ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Operacja haluksów | CENA: 7500-10000 zł

Operacja haluksa (palucha koślawego) to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w Nowej Ortopedii w Krakowie. Każdy pacjent jest indywidualnie kwalifikowany do odpowiedniej metody korekcyjnej. Dzięki temu efekt operacji haluksa jest trwały - duży palec u stopy zostaje wyprostowany, stopa ulega zwężeniu, a pacjent może powrócić do noszenia obuwia o standardowej tęgości. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o metodach operacji deformacji koślawej palucha, wskazaniach do zabiegu oraz przebiegu rekonwalescencji po operacji.  

Umów wizytę u ortopedy operującego haluksy w naszym szpitalu

Wybierz lekarza z listy i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

 

Efekty operacji haluksów

 Efekty operacji haluksów

Efekty operacji haluksów

haluks przed i po korekcji

Uwaga: Efekty zabiegu mogą różnić się zależnie od stopnia zaawansowania i złożoności patologii w obrębie stopy, a także pozostałych indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta. W każdym przypadku przed podjęciem leczenia pacjent wymaga indywidualnej konsultacji ortopedycznej.

Na czym polega operacja haluksów?

Jak dotąd opracowano ponad 100 metod operacyjnych mających na celu korekcję paluchów koślawych. Większość z nich ma obecnie znaczenie historyczne.  W naszym szpitalu ortopedzi przeprowadzają operacje haluksów sprawdzonymi i nowoczesnymi metodami, m.in.: chevron, chevron-Akin, scarf, scarf-Akin, MICA, MIC-PTSA, Lapidus, artrodeza stawu MTP palucha.  Metody te mogą zostać zrealizowane z klasycznym cięciem skóry "na otwarto" jak i techniką małoinwazyjną z użyciem miniaturowego frezu, przez niewielkie punktowe otwory w skórze. Doboru odpowiedniej metody operacyjnej oraz techniki dokonuje lekarz ortopeda po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki i procesu kwalifikacyjnego pacjenta. 

Celem trwałego skorygowania koślawości palucha najczęściej konieczne jest wykonanie osteotomii (przecięcia) I kości śródstopia. Poniżej prezentujemy film z realnie przeprowadzonej operacji metodą chevron w naszym szpitalu (operatorem był nasz ortopeda lek. med. Grzegorz Jarosławski):

operacja haluksa film

 

W bardziej zaawansowanych deformacjach może okazać się konieczne korekcyjne usztywnienie stawu klinowo-śródstopnego I (metoda Lapidusa). W przypadku obecności zmian zwyrodnieniowych towarzyszącym haluksowi, usztywnienie (artrodezę) przeprowadza się w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha.  

Dobry ortopeda operujący haluksy w Krakowie - jak wygląda kwalifikacja do zabiegu

Jakie są wskazania do operacji haluksów?

Wskazaniami do operacji palucha koślawego jest ból stopy spowodowany deformacją koślawą palucha - tj.:

  • ból wypukłej części haluksa po przyśrodkowej stronie przodostopia (często określana przez pacjentów jako bolesna "wystająca kostka" haluksa),
  • ból zdeformowanego stawu śródstopno-paliczkowego palucha (bolesność w środku stawu towarzysząca koślawości). 
  • ból stopy utrudniający chodzenie czy noszenie butów o powszechnie dostępnej szerokości. 

Dobór odpowiedniej metody operacji palucha koślawego

Dobór odpowiedniej metody operacji haluksów zależy m.in. od

  • stopnia zaawansowania deformacji ocenianej na zdjęciach RTG stóp (wykonanych w obciążeniu stóp masą ciała),
  • stwierdzenia ewentualnej hipermobilności w stawie klinowo-śródstopnym I,
  • obecności ewentualnych zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego palucha, 
  • poziomu aktywności pacjenta, 
  • towarzyszących schorzeń, na które cierpi pacjent (np. reumatoidalne zapalenie stawów, ryzyko zaburzeń troficznych skóry).  

W niektórych przypadkach ortopeda może wykryć towarzyszące wady w budowie stopy, deformacje nabyte lub inne patologie, które należy równocześnie zoperować (np. znacznego stopnia koślawość stępu).   

operacja haluksa

Przygotowanie do operacji - jakie badania?

Na wizytę kwalifikującą do zabiegu należy przynieść aktualne zdjęcie RTG obu stóp w obciążeniu masą ciała (projekcje AP + bok).

Po uzyskaniu kwalifikacji do zabiegu przez lekarza ortopedę, pacjent otrzymuje zalecenia w zakresie wykonania badań do kwalifikacji anestezjologicznej ->  zakładka przygotowanie do operacji

Od czego zależy cena operacji palucha koślawego?

Koszt zabiegu chirurgicznej korekcji haluksa zależy od rozległości przeprowadzanych procedur w obrębie stopy, sprzętu potrzebnego do realizacji danej techniki operacyjnej, a także typu i liczby implantów stabilizujących kości (np. śrub, płytek). Wpływ na cenę operacji haluksa może mieć także bogate doświadczenie operatora w przeprowadzaniu tego rodzaju zabiegów. 

Rekonwalescencja po zabiegu korekcyjnym palucha koślawego

Po zabiegu na stopę zakładany jest opatrunek chroniący gojące się rany i bezpiecznie zabezpieczający pozycję operowanego palucha.  Operowanej stopy nie wolno moczyć aż do momentu zdjęcia szwów i pełnego wygojenia ran. Aby wziąć prysznic, należy na stopę założyć nieprzemakalny worek. Szwy zdejmowane są w około 10-12 dniu po zabiegu. 

Chodzenie po operacji koślawości palucha jest możliwe w ortezie barouka lub też specjalnym bucie o twardej podeszwie o kołyskowym kształcie.  Zalecany rodzaj ortezy dla konkretnego pacjenta jest podawany przez ortopedę jeszcze na wizycie kwalifikującej do zabiegu.  

Dolegliwości bólowe po zabiegu korekcji haluksa wynikają z gojenia się kości poddanych osteotomii korekcyjnej, a także gojenia się tkanek miękkich. Należy przyjmować przepisane przez ortopedę leki przeciwbólowe. Dolegliwości bólowe mogą być ponadto łagodzone przez chłodne okłady oraz wyższe ułożenie stopy względem biodra (dzięki elewacji kończyny ograniczamy pooperacyjny obrzęk stopy). 

Rehabilitacja po operacyjnym leczeniu palucha koślawego

Rehabilitacja po operacyjnej korekcji haluksów ma na celu:

  • zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego, 
  • przywrócenie zakresu ruchomości w stawie śródstopno-paliczkowym palucha (oprócz artrodezy korekcyjnej),
  • naukę prawidłowego obciążania stopy z udziałem I promienia stopy,
  • reedukację chodu,
  • naukę wzorców ruchowych bezpiecznych dla operowanej części stopy. 

Rehabilitacja po operacji haluksa

Efekty korekcji operacyjnej haluksów - czy są trwałe?

Jeżeli ortopeda dobrał odpowiednią dla stopnia deformacji metodę operacyjną, a pacjent ściśle stosuje się do zaleceń pooperacyjnych, efekty korekcji powinny być trwałe. Co oczywiste, pacjentowi nie wolno chodzić w wąskim obuwiu ze ściętymi czubkami, ponieważ niezależnie od efektów operacji mogłoby to doprowadzić do nawrotu haluksa. Należy podkreślić, że leczenie operacyjne jest jedyną potwierdzoną w badaniach metodą trwałej korekcji haluksów. Wkładki do butów czy ortezy zakładane na haluksy służą jedynie uldze w dolegliwościach bólowych oraz poprawie elastyczności przykurczonych tkanek miękkich, nie są natomiast w stanie trwale zmienić ustawienia I kości śródstopia i paliczków palucha. 

Zabiegi rewizyjne korekcji haluksów po pierwszej nieudanej operacji w innym szpitalu

Jeżeli pacjent przeszedł zabieg korekcji haluksów w innym ośrodku, a deformacja powróciła i utrudnia codzienne życie, zachęcamy do konsultacji z jednym z naszych doświadczonych ortopedów. Nasi specjaliści  wykonują zabiegi rewizyjne z usunięciem pierwotnej stabilizacji śrubami lub płytką.  W trakcie zabiegu ortopeda ponownie wykonuje osteotomię lub przeprowadza zabieg usztywnienia (artrodezy) stawu palucha, co umożliwia ostateczną i trwałą korekcję haluksa oraz poprawę kształtu stopy. 

Cena operacji haluksów - od czego zależy?

Koszt zabiegu operacji zależy głównie od:

  • wybranej metody operacyjnej, 
  • kosztu płytek i/lub śrub stabilizujących miejsce osteotomii korekcyjnej palucha koślawego, 
  • konieczności pozostania na noc w szpitalu (opłata za nocleg, gdy zabieg przeprowadzany jest w godzinach popołudniowych, wieczornych). 

W odróżnieniu od innych szpitali, w koszt zabiegu wykonywanego w Nowej Ortopedii w Krakowie wliczone są:

  • kwalifikacja anestezjologiczna
  • opieka anestezjologiczna,
  • opieka pielęgniarska,
  • konieczne dodatkowe badania wykonane w szpitalu,
  • żywienie,
  • leki,
  • materiały opatrunkowe.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu ( zależny od metody) 

 30- 60 minut
Badania wymagane do zabiegu  podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  blok okołokostkowy lub przodostopia, ew. podpajęczynówkowe
Pobyt w Szpitalu  minimum 2 - 6 godzin po operacji
Okres znacznej dysfunkcji 10-14 dni
Okres ograniczonej dysfunkcji  3 - 6 tygodni
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  brak lub 12-18 dni
Zmiana opatrunków  co 3-4 dni
Przeciwwskazania do zabiegu  indywidualne

 

Umów wizytę u ortopedy wykonującego operacje haluksów w naszym szpitalu w Krakowie

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda


dr hab. n. med. Henryk Liszka - spec. ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

lek. med. Marcin Janeczek - spec. ortopeda


lek. med. Marcin Janeczek ortopeda Kraków

 

 

Najczęściej zadawane pytania o zniekształcenie palucha koślawego i metody leczenia haluksów:

Jak zapobiec haluksom?

Profilaktyka haluksów obejmuje regularne wzmacnianie mięśni stóp, rozciąganie łydek, użytkowanie wygodnego obuwia z szerokimi czubkami, utrzymywanie masy ciała w normie oraz unikanie długotrwałej pozycji stojącej. Warto pamiętać o czynnikach rozwoju haluksów, do których należą: uwarunkowania genetyczne, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie uchronić stopy przez haluksami, ale możemy zadbać o to, by progres deformacji był wolniejszy. Osoby bardziej narażone na powstawanie haluksów powinny poddawać się regularnym badaniom stóp, by móc w porę zareagować, gdy haluks znajduje się jeszcze w stadium początkowym.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Czy jest to możliwe?

Operacja haluksów jest jedynym skutecznym sposobem trwałej korekcji deformacji. Umożliwia zmniejszenie szerokości stopy i wyprostowanie palucha, dzięki czemu po zabiegu uzyskuje się pożądany efekt kosmetyczny oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Leczenie zachowawcze czyli noszenie aparatów na haluksy czy wkładek ortopedycznych może złagodzić objawy, ale nie prowadzi do zmniejszenia deformacji.

Jakie są wskazania do operacji haluksów?

Ortopedzi zalecają operacyjny zabieg palucha koślawego, gdy haluks uniemożliwia swobodne korzystanie z codziennego obuwia, a dolegliwości bólowe istotnie pogarszają jakość życia. Ortopeda powinien omówić spodziewany efekt operacji, uwzględniając oczekiwania pacjenta.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji haluksów?

Długość rekonwalescencji po zabiegu haluksa uzależniony jest od pierwotnego stopnia deformacji i rozległości zabiegu. Pełny powrót do aktywności w większości przypadków jest możliwy w 3 miesiącu po zabiegu. Ważną rolę odgrywa zaangażowanie pacjenta w rehabilitację, która istotnie przyspiesza proces rekonwalescencji po operacji.

Jak długo nie można chodzić po operacji haluksa?

Po zabiegu operacyjnym można od razu chodzić w specjalnej ortezie – bucie odciążającym operowany przód stopy. Chodzenie w normalnym obuwiu jest możliwe po uzyskaniu zgody lekarza – jest to około 6 tydzień po zabiegu, gdy dochodzi do zrostu kości.

Ile kosztuje operacja haluksów?

Cena operacyjnego zabiegu usunięcia haluksów zależy od zastosowanej metody korekcji oraz rodzaju i liczby ewentualnych zespoleń kości. Koszt operacji haluksa mieści się w zakresie 3-8 tysięcy złotych.

Czy po operacji haluksy odrastają?

Dobrze zaplanowany i dokładnie wykonany zabieg operacji haluksa przynosi trwałe rezultaty. Jeśli pacjent będzie się stosować do szczegółowych zaleceń ortopedy i fizjoterapeuty, nie ma możliwości nawrotu haluksa. Noszenie butów na wysokim obcasie czy obuwia z wąskimi czubkami jest przeciwwskazane, ponieważ niezależnie od wyniku operacji może to spowodować ponowne skrzywienie palucha.

Masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić wizytę u ortopedy wykonującego operacje haluksów? Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 7500-10000
+ Koszt implantu: 400-2200

Cena: 7500-10000 zł
+ Koszt implantu: 400-2200 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka