ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Oko cyklopa to powikłanie po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACLR, anterior cruciate ligament reconstruction) polegające na bolesnym ograniczeniu wyprostu stawu kolanowego przez guzowatą masę bliznowatą. Podczas wyprostu kolana dochodzi do konfliktu nieprawidłowo tworzących się skupisk tkanki bliznowatej od przodu od kanału piszczelowego, w którym podczas zabiegu artroskopowego umieszcza się przeszczep ACL.

Zespół cyklopa może ponadto wystąpić po awulsyjnym zerwaniu więzadła ACL leczonym wyłącznie zachowawczo

Dowiedz się więcej o przyczynach, diagnostyce i leczeniu zespołu cyklopa. 

Czytaj więcej...

Ciało tłuszczowe Hoffy to jedna z poduszek tłuszczowych kolana, położona z przodu tego stawu za więzadłem rzepki. Ciało tłuszczowe jest bogato unerwione i dlatego często stanowi przyczynę bólu przedniej części kolana. Stłuczenie kolana, powtarzające się mikrourazy, a także zabiegi chirurgiczne powodujące miejscowe krwawienia są najczęstszymi przyczynami podrażniania i bólu ciała tłuszczowego. Przedłużający się stan zapalny może dodatkowo prowadzić do zmian zwłóknieniowych poduszki tłuszczowej, która zaczyna wchodzić w konflikt w przestrzeni pod rzepką, generując trudniejsze w leczeniu przewlekłe dolegliwości bólowe. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach związanych z ciałem tłuszczowym Hoffy kolana oraz metodach leczenia tego problemu. 

Czytaj więcej...

Twoje kolano boli coraz mocniej? Masz za sobą niezdiagnozowane lub niedoleczone urazy stawu kolanowego i podejrzewasz, że może to być nawrót dolegliwości? Stwierdzono u Ciebie pierwsze oznaki zwyrodnienia kolana i chcesz jak najdłużej utrzymać staw w sprawności? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec szybkiemu postępowi zwyrodnienia kolana i uniknąć konieczności wszczepienia endoprotezy za kilka lub kilkanaście lat. 

Czytaj więcej...

Zespół bocznego przyparcia rzepki wiąże się z nieprawidłowym dobocznym przechyleniem rzepki względem rowka bloczka kości udowej. Skutkiem tego jest nadmierne przeciążenie bocznej części stawu udowo-rzepkowego zwiększające ryzyko przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych. Do przyczyn bocznego przyparcia rzepki należy m.in. pociąganie rzepki do boku przez nadmiernie napięte lub przykurczone tkanki, niewydolność mięśni przytrzymujących rzepkę w prawidłowym ułożeniu, wady w budowie anatomicznej stawu udowo-rzepkowego oraz zaburzenia osi biomechanicznej kończyny dolnej.

Rozpoznanie bocznego przyparcia rzepki stawiane jest na podstawie objawów klinicznych: bólu przedniego przedziału kolana, tkliwości rzepki oraz objawów przechylenia rzepki na zdjęciach rentgenowskich kolana w projekcji Merchanta. Diagnostyka przyczyn zespołu bocznego przyparcia rzepki opiera się na pogłębionej analizie parametrów radiologicznych oraz ocenie wzorca chodu pacjenta.  

Czytaj więcej...

Kolano kinomana to potoczne określenie objawu bólowego przedniej części kolana pojawiającego się po długotrwałym siedzeniu. Objaw kinomana wynika z mocniejszego przyparcia rzepki do przedniej powierzchni kości udowej podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami. Zwiększona kompresja podrażnionych powierzchni stawowych wywołuje ból. Stąd w momencie wstawania z krzesła czy kanapy objawy konfliktu rzepkowo-udowego nasilają się - kolana wyraźnie bolą przy wstawaniu, a ponadto mogą być słyszalne trzeszczenia i chrupania z przodu kolana.  Ból kolan i uczucie sztywności stopniowo łagodnieje po "rozchodzeniu", wyprostowaniu nóg lub rozmasowaniu przedniej części uda i kolana. Wczesna diagnostyka i wdrożenie leczenia mają za zadanie zapobiec progresowi zmian zwyrodnieniowych i dalszemu nasileniu bólu kolana. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach w obrębie stawu udowo-rzepkowego mogących wywoływać objaw kolana kinomana. 

Czytaj więcej...

Problemy z kolanem, w tym ból z tyłu stawu kolanowego podczas ćwiczeń (np. przysiadów) lub wykonywania innych czynności stanowią wskazanie do konsultacji ortopedycznej. Możliwymi przyczynami bólu z tyłu pod kolanem są: konflikt tylny (CAM impingement of the knee) z uszkodzeniem tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, zapalenie mięśnia podkolanowego, torbiel Bakera. Dowiedz się, w jaki sposób diagnozowany jest ból pod kolanem oraz jak wygląda leczenie wykrytych problemów tego stawu. 

Czytaj więcej...

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka