ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Proteza powierzchniowa BioPoly

Innowacyjna proteza powierzchniowa kolana BioPoly wykonywana przez dostęp małoinwazyjny daje możliwość wypełnienia sztucznym implantem tylko tego fragmentu kolana, w obrębie którego doszło do miejscowego uszkodzenia chrząstki. Dzięki temu możesz uniknąć bardziej rozległych zabiegów - m.in. wszczepienia połowiczej lub całkowitej endoprotezy kolana. Sprawdź, na czym polega implantacja protezy BioPoly i czy może być ona odpowiednia dla Twojego kolana. 

Proteza powierzchniowa Bio Poly występuje w 3 rozmiarach - w zależności od miejsca i wielkości ubytku chrząstki.

Jest jedyną tego rodzaju protezą, której powierzchnia pokryta jest grubą warstwą specjalnego polietylenu o gęstym krzyżowym układzie włókien (HCL PE - Highly Cross - Linked  PoliEthylene), dzięki czemu kontaktująca się z nią druga powierzchnia stawowa nie jest obciążania metalem jak w przypadku innych tego rodzaju protez.

biopol

*Zdjęcie przedstawia trzy rozmiary protezy powierzchniowej BioPoly. 

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w leczeniu operacyjnym kolana w naszym szpitalu

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Ile trwa założenie protezy BioPoly?

Zabieg trwa 30-40 minut i jest wykonywany z dostępu nie przekraczającego 5 cm. 

Czym proteza powierzchniowa różni się od całkowitej protezy kolana? Dlaczego jest lepsza?

Proteza powierzchniowa jest nieporównywalnie mniej obciążającą operacją. Pozwala na zachowanie wszystkich struktur kolana - więzadeł krzyżowych i pobocznych, łąkotek, a także zdrowej chrząstki pozostałych części kolana. Proteza daje możliwość wykonania jednoczasowo artroskopii kolana i dokonania innych procedur naprawczych, np. szycia łąkotek, usunięcia konfliktujących fałdów przerośniętej błony maziowej. 

protezabp

*Zdjęcie przedstawia implantację trzech rodzajów protez na sztucznych kościach, powierzchniowej, połowicznej, całkowitej.

biopoly3

* Zdjęcie z operacji 66 letniej pacjentki - na zdjęciu widoczna założona proteza. Zabieg przeprowadził lek. med. Grzegorz Jarosławskibliznyproteza

* Po lewej stronie zdjęcie tej samej pacjentki z widoczną blizną rok po zabiegu.* Po prawej stronie zdjęcie przedstawiające bliznę po zabiegu endoprotezoplastyki całkowitej kolana.

Kiedy można powrócić do pełnego obciążania?

Nasi pacjenci powracają do pełnego obciążenia po 4-6 tygodniach od zabiegu. Rozpoczęcie chodzenia z częściowym obciążeniem zalecane jest już OD NASTĘPNEGO DNIA PO OPERACJI.

Czy każde zwyrodnienie kolana można leczyć protezą powierzchniową BioPoly?

Niestety nie. Zabieg zarezerwowany jest do miejscowych uszkodzeń powierzchni obciążonej kości udowej otoczonych przez zdrową chrząstkę. Wielkość ubytku nie powinna przekraczać 3,1 cm2

U większości pacjentów proces zwyrodnienia kolana rozpoczyna się w przedziale przyśrodkowym kolana. Warto odpowiednio wcześniej skonsultować się z ortopedą i sprawdzić, czy Twoje kolano można wyleczyć metodami małoinwazyjnymi, zanim zwyrodnienie posunie się tak daleko, że jedynym możliwym zabiegiem do wykonania będzie całkowita endoprotezoplastyka stawu.

Jakie badanie jest potrzebne do zakwalifikowania?

Konieczne minimum, to RTG  w projekcji AP i boczne na stojąco kolana, które ortopeda połączy z oceną całościową stawu podczas badania na wizycie.

Jeżeli będą wątpliwości co do pozostałych struktur stawu lub osi kończyny, konieczne jest wykonanie badania posturograficznego  i lub MRI (czyli rezonansu magnetycznego kolana).

W jakim wieku można założyć protezę powierzchniową kolana BioPoly?

Nie ma specyficznych ograniczeń wiekowych dla założenia tego rodzaju protezy. Warunkiem sensu operacji  jest dobry stan chrząstki stawowej otaczającej ubytek. 

Jak długo trwa rehabilitacja po zabiegu? 

Rehabilitacja trwa przeważnie 6-8 tygodni, choć czas ten może się wydłużyć w przypadku wykonania dodatkowych procedur - np korekcji HTO osi kończyny.

Film przedstawia zakres ruchu kolana 6 tygodni po zabiegu założenia protezy powierzchniowej BioPoly

Dlaczego operacja w Szpitalu Dworska?

Posiadamy duże doświadczenie w leczeniu operacyjnym stawu kolanowego. Nasi specjaliści stale podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach, konferencjach czy zjazdach ortopedycznych. 

Każdorazowo podchodzimy do kwalifikacji pacjenta do operacji z najwyższą starannością - dokładne zbadanie, ocena RTG, USG, MRI i posturograf - dają pewność, że proponujemy najlepszą procedurę dla Twojego stawu.

Przy zabiegach w okolicy kolana i stawu skokowego pacjent zawsze po operacji ma założony specjalny mankiet chłodzący - Game Ready, który posiada system chłodzenia i kompresji, dzięki czemu minimalizujemy podawanie leków przeciwbólowych, zmniejszamy ryzyko krwawienia i  obrzęku. Pacjent po 4 -6 godzinach po zabiegu jest pionizowany i jeśli tylko dobrze się czuje, może udać się do domu. 

Nasz zespół fizjoterapeutów jest odpowiednio przygotowany do pracy z pacjentem pooperacyjnym - mamy opracowany program rehabilitacji po każdym zabiegu, a także dbamy o stały kontakt na linii operator - fizjoterapeuta - pacjent. 

biopoltt*Zdjęcie RTG AP kolana przedstawiające założony po stronie przyśrodkowej implant BioPoly.biopoly*Zdjęcie RTG kolana w projekcji bocznej, przedstawiające położenie implantu BioPoly.biopoly10*Zdjęcie RTG przedstawiające całkowitą protezę kolana. biopoly1*Obraz uszkodzenia chrząstki przedziału przyśrodkowego kolana IV stopnia w rezonansie magnetycznym wysokopolowym  -  przekrój czołowym.

biopoly2*Obraz uszkodzenia chrząstki przedziału przyśrodkowego  kolana IV stopnia w rezonansie magnetycznym wysokopolowym  -  przekrój strzałkowy.

Cena usługi: 9000
+ Koszt implantu: 5900

Cena: 9000 zł
+ Koszt implantu: 5900 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka