ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Mikrodiscektomia | CENA: 12000 zł

Mikrodiscektomia pozwala na mało inwazyjne usunięcie przepukliny krążka międzykręgowego w przebiegu ostrego zespołu rwy kulszowej. Cięcie wykonywane w ramach mikrodiscektomii jest dużo mniejsze niż w przypadku klasycznej operacji na otwarto. Usunięcie przepukliny dyskowej odbywa się dzięki specjalnym miniaturowym narzędziom neurochirurgicznym. Mikrodiscektomia jest drugą obok endoskopowej discektomii metodą oszczędzającą tkanki okołokręgosłupowe i umożliwiającą szybszy powrót do codziennej aktywności.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w mikrodiscektomii w naszym szpitalu

lek. med. Łukasz Janeczko - spec. neurochirurg


lek. med. Łukasz Janeczko neurochirurg Kraków

 

Wskazania do zabiegu mikrodiscektomii

Wskazania do mikrodiscektomii obejmują objawy wskazujące na ucisk korzenia nerwowego przez wysunięte jądro miażdżyste:

    • wystąpienie niedowładu kończyny (kończyn) i/lub nietrzymania moczu (wskazanie do wykonania zabiegu w trybie pilnym),
    • brak poprawy po przeprowadzonym leczeniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rehabilitacyjnym – jeżeli ból i/lub zaburzenia czucia utrzymują się i negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta.

Lekarz bierze pod uwagę również wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa i jego korelację z objawami klinicznymi.

Przebieg operacji

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent układany jest do zabiegu w pozycji leżenia na brzuchu. W trakcie operacji zachodzi konieczność zastosowania podglądu RTG (fluoroskopii) celem precyzyjnego zlokalizowania poziomu przepukliny krążka międzykręgowego. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie (3-4cm) w okolicy lędźwiowej pleców pacjenta. Mięśnie przykręgosłupowe i więzadło żółte zostają odwarstwione i odciągnięte na bok tak, aby odsłonić korzenie nerwowe. Chirurg może naciąć łuki kręgów, ale nie jest to w każdym przypadku konieczne. Nowoczesne miniaturowe narzędzia neurochirurgiczne oraz aparatura powiększająca widok struktur w polu operacyjnym umożliwia dokładną wizualizację materiału jądra miażdżystego uciskającego korzeń nerwowy. Struktury nerwowe zostają odbarczone. Jeśli zachodzi taka konieczność, chirurg może usunąć wyrośla kostne (osteofity) i/lub poszerzyć otwory międzykręgowe, przez które korzenie nerwowe opuszczają kanał kręgowy na zewnątrz. Po upewnieniu się, że otoczenie korzenia nerwowego jest wolne od strukturalnych konfliktów, rana zostaje zaszyta szwami i zaopatrzona drenem ewakuującym krew z pola operacyjnego. Dzięki ewakuacji krwiaka rana goi się szybciej, a dolegliwości bólowe są mniejsze. Dren usuwany jest po 1-2 dniach od zabiegu, natomiast szwy zdejmowane są w 7 dniu po operacji. Jeśli zastosowano szwy samowchłanialne, nie ma potrzeby ich usuwania, ponieważ ulegają samoistnej resorpcji w tkankach.

Po zabiegu mikrodiscektomii

Pacjent może zacząć wstawać i chodzić w tym samym dniu lub w następnej dobie po operacji. Konieczne jest uzyskanie zgody chirurga na pionizację. Wypis następuje z reguły w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu po potwierdzeniu dobrego stanu ogólnego i neurologicznego pacjenta.

W okresie gojenia się rany należy unikać pozycji oraz ruchów powodujących bolesność operowanej okolicy. Czasami lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku celem profilaktyki infekcji. Pacjent powinien uczestniczyć w procesie rehabilitacji, dzięki której będzie mógł bezpiecznie powrócić do wykonywania codziennych czynności. Aktywnościami przeciwwskazanymi w okresie 6-8 tygodni od operacji są czynności związane ze skłonami, nagłymi ruchami rotacyjnymi tułowia, dźwiganiem i bieganiem. Moment właściwego powrotu do pracy i normalnej aktywności jest ustalany wspólnie z fizjoterapeutą i lekarzem prowadzącym.

Zalety zabiegu mikrodiscektomii

Do zalet zabiegu mikrodiscektomii należą:

    • możliwość całkowitego i precyzyjnego usunięcia przepukliny krążka międzykręgowego,
    • małoinwazyjny dostęp operacyjny – niewielka ingerencja w układ kostno-stawowy kręgosłupa,
    • lepszy efekt kosmetyczny zabiegu w porównaniu do klasycznego zabiegu na otwarto,
    • wczesna pionizacja i szybki powrót do pracy (przy odpowiednio prowadzonej rehabilitacji).

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)    1,5 godziny  
Badania wymagane do zabiegu morfologia, krzepnięcie, elektrolity, grupa krwi
Znieczulenie ogólne
Pobyt w Szpitalu 1 doba
Okres znacznej dysfunkcji  
Okres ograniczonej dysfunkcji  
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  
Zmiana opatrunków  
Przeciwwskazania do zabiegu  

Najczęściej zadawane pytania o zabieg mikrodiscektomii:

Na czym polega zabieg mikrodiscektomii?

Zabieg mikrodiscektomii należy do małoinwazyjnych metod leczenia przepukliny krążka międzykręgowego. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie powłok ciała (3-4cm). Następnie odchyla na bok tkanki miękkie przykręgosłupowe tak, aby uzyskać dogodny dostęp do uciśniętego przez jądro miażdżyste korzenia nerwowego. Dzięki wykorzystaniu miniaturowych narzędzi i aparatury powiększającej obszar pola operacyjnego, jądro miażdżyste może zostać precyzyjnie usunięte z miejsca, w którym uciska na struktury nerwowe. Jednocześnie śródoperacyjny uraz tkanek jest dużo mniej rozległy w porównaniu do tradycyjnego dostępu operacyjnego. Zaletą zabiegu mikrodiscektomii jest niewielka ingerencja w struktury kręgosłupa, co daje lepszy efekt kosmetyczny, możliwość wczesnej pionizacji oraz skrócenie okresu rekonwalescencji.

Kiedy można chodzić po zabiegu mikrodiscektomii?

Wstawanie i chodzenie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody chirurga. Pionizacja odbywa się z reguły w tym samym dniu lub w drugiej dobie po zabiegu operacyjnym. Pacjent otrzymuje wypis ze szpitala po badaniu potwierdzającym dobry stan ogólny i neurologiczny.

Cena usługi: 12 000

Cena: 12 000 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka