nie udaje się doszyć ścięgien wystarczająco dobrze tylko przez drobne otwory artroskopowo.

Operacja "mini-open"

Technika ta jest mniej inwazyjna od rekonstrukcji otwartej. Chirurg wykonuje nacięcie wielkości 3-5 centymetrów, przez które wprowadzane są narzędzia, przy pomocy których wykonuje się naprawę ścięgien. Wcześniej część czynności może być wykonywana artroskopowo. Po takim zabiegu postęp gojenia i rehabilitacji porównywalny jest do zabiegu przeprowadzonego wyłącznie artroskopowo, ponieważ skórę nacina się jedynie w miejscu, w którym konieczne jest doszycie ścięgna. Operacja trwa zdecydowanie krócej niż operacja otwarta a wcześniejsza artroskopia daje dużo lepszy wgląd na chrząstkę stawu i obrąbek, czego nie widać podczas rekonstrukcji metodą otwartą. Nie zawsze jednak zastosowanie tej metody jest możliwe. Zabiegi techniką mini-open są wykonywane tylko w celu wykonania akromioplastyki i szycia ścięgien stożka rotatorów.

Rekonstrukcja artroskopowa

Podczas rekonstrukcji artroskopowej staw wypełniany jest płynem fizjologicznym, następnie poprzez niewielkie narzędzia wprowadza się w okolicę stawu optykę (artroskop) i małe dedykowane do barku narzędzia chirurgiczne. Technika ta jest najmniej inwazyjna i pozwala na szybszą rehabilitację po operacji.

Efekty końcowe leczenia przy wszystkich trzech metodach są takie same. Zdarza się, że po dokładnej artroskopowej eksploracji barku chirurg decyduje o przejściu do operacji metodą mini-open.

Artroskopowe usunięcie zwapnień stożka rotatorów

Jeśli przyczyną dolegliwości nie jest uraz a wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów, przeprowadza się artroskopowo zabieg usunięcia zwapnień. W przypadkach, kiedy usunięcie części zwapnienia powoduje uszkodzenie ścięgna, konieczne jest również jego zszycie.

Przygotowanie do operacji

Przygotowanie do zabiegu stanowi standardową procedurę – przeczytaj Przygotowanie do operacji.

Postępowanie po operacji

Aby zminimalizować ból po operacji stosuje się leki przeciwbólowe. Obrzęk w okolicy stawu barkowego ustępuje dość szybko, zwykle do 48 godzin, co związane jest z bliskim sąsiedztwem dużych naczyń krwionośnych i serca. Można stosować zimne okłady, które zmniejszają obrzęk i uczcie bólu. Kończyna zostaje ustabilizowana orteza lub temblakiem. Ważnym elementem leczenia stożka rotatorów jest rehabilitacja. Pacjent powinien podjąć ją jeszcze przed operacją – przygotowanie rehabilitacyjne znacznie usprawnia proces regeneracji i powrotu do pełnej sprawności po operacji a często pozwala na uniknięcie leczenia operacyjnego.

Rehabilitacja po operacji

Już w pierwszej dobie po operacji zaczyna się rehabilitacja – fizjoterapeuta uczy pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych, dzięki którym może on bezpiecznie posługiwać się kończyną i nie narażać jej na uszkodzenia. Po operacji kończyna jest unieruchomiona temblakiem lub ortezą – pacjent powinien jednak już w tym czasie wykonywać ćwiczenia nadgarstka i palców. W kolejnych tygodniach fizjoterapeuta wykonuje z pacjentem ćwiczenia mobilizujące kolejne parte mięśni. Przez pierwsze 6 tygodni celem rehabilitacji jest ochrona stawu i nauka poruszania kończyną w bezpieczny sposób.

Pacjent wykonuje przede wszystkim ćwiczenia mobilizujące łopatkę. Nie należy na tym etapie rotować kończyny na zewnątrz ani wykonywać ruchów czynnych w stawie ramiennym, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia miejsca zszycia ścięgien stożka rotatorów. Można natomiast wykonywać ćwiczenia czynne łokcia, nadgarstka i palców – pozwoli to na uniknięcie przykurczu mięśni. Po 6 tygodniach następuje zdjęcie ortezy a pacjent może już wykonywać ćwiczenia czynne. W tym czasie większość pacjentów może już np. prowadzić samodzielnie samochód czy pracować przy komputerze. Fizjoterapeuta zaleca ćwiczenia mobilizujące łopatkę, wzmacniające mięsień naramienny i mięśnie stożka rotatorów oraz ćwiczenia czynne i bierne stawu ramiennego.

Po 12 tygodniach zwykle następuje faza wzmacniania – pacjent nadal nie powinien przeciążać kończyny ale może już normalnie funkcjonować. Do terapii wprowadza się ćwiczenia z lekkim obciążeniem, mające na celu wzmocnienie mięśni. Należy jednak pamiętać, że pacjent również na tym etapie powinien ćwiczyć zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty aby nie uszkodzić wracającego do zdrowia ścięgna.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

 60 - 120 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  blok pachowy lub ogólne
Pobyt w Szpitalu  8 - 12 po operacji
Okres znacznej dysfunkcji  2 - 3 tygodni
Okres ograniczonej dysfunkcji  3 - 12 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12 - 16 dni
Zmiana opatrunków  co 3 - 4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  infekcje, uszkodzenia zastarzałe, nienaprawialne (powyżej 2 lat)

Najczęściej zadawane pytania o operację stożka rotatorów:

Co to jest stożek rotatorów?

Stożek rotatorów, zwany tez kapturem lub pierścieniem rotatorów to grupa mięśni otaczających głowę kości ramiennej. Odpowiadają one za stabilizację kości ramiennej w panewce łopatki oraz za ruchy w stawie ramiennym (głównie ruchy odwiedzenia i rotacje).

Jak dochodzi do uszkodzenia stożka rotatorów? 

Do uszkodzenia ścięgna dochodzi często wskutek upadku na wyprostowaną kończynę lub podczas dźwigania ciężkiego przedmiotu przy jednoczesnej rotacji ramienia. Na uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów narażone są również osoby czynnie uprawiające sport (zwłaszcza te dyscypliny, które wymagają częstego unoszenia rąk, np. siatkówka) oraz osoby wykonujące pracę fizyczną, wymagającą częstego powtarzania tych samych ruchów, powodujących mikrourazy i przeciążenia w obrębie ścięgien stożka rotatorów.

Jakie są objawy uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów?

Pacjenci odczuwają spadek siły mięśniowej oraz ból, określany często jako kłujący, pojawiający się w okolicy górnej części barku, czasami promieniujący w dół, aż do przedramienia. Ból może pojawiać się również w stanie spoczynku – np. podczas snu. Pacjenci mogą mieć trudności z poruszaniem kończyną, zwłaszcza z uniesieniem ramienia do boku.

Kiedy konieczna jest operacja stożka mięśni rotatorów?

Do operacji kwalifikowani są zwykle pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów a także osoby aktywne sportowo, u których uszkodzenie stożka rotatorów jest efektem ostrego urazu. Zabieg operacyjny jest wskazany również w sytuacji, gdy uszkodzenia są na tyle rozległe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i mogą przyczynić się do powstania wtórnych zmian przeciążeniowych barku.

Na czym polega operacja stożka rotatorów?

Operacja stożka rotatorów polega najczęściej na zszyciu - przy pomocy specjalnych kotwic i szwów - ścięgien w ich anatomicznym ułożeniu.
Zabieg może obejmowac metody:

  • klasycznej (otwartej) rekonstrukcji stożka rotatorów
  • małoinwazyjnej operacji stożka rotatorów - zabieg typu mini-open
  • artroskopowego usunięcia zwapnień stożka rotatorów
  • artroskopowej rekonstrukcji stożka rotatorów

Cena usługi: 11500-13000
+ Koszt implantu: 400 - 1500

Cena: 11500-13000 zł
+ Koszt implantu: 400 - 1500 zł

Spis treści

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka