ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Usuwanie zespoleń kości | CENA: 4100 - 7700 zł

Zespolenia kości zakładane są celem ustabilizowania odłamów kostnych po złamaniu lub po zabiegu korekcyjnym. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie odpowiednich warunków do uzyskania zrostu kostnego. Gdy lekarz na podstawie zdjęć rentgenowskich potwierdzi zrost kostny, dalsze utrzymywanie zespolenia nie jest już konieczne. Usunięcie śruby lub płytki tkwiącej w kości wiąże się przeważnie z ponownym otwarciem powłok ciała, stąd wielu pacjentów obawia się powikłań oraz dyskomfortu związanego z gojeniem się rany. Operacja usunięcia zespolenia należy jednak do prostych procedur, dlatego jeśli zachodzi konieczność wykonania takiego zabiegu, nie należy się go obawiać.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w usuwaniu zespoleń kości w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda


dr n.med. Adam Podhorecki - spec. ortopeda

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek. med. Marcin Janeczek ortopeda Kraków

Rodzaje zespoleń kości

Zespolenia mogą mieć postać śrub, płytek, klamer, gwoździ śródszpikowych lub drutów Kirschnera. Są one wykonane z materiałów, które nie powinny oddziaływać z tkankami ciała (nie powinny wywoływać uczulenia). Obecnie stosowane materiały stanowią wysokiej jakości stopy metalu lub tytanu. Większość z nich pozwala na korzystanie z badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Starsze typy metalowych zespoleń kości mogą jednak stanowić przeciwwskazanie do badania MRI, stąd często ograniczają możliwość diagnostyki u pacjenta. Ograniczenia mogą także dotyczyć korzystania z niektórych zabiegów z zakresu fizykoterapii, tj. elektroterapii czy ultradźwięków. Osoby posiadające metalowe elementy zespoleń w ciele powinny posiadać zaświadczenie dotyczące rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W jakich przypadkach wskazane jest usunięcie zespolenia?

Decyzję, co do usunięcia zespolenia lub jego pozostawienia w ciele podejmuje chirurg ortopeda. Najlepiej, aby był to ten sam lekarz, który wykonywał zabieg umieszczenia zespolenia w kości. Do czynników przemawiających za usunięciem zespolenia należy:

  • Ograniczenie ruchomości stawu przez śrubę / płytkę – w niektórych przypadkach wskazane jest usunięcie śruby z dalszej nasady kości piszczelowej i strzałkowej, by umożliwić pełny zakres ruchu w stawie skokowym,
  • Ślady uszkodzenia lub obluzowania zespolenia lub podrażnienie tkanek miękkich przez wystający element zespolenia – zwłaszcza u młodych osób prowadzących aktywny tryb życia,
  • Metalowa płytka lub śruba starej generacji uniemożliwiająca korzystanie z diagnostyki rezonansem magnetycznym lub z zabiegów fizykoterapii,
  • Częste podróże i problemy z kontrolą na bramkach lotniskowych.

Wystające druty Kirschnera w palcu ręki czy stopy są obowiązkowo usuwane po uzyskaniu zrostu kostnego (ok. 6 tydzień po pierwotnym zabiegu). Dalsze pozostawienie drutów Kirchnera w palcu groziłoby zakażeniem, stanem zapalnym lub uszkodzeniem kości paliczków w trakcie chodu. Do zespoleń, które nie muszą być usuwane, należą gwoździe śródszpikowe, np. w kości udowej. Ostateczną decyzję odnośnie pozostawienia lub usuwania śrub z kości podejmuje zawsze lekarz prowadzący i nie należy tej decyzji podważać.

Jaki jest optymalny czas na wyciągnięcie śruby z kości?

Zespolenie kości można usunąć już po uzyskaniu pełnego zrostu kostnego po złamaniu. Optymalny czas usunięcia zespolenia zależy od rodzaju zastosowanych śrub lub płytek, umiejscowienia złamania, przebiegu rekonwalescencji po zabiegu oraz wieku i chorób współistniejących pacjenta.

Najbezpieczniej usunąć zespolenie np. ze stawu skokowego (po złamaniu kostek)  po 3 miesiącach – pozwoli to uniknąć niepotrzebnej blokady w obrębie widełek kości piszczelowej i strzałkowej, która mogłaby zaburzać biomechanikę stawu skokowego. Należy jednocześnie pamiętać, że rodzaje zespoleń są różne – niektóre są bardziej „sztywne”, a inne „pracują” wraz kośćmi. Gdy lekarz wyraźnie zleci usunięcie śrub, nie należy odwlekać zabiegu w czasie, ponieważ pozostawienie zespolenia w ciele może narazić pacjenta na powikłania w przyszłości.

Jak przebiega zabieg usunięcia zespoleń metalowych?

Usunięcie wystającego drutu Kirchnera z palca (np. po zabiegach korekcyjnych palca młotkowatego w stopie jest obligatoryjną czynnością po potwierdzeniu zrostu kostnego paliczków palca. Usunięcie drutu Kirchnera zajmuje tylko kilka minut i często nie wymaga podania środka znieczulającego. Podczas tej czynności nie ma konieczności przecinania skóry – drut wysuwany jest wystającą częścią przez czubek palca. Nie ma też konieczności zakładania szwów - pozostaje jedynie mała dziurka (do 2mm), która bardzo szybko się goi.

Usunięcie zespoleń wewnętrznych wymaga uzyskania dostępu do zespolenia, które ma być wyjęte i wiąże się z przecięciem skóry. Pacjent pozostaje pod wpływem znieczulenia miejscowego, zewnątrzoponowego lub ogólnego – zabieg jest więc całkowicie bezbolesny. Chirurg nacina skórę w zakresie, który umożliwia mu całkowite usunięcie wszystkich śrub i płytek. Po wyjęciu zespolenia skóra jest zszywana i zabezpieczona opatrunkiem. Usuwanie zespolenia po złamaniu jest z reguły dużo krótszym zabiegiem w porównaniu do pierwotnej operacji jego założenia. Czas trwania jest zależny od umiejscowienia, rodzaju usuwanego zespolenia oraz tego czy doszło do przerostu zespolenia tkanką kostną. Czas zabiegu wynosi najczęściej około 30 minut. W przypadku usunięcia niewielkich śrubek pacjent wychodzi ze szpitala w ten sam dzień. Jeśli usuwane zespolenie było większe i wymagało zastosowania specjalnego znieczulenia lub było umiejscowione w delikatnej okolicy, wypis ze szpitala następuje dzień po zabiegu.

Postępowanie po zabiegu

Gdy znieczulenie przestaje działać, mogą pojawić się lekkie dolegliwości bólowe, co jest normalnym zjawiskiem wynikającym z przerwania ciągłości tkanek i rozpoczęcia procesów gojenia. Operowana okolica może być też lekko opuchnięta i stan taki może utrzymywać się do kilku tygodni po zabiegu. Celem ograniczenia obrzęku można stosować chłodne okłady.

Rehabilitacja po usunięciu zespolenia polega głównie na mobilizacji blizny pooperacyjnej, by zmniejszyć jej widoczność oraz poprawić elastyczność i przesuwalność względem innych tkanek. Postępowanie może uwzględniać także ćwiczenia zakresu ruchu w przyległym stawie. Po zabiegu usunięcia śrub z kości piszczelowej lub z innych kości kończyny dolnej nie ma potrzeby korzystania z kul. Powrót do aktywności jest możliwy po wygojeniu rany pooperacyjnej – jest to z reguły 3 tydzień po zabiegu.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

 20 minut - 2 godzin
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji 
Znieczulenie  zależne od lokalizacji
Pobyt w Szpitalu  3-8 godzin
Okres znacznej dysfunkcji  3-5 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji  14 dni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  12-18 dni
Zmiana opatrunków  co 3-4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  zależne od rodzaju zabiegu

Najczęściej zadawane pytania o usuwanie zespoleń kości:

Druty Kirschnera w palcu – jak długo są utrzymywane?

Druty Kirchnera są utrzymywane tylko do momentu uzyskania zrostu kostnego w palcu. Usunięcie drutów Kirchnera następuje podczas kontroli ortopedycznej z reguły w ok. 6 tygodniu po zabiegu. Usunięcie drutu Kirchnera zajmuje tylko kilka minut i często nie wymaga podania środka znieczulającego. Podczas tej czynności nie ma konieczności przecinania skóry – drut wysuwany jest wystającą częścią przez czubek palca. Nie ma też konieczności zakładania szwów - pozostaje jedynie mała dziurka (do 2mm), która bardzo szybko się goi.

Kiedy usunięcie zespolenia po złamaniu jest konieczne?

Decyzję, co do usunięcia zespolenia lub jego pozostawienia w kości podejmuje chirurg ortopeda. Do czynników przemawiających za usunięciem zespolenia należy:

  • Ograniczenie ruchomości stawu przez śrubę / płytkę,
  • Ślady uszkodzenia lub obluzowania zespolenia lub podrażnienie tkanek miękkich przez wystający element zespolenia,
  • Metalowa płytka lub śruba starej generacji uniemożliwiająca korzystanie z diagnostyki rezonansem magnetycznym lub z zabiegów fizykoterapii,
  • Częste podróże i problemy z kontrolą na bramkach lotniskowych.

Cena usługi: 4100 - 7700

Cena: 4100 - 7700 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka