ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Zapalenie kaletki przedrzepkowej - objawy i leczenie

Endoskopowy zabieg wycięcia kaletki przedrzepkowej - cena   7500 zł

Kaletka przedrzepkowa to niewielki zbiornik wypełniony płynem zlokalizowany z przodu rzepki. Kaletka przedrzepkowa działa jak śliska poduszka, która zmniejsza tarcie pomiędzy rzepką a skórą. Zapalenie kaletki przedrzepkowej powoduje ból i obrzęk przedniej części kolana, uniemożliwiając klękanie, a czasami nawet pełne zginanie kolana. 

zapalenie kaletki przedrzepkowej kolana

Objawy zapalenia kaletki przedrzepkowej

Ostre zapalenie kaletki zazwyczaj objawia się miejscowym zaczerwienieniem, ociepleniem i tkliwością podczas dotykania przedniej części kolana. Kaletka może powiększać swoje rozmiary, nierzadko przyjmując postać miękkiego bolesnego guza zniekształcającego obrys kolana. Towarzyszący dyskomfort powoduje zmniejszenie tolerowanego zakresu ruchu w stawie.

Przewlekłe zapalenie kaletki jest zwykle mniej bolesne – kaletka stopniowo poszerza się i adaptuje do przyjęcia zwiększonej objętości płynu (ze względu na mniej gwałtowny wzrost produkcji płynu w odstępie czasu niż w przypadku ostrego zapalenia). Zaniedbanie problemu może prowadzić do zwłóknienia przedniej ściany kaletki i jej przyrośnięciu do tkanki podskórnej, co może utrudniać późniejsze leczenie. 

Leczenie powiększonej kaletki przedrzepkowej - umów wizytę u ortopedy

W Nowej Ortopedii w Krakowie prowadzimy leczenie zachowawcze oraz operacyjne (wycięcie) zmienionej zapalnie kaletki przedrzepkowej. 

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 

Przyczyny stanu zapalnego kaletki przedrzepkowej

Zapalenie rozwija się zwykle wskutek podrażnienia cienkich ścian kaletki. Najczęściej wynika to z powtarzającego się nacisku tkanek z przodu kolana podczas częstego klękania. Za tego powodu na zapalenie kaletki kolana narażone są najbardziej osoby podejmujące aktywności związane z: hydrauliką, ogrodnictwem lub pracami wykończeniowymi (np. układaniem podłóg i wykładzin). 

Zapalenie może rozwinąć się również w wyniku ostrego urazu (upadku na kolano, bezpośredniego uderzenia w przednią część rzepki). 

Przewlekłe zapalenie kaletki może pojawić się w przebiegu schorzeń układowych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa. 

Kolejnym czynnikiem jest zakażenie bakteryjne kaletki w wyniku penetrującego skaleczenia skóry przedniej części kolana (np. wbicie pinezki lub stłuczonych fragmentów szkła w kolano). Infekcja skóry i przyległych tkanek miękkich lub rozprzestrzenienie krwiopochodne bakterii prowadzą do tzw. septycznego zapalenia kaletki

Ponadto stany powodujące immunosupresję (cukrzyca, przewlekłe przyjmowanie steroidów i hemodializa) zwiększają ryzyko szybkiego rozwoju stanu zapalnego i powiększenia kaletki kolana. 

Jak dochodzi do rozwoju zapalenia kaletki z przodu kolana?

Podrażnienie lub uszkodzenie ściany kaletki wyzwala miejscową reakcję zapalną: zwiększenie przepływu krwi, migrację leukocytów oraz zwiększone wytwarzanie płynu przez komórki maziowe kaletki. 

Diagnostyka

USG kolana jest prostym badaniem dostępnym w gabinecie już podczas pierwszej konsultacji ortopedycznej. USG jest przydatne w obserwacji zmian obrysu kaletki w konkretnej pozycji kolana, co pomaga w precyzyjnym pobraniu płynu z kaletki do dalszych badań.

Płyn pobrany z kaletki jest przesyłany do laboratorium celem sprawdzenia liczby leukocytów, barwienia metodą Grama, oznaczenia poziomu glukozy oraz analizy pod kątem obecności kryształów. Badanie posiewu płynu jest złotym standardem w diagnostyce zapalenia bakteryjnego. Przewaga leukocytów wielojądrzastych towarzyszy zakażeniu septycznemu, podczas gdy przewaga komórek jednojądrzastych wskazuje na etiologię niezakaźną. W aspirowanym płynie należy zbadać zawartość glukozy, ponieważ niższy poziom wskazuje na proces zakaźny. Obecność kryształów ujemnie dwójłomnych wskazuje na dnę moczanową, podczas gdy kryształy dodatnio dwójłomne sugerują dnę rzekomą (odkładanie się dwuwodnego pirofosforanu wapnia).

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest uzasadnione w stanach pourazowych, w których należy wykluczyć towarzyszące pęknięcie rzepki. 

Różnicowanie z innymi patologiami

Zapalenie przedprzepkowej kaletki maziowej kolana - leczenie

Leczenie powinno być nakierowane na wykrytą przyczynę zapalenia (terapia dny moczanowej, antybiotykoterapia w zakażeniu).

Ogólne postępowanie obejmuje:

  • odpoczynek,
  • zimne okłady kolana,
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • aspiracja nadmiaru płynu z kaletki,
  • ostrzyknięcie kaletki sterydem

Nacięcie i drenaż kaletki są rzadko potrzebne, ale mogą być wskazane w przypadkach urazowych lub septycznych, które nie odpowiadają na leczenie zachowawcze.

Bursektomia - wycięcie kaletki przedrzepkowej

Wycięcie chirurgiczne jest zarezerwowane dla przypadków zapalenia kaletki opornych na leczenie zachowawcze. 

W Nowej Ortopedii w Krakowie przeprowadzamy małoinwazyjne zabiegi endoskopowe wycięcia kaletki przedrzepkowej, wykonywane przez punktowe nacięcia w skórze (portale). Zabiegi małoinwazyjne zapewniają dobry efekt kosmetyczny (niewielkie blizny) oraz sprzyjają szybkiej rekonwalescencji (swobodne podejmowanie codziennych aktywności jest możliwe już po zdjęciu szwów - 10-14 dnia po operacji). powrót do sportu możliwy jest w ok. 4 tygodniu od zabiegu. 

W Internecie można znaleźć informacje o usunięciu kaletki z dostępu otwartego. Ostateczna decyzja, którą metodą podjąć leczenie, podejmowana jest po rozmowie i ocenie wskazań przez lekarza. Operacja metodą endospokową daje możliwość bardziej precyzyjnego usunięcia wszystkich zmienionych tkanek niezależnie od rozległości i stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Ze względu na czas trwania zabiegu (nawet do godziny), kosztów materiałów oraz wymaganego doświadczenia operatora, metoda endoskopowa jest zabiegiem znacznie droższym. 

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

 
Cena usługi: 7500

Cena: 7500 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka