ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Uszkodzenie ACL 2 stopnia to częściowe rozdarcie więzadła krzyżowego przedniego (ACL, anterior cruciate ligament). Oznacza to, że niektóre włókna zostały uszkodzone, ale więzadło nie zostało całkowicie zerwane. Uszkodzenie ACL 2 stopnia może obejmować od 20 do 80% włókien więzadła. Wybór metody leczenia zależy od tego, czy doszło do znacznego rozciągnięcia zachowanych włókien więzadła i niekorzystnej wtórnej niestabilności stawu kolanowego, a także od poziomu oczekiwanej aktywności sportowej pacjenta. 

Czytaj więcej...

Rezonans magnetyczny (MRI) jest metodą z wyboru stosowaną w diagnostyce obrazowej uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz przy podejrzeniu urazu jakiejkolwiek innej struktury wewnątrzstawowej (więzadła krzyżowego tylnego PCL, łąkotek, chrząstki stawowej).

Jeżeli doznałeś skręcenia lub silnego stłuczenia kolana, dobry ortopeda z pewnością poprosił Cię o wykonanie badania rezonansu magnetycznego, a następnie o ponowne zgłoszenie się na konsultację z wynikami MRI lub o dosłanie obrazów MRI drogą mailową. Jedną z możliwych cech wskazujących na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest podwyższona intensywność sygnału w obrazach MRI, należy jednak pamiętać, że ostateczna diagnoza musi zostać ustalona przez doświadczonego ortopedę specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu stawu kolanowego. 

Czytaj więcej...

Objawy zerwania przeszczepu więzadła ACL najczęściej przypominają zerwanie pierwotnego więzadła krzyżowego przedniego (uciekanie kolana, ból, obrzęk). Z poniższego tekstu dowiesz się, jak nasi ortopedzi podchodzą do diagnostyki przyczyn zerwania przeszczepu oraz dlaczego możesz być narażony na ponowne uszkodzenie przeszczepu, nawet jeżeli z powodzeniem ukończyłeś proces rehabilitacji. W dalszej części tekstu znajdziesz film prezentujący historię pacjenta, który zerwał przeszczep ACL już DWA RAZY, a my wykryliśmy przyczyny tego stanu i zaplanowaliśmy odpowiednie leczenie. 

Czytaj więcej...

Oko cyklopa to powikłanie po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACLR, anterior cruciate ligament reconstruction) polegające na bolesnym ograniczeniu wyprostu stawu kolanowego przez guzowatą masę bliznowatą. Podczas wyprostu kolana dochodzi do konfliktu nieprawidłowo tworzących się skupisk tkanki bliznowatej od przodu od kanału piszczelowego, w którym podczas zabiegu artroskopowego umieszcza się przeszczep ACL.

Zespół cyklopa może ponadto wystąpić po awulsyjnym zerwaniu więzadła ACL leczonym wyłącznie zachowawczo

Dowiedz się więcej o przyczynach, diagnostyce i leczeniu zespołu cyklopa. 

Czytaj więcej...

Ciało tłuszczowe Hoffy to jedna z poduszek tłuszczowych kolana, położona z przodu tego stawu za więzadłem rzepki. Ciało tłuszczowe jest bogato unerwione i dlatego często stanowi przyczynę bólu przedniej części kolana. Stłuczenie kolana, powtarzające się mikrourazy, a także zabiegi chirurgiczne powodujące miejscowe krwawienia są najczęstszymi przyczynami podrażniania i bólu ciała tłuszczowego. Przedłużający się stan zapalny może dodatkowo prowadzić do zmian zwłóknieniowych poduszki tłuszczowej, która zaczyna wchodzić w konflikt w przestrzeni pod rzepką, generując trudniejsze w leczeniu przewlekłe dolegliwości bólowe. Dowiedz się więcej o nieprawidłowościach związanych z ciałem tłuszczowym Hoffy kolana oraz metodach leczenia tego problemu. 

Czytaj więcej...

Twoje kolano boli coraz mocniej? Masz za sobą niezdiagnozowane lub niedoleczone urazy stawu kolanowego i podejrzewasz, że może to być nawrót dolegliwości? Stwierdzono u Ciebie pierwsze oznaki zwyrodnienia kolana i chcesz jak najdłużej utrzymać staw w sprawności? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec szybkiemu postępowi zwyrodnienia kolana i uniknąć konieczności wszczepienia endoprotezy za kilka lub kilkanaście lat. 

Czytaj więcej...

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka