ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Wertebroplastyka | CENA: 10500 zł

Wertebroplastyka polega na wzmocnieniu trzonu kręgu specjalnym cementem. Zabieg umożliwia złagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu złamań osteoporotycznych kręgosłupa oraz innych zmian osłabiających strukturę trzonów kręgów. Zabieg wertebroplastyki nie jest typową operacją – nie wymaga klasycznego otwarcia powłok ciała. Chirurg wprowadza przezskórnie igłę i dokonuje wstrzyknięcia płynnego polimeru (cementu kostnego), który ulega stwardnieniu w trzonie kręgu po około 20-30 minutach. Wertebroplastyka jest małoinwazyjną, bezpieczną i jednocześnie skuteczną metodą łagodzenia bólu kręgosłupa. Stopniowy powrót do czynności dnia codziennego jest możliwy już w ciągu kilku dni po zabiegu.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w wertebroplastyce w naszym szpitalu

lek. med. Łukasz Janeczko - spec. neurochirurg


lek. med. Łukasz Janeczko neurochirurg Kraków

 

Kiedy wykonuje się zabieg wertebroplastyki?

Wskazaniem do wykonania wertebroplastyki jest ból kręgosłupa wynikający ze stanów patologicznych prowadzących m.in. do złamania i zniekształcenia trzonów kręgów. Decyzję o zabiegu podejmuje się, gdy nie odnotowuje się poprawy po 4-6 tygodniach leczenia przeciwbólowego lub gdy pacjent nie toleruje wysokich dawek środków analgetycznych.

Kwalifikację do zabiegu poprzedza dokładna diagnostyka pod kątem innym możliwych patologii w obrębie kręgosłupa, które także mogą powodować dolegliwości bólowe, np. zmiany degeneracyjny stawów międzywyrostkowych i/lub krążka międzykręgowego czy stenoza kanału kręgowego. Zaleca się wykonanie zdjęć rentgenowskich oraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa (MRI). Badanie MRI umożliwia dokładną ocenę kręgosłupa oraz struktur nerwowych, w związku z czym jest preferowaną metodą diagnostyczną.

Wertebroplastykę wykonuje się najczęściej u pacjentów ze schorzeniami takimi jak:

  1. Złamania osteoporotyczne trzonów kręgów
    Przyczyną złamań osteoporotycznych jest zmniejszenie masy kostnej oraz zaburzenie prawidłowej architektury tkanki kostnej. Wskutek osłabienia wytrzymałości mechanicznej kręgu, pod wpływem obciążenia dochodzi do zapadania się trzonu i jego sklinowacenia. Do zła¬ma¬nia docho¬dzi czę¬sto bez urazu, podczas zwykłych codziennych czynności.
    Objawami złamań osteoporotycznych trzonów kręgów są bóle kręgosłupa, zmniejszenie wysokości ciała, a także pogłębienie kifozy odcinka piersiowego. Ból kręgosłupa cechuje umiejscowienie na poziomie złamania z możliwym symetrycznym promieniowaniem w kierunku jamy brzusznej. Ból nasila się podczas długotrwałego siedzenia i stania, podczas ruchu oraz noszenia cięższych przedmiotów. Złamania osteoporotyczne często występują u kobiet w wieku pomenopauzalnym, co jest związane obniżeniem poziomu estrogenu stymulującego procesy kościotworzenia.
    Przeczytaj więcej o przyczynach i leczeniu osteoporozy.
  2. Agresywne naczyniaki kręgów wyzwalające dolegliwości bólowe
    Naczyniak stanowią wyraz rozrostu naczyń tętniczych w obrębie trzonu kręgu. Wtórnie dochodzi do zaniku tkanki kostnej na rzecz rozwijającej się sieci naczyniowej. Większość drobnych naczyniaków nie wyzwala dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach duże rozmiary naczyniaka lub jego niekorzystne usytuowanie może powodować ból.
  3. Choroba Pageta
    Istotą choroby Pageta jest nadmierna aktywność osteoklastów rozkładających tkankę kostną, wskutek czego dochodzi do nadmiernego niszczenia kości i osłabienia jej wytrzymałości mechanicznej.
  4. Wrodzona łamliwość kości (ostegenesis imperfecta)
    Wrodzona łamliwość kości to choroba uwarunkowana genetycznie. Zaburzenia prawidłowej budowy kolagenu stanowiącego składnik tkanki kostnej prowadzą do powstawania złamań patologicznych.
  5. Szpiczak mnogi
    Szpiczak mnogi to nowotwór układu krwiotwórczego, w przebiegu którego dochodzi do zmian osteoporotycznych w kościach.
  6. Niektóre przerzuty nowotworowe do kręgów
    Wertebroplastyka pozwala złagodzić bóle wynikające z przerzutów nowotworowych do trzonów kręgów. Należy zaznaczyć, że zabieg ten nie prowadzi do wyleczenia pierwotnej choroby nowotworowej (działanie wertebroplastyki jest wyłącznie objawowe).

Jak wygląda zabieg wertebroplastyki?

Wertebroplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu pacjent leży na brzuchu. Chirurg wprowadza do trzonu kręgu igłę o grubości 2-3 mm – procedura ta wymaga monitorowania położenia igły fluoroskopią (podglądem RTG). Następnie chirurg wstrzykuje płynny cement do wnętrza kręgu tak, aby uzupełnić ubytki i wzmocnić strukturę jego trzonu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem cementowym są dwuskładnikowe polimery akrylowe (PMMA – polimetylmetakryl). Niektórzy neurochirurdzy podają również środek kontrastowy, co umożliwia obserwację wypełniania się kręgu cementem i uwidocznienie ewentualnego wycieku poza jego obręb.

Zabieg wertebroplastyki można przeprowadzić na trzonach kilku kręgów kręgosłupa jednocześnie. Wypełnienie trzonu jednego kręgu trwa około 20-30 minut. Do momentu pełnego stwardnienia cementu, pacjent pozostaje w pozycji leżącej (zwykle nie dłużej niż 2-3 godziny). Po uzyskaniu odpowiedniej spoistości cementu i uzyskaniu zgody lekarza pacjent może wstać i zacząć chodzić. Wypis ze szpitala następuje przeważnie w drugim dniu po wykonaniu wertebroplastyki.

Powrót do codziennej aktywności

Ulga w dolegliwościach bólowych kręgosłupa odczuwana jest przez większość pacjentów już po kilku godzinach od wykonania wertebroplastyki. W okresie kilku dni od zabiegu miejsce wkłucia może cechować lekka tkliwość palpacyjna. Przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu zaleca się oszczędzający tryb życia. Powrót do codziennej aktywności powinien być stopniowy i odbywać się pod kontrolą lekarza i fizjoterapeuty.

Przeciwwskazania

Zabiegu wertebroplastyki nie wykonuje się w przypadku bezobjawowych postaci osteoporozy (wertebroplastyka nie służy profilaktyce złamań trzonów kręgów). Do bezwzględnych przeciwwskazań należą:

  • uszkodzenia tylnej ściany trzonu kręgu,
  • ucisk rdzenia na poziomie złamanego kręgu,
  • obniżenie wysokości trzonu powyżej 90% pierwotnej wartości,
  • przeciwwskazania ogólne (np. zaburzenia krzepliwości krwi, infekcje w obrębie kręgosłupa oraz skóry w miejscu wkłucia)
  • ciąża – ze względu na konieczność zastosowania promieniowania rentgenowskiego w trakcie zabiegu,
  • alergia na polimery akrylowe.

Korzyści z zabiegu wertebroplastyki

Wykonanie wertebroplastyki pozwala u większości pacjentów uzyskać dobry wynik leczenia w zakresie redukcji bólu i umożliwienia powrotu do codziennej aktywności. Efekty zabiegu pozwalają zmniejszyć dawkę stosowanych środków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach nawet zrezygnować z ich przyjmowania.

 

Źródła:

    1. Jay, Bryan, and Sun Ho Ahn. “Vertebroplasty.” Seminars in Interventional Radiology 30.3 (2013): 297–306.
    2. Przybyłko N. Kocur D. Sordy R et al. Wertebroplastyka w złamaniach kompresyjnych trzonów kręgów – przegląd piśmiennictwa. Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 5, 375–379.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)  1 godzina
Badania wymagane do zabiegu morfologia, krzepnięcie, elektrolity, grupa krwi
Znieczulenie  miejscowe skóry, analgosedacja
Pobyt w Szpitalu od kilku godzin do 1 doby
Okres znacznej dysfunkcji  1 doba
Okres ograniczonej dysfunkcji  kilka dni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  tydzień
Zmiana opatrunków -
Przeciwwskazania do zabiegu zaburzenia krzepnięcia

Najczęściej zadawane pytania o zabieg wertebroplastyki:

Na czym polega zabieg wertebroplastyki?

Zabieg wertebroplastyki wykonywany jest celem wzmocnienia trzonów kręgów, które uległy złamaniu kompresyjnemu, najczęściej na skutek osteoporozy. Zabieg polega na przezskórnym wstrzyknięciu do trzonu kręgu specjalnego cementu, który twardnieje po około 20-30 minutach. Efektem jest wzmocnienie osłabionego trzonu oraz złagodzenie lub całkowite zniwelowanie bólu złamanego kręgu. Wertebroplastykę wykonuje się także u osób z procesami nowotworowymi w obrębie kręgosłupa oraz innymi zmianami patologicznymi osłabiającymi strukturę kości.

Kiedy można wstawać i chodzić po zabiegu wertebroplastyki?

Płynny cement wstrzyknięty do trzonu kręgu twardnieje po około 20-30 minutach. Zalecane jest, aby pacjenci przebywali w pozycji leżącej jeszcze przez minimum 2 godziny po zabiegu. Wstawanie i chodzenie jest możliwe po uzyskaniu wyraźnej zgody lekarza.

Cena usługi: 10500
+ Koszt implantu: 2000

Cena: 10500 zł
+ Koszt implantu: 2000 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka