ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Założenie implantu pomiędzy wyrostki kolczyste

Zmniejszenie przestrzeni pomiędzy kręgami związane z procesami zwyrodnieniowymi i/lub osteoporozą może prowadzić do wzajemnego tarcia o siebie wyrostków kolczystych i generowania miejscowych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Nadmierne zbliżanie się kręgów do siebie zwiększa także ryzyko zwężenia otworów międzykręgowych i ucisku przebiegających w nich korzeni nerwowych. Skutkiem konfliktu jest ból o charakterze promieniującym do kończyny dolnej (rwa kulszowa).

Założenie implantów pomiędzy wyrostki kolczyste kręgosłupa lędźwiowego zwiększa przestrzeń pomiędzy kręgami, zapobiegając bolesnemu ocieraniu się wyrostków kolczystych i drażnieniu korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych. Celem zabiegu operacyjnego jest złagodzenie dolegliwości bólowych w sytuacji, gdy metody leczenia zachowawczego pozostają nieskuteczne.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w zabiegu założenia implantu pomiędzy wyrostki kolczyste w naszym szpitalu

lek. med. Łukasz Janeczko - spec. neurochirurg


lek. med. Łukasz Janeczko neurochirurg Kraków

 

Wskazania do zabiegu

  1. Objawowe stykanie się ze sobą wyrostków kolczystych kręgów w odcinku lędźwiowym, potwierdzone zdjęciami rentgenowskimi (choroba Baastrupa),
  2. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa powodujące:
    • zmniejszenie odległości pomiędzy kręgami,
    • zwężenie otworów międzykręgowych,
    • ewentualne uwypuklenie pierścienia włóknistego w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.

Przebieg zabiegu założenia implantów pomiędzy wyrostki kolczyste

Zabieg operacyjny wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Pacjent jest ułożony na brzuchu lub w pozycji kolanowo-łokciowej. Technika zabiegu może różnić się zależnie od rodzaju zastosowanego wszczepu. Nad wybranymi wyrostkami kolczystymi chirurg wykonuje podłużne nacięcie o długości kilku centymetrów. Następnie nacina tkankę podskórną i częściowo odwarstwia mięśnie przyczepiające się do wyrostków kolczystych. Implant zakładany jest stabilnie pomiędzy wyrostki kolczyste. W trakcie zabiegu wykonywane są kontrolne zdjęcia rentgenowskie, by potwierdzić prawidłowe osadzenie wszczepów. Rana zostaje zamknięta szwami.

Materiały, z których są wykonane implanty (tworzywo sztuczne lub tytan):

  • nie powodują alergii (lub powodują ją bardzo rzadko),
  • nie ulegają korozji w organizmie,
  • nie stanowią przeciwwskazania do badań metodą rezonansu magnetycznego.

Postępowanie po zabiegu

Pacjent może wstawać i zacząć chodzić po uzyskaniu zgody chirurga – jest to zazwyczaj kilka godzin po operacji. Wypis ze szpitala następuje przeważnie w drugim dniu po zabiegu.

Przez okres kilku dni gojenia rany należy unikać aktywności ruchowej, która nasiliłaby dolegliwości bólowe operowanej okolicy. W tym okresie konieczne może być przyjmowanie środków przeciwbólowych. Wszczepiony implant zmienia ustawienie kręgów względem siebie, co może być przyczyną dyskomfortu wymagającego zastosowania rehabilitacji (np. technik mobilizacji tkanek miękkich, bezpiecznych ćwiczeń kręgosłupa). Wskazane jest ograniczenie lub trwała rezygnacja z określonych form aktywności związanych z dźwiganiem, skłonami lub ruchami skrętnymi lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Po założeniu implantu dolegliwości bólowe odczuwane przed operacją mogą zostać jedynie częściowo zredukowane – efekt operacji zależy od stopnia zaawansowania deformacji, obecności innych patologicznych zmian w obrębie kręgosłupa oraz stosowania się pacjenta do zaleceń pooperacyjnych. Należy podkreślić, że założony implant nie usuwa przepukliny krążka międzykręgowego. W przyszłości może zachodzić konieczność podjęcia operacyjnego odbarczenia korzenia nerwowego (np. poprzez discektomię).

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   
Badania wymagane do zabiegu   morfologia, krzepnięcie, elektrolity, grupa krwi
Znieczulenie  
Pobyt w Szpitalu  
Okres znacznej dysfunkcji  
Okres ograniczonej dysfunkcji  
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  
Zmiana opatrunków  
Przeciwwskazania do zabiegu  

 

Najczęściej zadawane pytania o założenie implantu pomiędzy wyrostki kolczyste:

Jak leczyć ból wynikający z tarcia wyrostków kolczystych kręgosłupa?

Jeśli rehabilitacja oraz leki przeciwbólowe nie łagodzą dolegliwości bólowych, konieczne może być wszczepienie implantu pomiędzy wyrostki kolczyste. Implant zwiększa odległość pomiędzy wyrostkami kolczystymi, redukując ból wynikający z mechanicznego podrażnienia tkanek. Kwalifikację do zabiegu operacyjnego przeprowadza chirurg na podstawie badania klinicznego oraz oceny zdjęć rentgenowskich i innych badań obrazowych. Czasami ból może wynikać z mnogich patologii obecnych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Jakie aktywności są możliwe po zabiegu wszczepienia implantów pomiędzy wyrostki kolczyste?

Po zabiegu ruchomość kręgosłupa lędźwiowego ulega ograniczeniu. Przeciwwskazane jest wykonywanie skłonów, gwałtownych rotacji oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. Zalecaną formą aktywności jest pływanie oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie w pozycji leżącej lub klęku podpartym. Stosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegu zmniejsza uczucie dyskomfortu w kręgosłupie oraz wydłuża żywotność implantów. Indywidualne ograniczenia co do aktywności omawiane są z pacjentem podczas wizyty lekarskiej.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka