ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Kolano kinomana to potoczne określenie objawu bólowego przedniej części kolana pojawiającego się po długotrwałym siedzeniu. Objaw kinomana wynika z mocniejszego przyparcia rzepki do przedniej powierzchni kości udowej podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami. Zwiększona kompresja podrażnionych powierzchni stawowych wywołuje ból. Stąd w momencie wstawania z krzesła czy kanapy objawy konfliktu rzepkowo-udowego nasilają się - kolana wyraźnie bolą przy wstawaniu, a ponadto mogą być słyszalne trzeszczenia i chrupania z przodu kolana.  Ból kolan i uczucie sztywności stopniowo łagodnieje po "rozchodzeniu", wyprostowaniu nóg lub rozmasowaniu przedniej części uda i kolana. Wczesna diagnostyka i wdrożenie leczenia mają za zadanie zapobiec progresowi zmian zwyrodnieniowych i dalszemu nasileniu bólu kolana. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach w obrębie stawu udowo-rzepkowego mogących wywoływać objaw kolana kinomana. 

Czytaj więcej...

Problemy z kolanem, w tym ból z tyłu stawu kolanowego podczas ćwiczeń (np. przysiadów) lub wykonywania innych czynności stanowią wskazanie do konsultacji ortopedycznej. Możliwymi przyczynami bólu z tyłu pod kolanem są: konflikt tylny (CAM impingement of the knee) z uszkodzeniem tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, zapalenie mięśnia podkolanowego, torbiel Bakera. Dowiedz się, w jaki sposób diagnozowany jest ból pod kolanem oraz jak wygląda leczenie wykrytych problemów tego stawu. 

Czytaj więcej...

Zespół fałdu bocznego błony maziowej jest rzadkim schorzeniem dotyczącym stawu kolanowego (fałd przyśrodkowy jest rozpoznawany znacznie częściej). Obecność patologicznego przerostu bocznego fałdu błony maziowej może w niektórych przypadkach stanowić przyczyną bólu w przednio-bocznej części kolana, szczególnie u sportowców. Przeczytaj tekst i dowiedz się, skąd w kolanie biorą się fałdy maziowe oraz kiedy powinny zostać usunięte podczas zabiegu artroskopii.

Czytaj więcej...

Podchrzęstne złamania zmęczeniowe to złamania kości zlokalizowane bezpośrednio pod chrząstką stawową, które nie wynikają bezpośrednio z ostrego urazu. Złamania te pojawiają się i ulegają progresowi w trakcie codziennej aktywności pacjenta. Złamanie podchrzęstne w obrębie stawu kolanowego (SIFK, ang. subchondral insufficiency fracture of the knee) powstają w obrębie kłykci kości udowej i/lub plateau kości piszczelowej. SIFK stanowi częstą przyczyną bólu stawu kolanowego u osób w średnim i podeszłym wieku.

Czytaj więcej...

Jeżeli łąkotka przypomina kształtem okrąg lub dysk i nadmiernie pokrywa powierzchnię stawową kości piszczelowej, rozpoznaje się tzw. łąkotkę tarczowatą. Nieprawidłowość dotyczy wyłącznie łąkotki bocznej kolana. Nietypowy kształt, struktura i biomechanika łąkotki tarczowatej zwiększają ryzyko jej uszkodzeń. Dowiedz się więcej o przyczynach, diagnostyce i leczeniu łąkotki tarczowatej.

Czytaj więcej...

Zespół fałdu przyśrodkowego stawu kolanowego jest specyficznym rodzajem zapalenia błony maziowej stawu kolanowego. Plica mediopatellaris to łacińskie określenie fałdu błony maziowej w przyśrodkowym przedziale kolana. Struktura ta nie stanowi choroby samej w sobie, ale może być przyczyną uporczywych dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Fałd błony maziowej składa się z tkanki mezenchymalnej, która powstaje w kolanie podczas embriologicznej fazy rozwoju. W trakcie życia płodowego tkanka ta tworzy przegrody łącznotkankowe, które dzielą staw kolanowy na trzy przedziały, które wraz z rozwojem znikają, a ich pozostałością mogą być fałdy błony maziowej na ścianie stawu zwane potocznie plikami (od łacińskiego słowa plica - fałd). Fałd błony maziowej zlokalizowany jest po stronie przyśrodkowej rzepki i rozpoczyna się w okolicy nadrzepkowej, biegnąc dalej po skosie do ciała tłuszczowego Hoffy.

Czytaj więcej...

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka