ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Uszkodzenie ACL 2 stopnia - leczenie

Uszkodzenie ACL 2 stopnia to częściowe rozdarcie więzadła krzyżowego przedniego (ACL, anterior cruciate ligament). Oznacza to, że niektóre włókna zostały uszkodzone, ale więzadło nie zostało całkowicie zerwane. Uszkodzenie ACL 2 stopnia może obejmować od 20 do 80% włókien więzadła. Wybór metody leczenia zależy od tego, czy doszło do znacznego rozciągnięcia zachowanych włókien więzadła i niekorzystnej wtórnej niestabilności stawu kolanowego, a także od poziomu oczekiwanej aktywności sportowej pacjenta. 

Umów wizytę u ortopedy leczącego uszkodzenia więzadła ACL w Krakowie

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego ACL 2 stopnia

  • tkliwość i umiarkowany obrzęk z utratą funkcji kolana (możliwy ból podczas chodzenia powodujący utykanie w ciągu pierwszych kilku dni po urazie), 
  • kolano może wydawać się niestabilne podczas obciążania masą ciała. 

Podczas testu szuflady przedniej (przeprowadzanego przez ortopedę w gabinecie) może być obserwowana zwiększona translacja przednia piszczeli, ale nadal pozostaje wyczuwalny opór końcowy wynikający z zachowania części włókien więzadła. Wykonywanie testów stresowych (szuflady przedniej, testu Lachmana) nasila ból kolana.

Badanie rezonansu (MRI) zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur wewnątrzstawowych w kolanie i jest pomocne w potwierdzeniu stopnia urazu ACL. W 2 stopniu uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego widoczne jest zachowanie części włókien, z widocznym przyległym obrzękiem i podwyższonym sygnałem w obrazach T2-zależnych. W przypadku znacznego rozciągnięcia zachowanych włókien ACL przebieg więzadła może być zniekształcony. 

Leczenie uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego 2 stopnia

Czy uszkodzenie 2 stopnia może się samo wygoić bez operacji?

Jeżeli uszkodzenie dotyczy średniej ilości włókien bez cech znacznego rozciągnięcia zachowanej części więzadła, w pierwszej kolejności należy rozważyć postępowanie zachowawcze. fizjoterapia ma na celu wygojenie się więzadła w aktualnej długości bez narażenia na dalsze rozciągnięcie i niewydolność ACL. Przez 6 tygodni potrzebnych na wygojenie się więzadła pacjent powinien chodzić w specjalnej ortezie kolana, która zapobiegnie gwałtownym ruchom kolana podczas chodzenia, np. na polu/dworze lub podczas korzystania ze środków transportu. Wykonywane są spokojne ćwiczenia w zakresie ruchu zadanym przez fizjoterapeutę. Podstawą postępowania jest trening czucia głębokiego stymulujący mięśnie stabilizujące kolano, co zapobiegnie przypadkowemu pogłębianiu się rozdarcia więzadła. Na początku ćwiczenia wykonywane są w odciążeniu, następnie w pozycji stojącej, a na końcu w obciążeniu jednonóż i w pozycjach funkcjonalnych, typowych dla codziennych aktywności lub uprawianej dyscypliny sportowej. 

Jeżeli pomimo zastosowanej rehabilitacji pacjent nadal odczuwa dyskomfort, a przy aktywnościach o wyższej intensywności (np. jazda na nartach) pojawia się uczucie niestabilnego, uciekającego kolana, konieczne może być rozważnie leczenia operacyjnego.

Naprawa lub rekonstrukcja więzadła ACL

Jeżeli doszło do uszkodzenia większości włókien ACL, występuje niestabilność kolana lub bardzo duża szansa na jej rozwinięcie, a pacjent jest aktywny sportowo, może być konieczne przeprowadzenie operacji. W wybranych uszkodzeniach ACL, gdy więzadło zaczyna odrywać się od przyczepu udowego, w ciągu 6 tygodni od kontuzji możliwa jest reinsercja więzadła metodą Internal Bracing.

Z kolei, gdy uszkodzenie zlokalizowane jest w odcinku poza przyczepami więzadła i nie ma szans na skuteczną jego naprawę i wygojenie (czas ponad 6-8 tygodni od kontuzji), wtedy należy rozważyć przeprowadzenie rekonstrukcji ACL z wykorzystaniem autoprzeszczepu.

Leczenie uszkodzonego więzadła ACL 2 stopnia - umów wizytę u ortopedy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

 

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka