ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Kwestionariusz CAIT-PL opracowany przez mgr Macieja Olszewskiego

Masz problem z niestabilnością stawu skokowego po skręceniu kostki i szukasz fizjoterapeuty, który specjalizuje się w tym zagadnieniu? Nasz fizjoterapeuta mgr Maciej Olszewski od wielu lat zgłębia tajniki biomechaniki kończyny dolnej ze szczególnym uwzględnieniem stopy i stawu skokowego. Oprócz pracy w naszym szpitalu aktywnie udziela się naukowo. Najnowszym rezultatem jego pasji i zaangażowania jest opracowanie polskiej wersji kwestionariusza Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT-PL) stosowanego w ocenie niestabilności funkcjonalnej stawu skokowego. Kilka dni temu artykuł naukowy Macieja podejmujący temat użyteczności CAIT-PL został opublikowany przez czasopismo Disability and Rehabilitation - link do publikacji: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09638288.2023.2232719  

 

kwestionariusz CAIT-PL Olszewski

Co najważniejsze, mgr Maciej Olszewski wraz z zespołem badawczym jako pierwsi opracowali polskojęzyczną wersję kwestionariusza Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) wraz z oceną jego trafności i rzetelności . Kwestionariusz CAIT jest jednym z trzech specyficznych kwestionariuszy dedykowanych do oceny niestabilności funkcjonalnej stawu skokowo-goleniowego rekomendowanych przez International Ankle Consortium (Gribble et al. 2014). Warto podkreślić, że do tej pory w języku polskim nie było dostępnego żadnego z wcześniej wspomnianych rekomendowanych specyficznych kwestionariuszy. Istniały jedynie kwestionariusze ogólnie oceniające staw skokowy lecz nie były one dedykowane do problemu niestabilności. Niewątpliwie jest to PRZEŁOM w diagnostyce i leczeniu pacjentów z niestabilnością stawu skokowo-goleniowego w naszym kraju.

Co oznacza to dla naszych pacjentów? Jako pierwsi w Polsce wdrażamy kwestionariusz Macieja Olszewskiego do kompleksowej oceny niestabilności stawu skokowego. Jeżeli doznajesz nawracających skręceń kostki i regularnie doznajesz jej ,,uciekania’’ oraz odczuwasz jej niestabilność to nasz zespół ortopedów i fizjoterapeutów przeanalizuje problem pod kątem wszelkich możliwych przyczyn: mechanicznych jak i funkcjonalnych. 

Diagnostyka niestabilności stawu skokowego w Nowej Ortopedii uwzględnia:

  • ocenę ortopedyczną: USG więzadeł stawu skokowego - badanie dynamiczne, ocena strukturalna i czynnościowa więzadeł,     
  • ocenę fizjoterapeutyczną - kwestionariusz CAIT-PL opracowany przez Macieja Olszewskiego oraz odpowiednio dobrane testy funkcjonalne.

Na podstawie analizy zebranych danych nasz zespół ustala diagnozę, w przystępny sposób tłumaczy je pacjentowi, wdraża plan leczenia oraz na bieżąco monitoruje jego efekty!

Dziękujemy Maciejowi za aktywny udział w rozwoju Nowej Ortopedii oraz polskiej fizjoterapii! Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tak ambitnym specjalistą!

Wizytę u Macieja Olszewskiego umówisz tutaj: https://nowaortopedia.pl/fizjoterapia-rehabilitacja/fizjoterapeuci/mgr-maciej-olszewski 

Więcej o niestabilności stawu skokowego: https://nowaortopedia.pl/zabiegi-operacje/operacje-stawu-skokowego-stopy/leczenie-niestabilnosci-stawu-skokowego 

 

Piśmiennictwo:

  • Olszewski M, Zając B, Golec J. Cross cultural adaptation, reliability and validity of the Polish version of the Cumberland Ankle Instability Tool. Disabil Rehabil. 2023 Jul 18:1-6. doi: 10.1080/09638288.2023.2232719
  • Gribble PA, Delahunt E, Bleakley CM, et al. Selection criteria for patients with chronic ankle instability in controlled research: a position statement of the international ankle consortium. J Athl Train. 2014;49(1):121–127. doi: 10.4085/1062-6050-49.1.14.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka